Класифікація ОС

Існують різні види класифікації ОС по тим чи іншим ознакам, що відображають різні істотні характеристики систем.

· За призначенням.

- Системи загального призначення. Це досить розпливчасте назва означає ОС, призначені для вирішення широкого кола завдань, включаючи запуск різних додатків, розробку і налагодження програм, роботу з мережею і з мультимедіа.

- Системи реального часу. Цей важливий клас систем призначений для роботи в контурі управління об'єктами (такими, як літальні апарати, технологічні установки, автомобілі, складна побутова техніка і т.п.). З подібного призначення випливають жорсткі вимоги до надійності та ефективності системи. Повинно бути забезпечено точне планування дій системи в часі (керуючі сигнали повинні видаватися в задані моменти часу, а не просто «по можливості швидко»). Особливий підклас становлять системи, вбудовані в устаткування. Такі системи роками можуть виконувати фіксований набір програм, не вимагаючи втручання людини-оператора на більш глибокому рівні, ніж натискання кнопки «Вкл.».

Іноді виділяють також такий клас ОС, як системи з «нежорстких» реальним часом. Це такі системи, які не можуть гарантувати точне дотримання часових співвідношень, але «дуже стараються», тобто містять засоби для пріоритетного виконання завдань, критичних за часом. Такій системі не можна довірити управління ракетою, але вона цілком впорається з демонстрацією відеофільму. Виділення подібних систем в окремий клас має скоріше рекламне значення, дозволяючи таким системам, як Windows NT і деякі версії UNIX, теж називати себе «системами реального часу».

- Інші спеціалізовані системи. Це різні ОС, орієнтовані насамперед на ефективне вирішення завдань певного класу, з більшим чи меншим збитком для інших завдань. Можна виділити, наприклад, мережеві системи (такі, як Novell Netware), що забезпечують надійне і високоефективне функціонування локальних мереж.

· За характером взаємодії з користувачем.

- Пакетні ОС, обробні заздалегідь підготовлені завдання.

- Діалогові ОС, що виконують команди користувача в інтерактивному режимі. Гарне слово «інтерактивний» означає постійну взаємодію системи з користувачем.

- ОС з графічним інтерфейсом. В принципі, їх також можна віднести до діалоговим системам, однак використання миші і все, що з нею пов'язано (меню, кнопки і т.п.) вносить свою специфіку.

- Вбудовані ОС, що не взаємодіють з користувачем.

· По числу одночасно виконуваних завдань.

- Однозадачние ОС. У таких системах в кожний момент часу може існувати не більше ніж один активний користувальницький процес. Слід зауважити, що одночасно з ним можуть працювати системні процеси (наприклад, виконують запити на уведення / висновок).

- Багатозадачні ОС. Вони забезпечують паралельне виконання декількох користувальницьких процесів. Реалізація багатозадачності вимагає значного ускладнення алгоритмів і структур даних, використовуваних в системі.

· За кількістю користувачів.

- Однокористувальницька ОС. Для них характерний повний доступ користувача до ресурсів системи. Подібні системи прийнятні в основному для ізольованих комп'ютерів, що не допускають доступу до ресурсів даного комп'ютера по мережі або з віддалених терміналів.

- Мультиплеєрні ОС. Їх важливою компонентою є засоби захисту даних і процесів кожного користувача, засновані на понятті власника ресурсу і на точному зазначенні прав доступу, наданих кожному користувачеві системи.

· По апаратурною основі.

- Однопроцесорні ОС. В даному курсі будуть розглядатися тільки вони.

- Багатопроцесорні ОС. У завдання такої системи входить, крім іншого, ефективний розподіл виконуваних завдань по процесорах і організація узгодженої роботи всіх процесорів.

- Мережеві ОС. Вони включають можливість доступу до інших комп'ютерів локальної мережі, роботи з файловими та іншими серверами.

- Розподілені ОС. Їхня відмінність від мережевих полягає в тому, що розподілена система, використовуючи ресурси локальної мережі, представляє їх користувачеві як єдину систему, не розділену на окремі машини.