Порядок виконання роботи

 

5.4.1 Перед початком роботи ознайомтеся з макетом лабораторної установки й органами керування, підготуйте до роботи цифрові вольтметри В7-27 А/1, В7-21 А і В7-16 А. Увімкніть вимірювальні пристрої і термостат. Виміряйте опори мідного та напівпровідникового терморезисторів, термоЕРС хромель-копелевої і мідь-константанової термопар у діапазоні температур від 20°С до 70°С із кроком ΔТ = 5°С, результати занесіть до табл. 5.1.

 

Таблиця 5.1 – Градуювальні характеристики термоперетворювачів

Т, °С
Rм, Ом                      
Rнп, Ом                      
Ехк, мВ                      
Емк, мВ                      

 

Зобразіть графічно градуювальні характеристики всіх чотирьох термоперетворювачів.

5.4.2 Чутливість вимірювального перетворювача (коефіцієнт перетворення) визначається за формулою де x та y – вхідна та вихідна величини відповідно. Експериментально чутливість перетворювача визначається як відношення приросту вихідної величини (опору чи термоЕРС ) до приросту температури :

 

 

Визначте чутливість кожного перетворювача на початку та наприкінці діапазону, а також коефіцієнт нелінійності:

 

 

де – чутливості на початку та наприкінці діапазону відповідно.

5.4.3 Підключіть мідний терморезистор до незрівноваженого мосту з логометром, установіть номінальну напругу живлення мосту 4 В. Комутація дво­проводового та трипроводового вмикання здійснюється за допомогою перемикача. Показання логометра знімаються при двох значеннях температури лінії: при кімнатній температурі Т0 (використовуються котушки, що імітують лінію зв’язку й розташовані в макеті) та при підвищеній температурі Тп (використовуються котушки, розташовані в термостаті). Комутація ліній здійснюється за допомогою перемикача.

Користуючись перемикачами лабораторного макета, виконайте вимірювання температури незрівноваженим мостом з логометром при нормальній та підвищеній температурі лінії для випадку двопроводового вмикання. Результати занесіть до табл. 5.2.

Повторіть експеримент для випадку трипроводового вмикання, результати занесіть до табл. 1.2. Визначте абсолютну та відносну похибку вимірювання в кожному випадку, порівняйте результати, зробіть висновки.

 

Таблиця 5.2 – Дослідження дво- і трипроводового вмикання

Тип вмикання Показання логометра при кімнатній температурі лінії Т0, °С Показання логометра при підвищеній температурі лінії Тп, °С Абсолютна похибка ΔТ = ТпТ0, °С Відносна похибка δТ, %
Двопроводове        
Трипроводове