Консалтингові схеми в енергетиці

Паливно-енергетичні кризи, яких зазнали країни Західної Європи на по­чатку 70-х років XX ст., змусили переглянути ставлення суспільства до взає­модії процесів виробництва та використання енергії і навколишнього середо­вища. Відбулася кардинальна зміна у свідомості населення, передусім техні­чно розвинених країн. Цьому сприяла також цілеспрямована діяльність уря­дів у галузі енергетики, яка включала як роз'яснювальну роботу, так і жорст­кі обмеження. Розроблення і реалізація комплексу заходів, метою яких є ра­ціональніше використання енергії, є суттю державної політики багатьох кра­їн світу. Один з важливих державних заходів - створення консалтингових схем. Консалтингова схема - це система планомірних заходів, здійснюваних у якійсь спеціально обраній галузі. До таких заходів належать:

- створення консалтингових фірм, які надають споживачам енергії,розробникам, праців-никам планово-економічного сектору, експлу­атаційному персоналові й керівникам під-приємств послуги у сферіекономії енергії;

- розробка відповідних навчальних програм та ілюстративного ма­теріалу для підвищення рівня підготовки працівників з раціональ­ного енерговикористання;

- проведення широкої інформаційної компанії через засоби масової інформації, випуск друкованої продукції, що рекламує і пояснює саму ідею енергозбереження;

- висвітлення в пресі вдалих прикладів економії енергії, підготовка і публікація статей для фахівців у технічних журналах.

Створення і впровадження консалтингових схем зумовили зміни на краще у сфері економії енергії країн Західної Європи. Так, загальне спо­живання енергії в Данії 1990 р. залишалося на рівні 1973p., тоді як вало­вий національний продукт виріс за цей же час на 40%.

Такий самий підхід застосовують до побудови системи раціонального поєднання заходів щодо економії енергії та захисту навколишнього сере­довища. За основу беруть раціональне планування енергоспоживання за рахунок удосконалення технології. Це стосується як способу і культури експлуатації всякого устаткування, так і загального психологічного під­ходу до споживання енергії.

В основі створення реалістичного плану дій для економії енергії ле­жить відповідне законодавство в галузі енергетики, а також наявність у суспільстві відповідних стандартів і норм. Щоб упровадити програму енергозбереження, треба провести попередній економічний аналіз, осно­ваний на точних даних про дійсне споживання енергії, на прийнятній си­стемі тарифів, інформації про окупність і т. ін. Важливою передумовою успішності реалізації програми енергозбереження є готовність у країні інфраструктури, за допомогою якої можна одержати відповідні дані для її реалізації. Це потребує вирішення ряду інженерно-технічних завдань що­до модернізації устаткування, оптимізації умов його експлуатації. У вся­кому разі треба послідовно виконати такі заходи:

- складання переліку і вибір з нього першочергових заходів щодо оптимізації споживання енергії;

- прийняття рішення про здійснення обраних найефективніших заходів;

- визначення умов оптимізації роботи енергосистеми і вибір потріб­ного алгоритму енергетичного споживання та контролю;

- регулярне оцінювання результатів;

- регулярне інформування всіх зацікавлених сторін про стан системи.


Розумне планування і подальший збір даних по ходу впровадження ре­комендацій дозволяє виробити стратегію, що забезпечує збереження досяг­нутого рівня економії, оцінку результатів упроваджуваних заходів і плану­вання подальшої економії. Усю інформацію треба систематизувати, аналі­зувати і зберігати. Удосконалення енерготехнологій та енергозбере-ження залежить від ефективності такого енергетичного устаткування та систем: ТЕС, ТЕЦ, опалювально-виробничі котельні, котлоагрегати різного призна­чення, печі; системи розподілу тепла: теплові пункти, теплові мережі; сис­теми вентиляційного устаткування будинків різного призначення; устатку­вання для виробництва, постачання та споживання електричної енергії.