Порядок виконання роботи

 

6.4.1 Для виконання п. 1 лабораторного завдання виміряти мікрометром десять різних кінцевих мір з набору. Визначити абсолютні , а потім відносні похибки вимірювання за формулами відповідно

 

; ,

 

де – виміряне значення; – значення зразкової міри.

Знайти систематичну складову відносної похибки мікрометра за формулою

 

,

 

де – кількість вимірювань.

Визначити оцінку середньоквадратичного відхилу величини за формулою

 

.

 

Розрахувати довірчий інтервал, у якому із заданою ймовірністю міститься випадкова складова відносної похибки. При цьому вважаємо, що відхили розподілені за нормальним законом, а оскільки , то необхідно використовувати розподіл Стьюдента. Значення довірчого інтервалу пов’язане із середньоквадратичним відхилом співвідношенням

 

,

 

де – коефіцієнт Стьюдента для надійної імовірності 0,95 та кількості вимірювань .

 

6.4.2 Під час виконання п. 2 лабораторного завдання виміряти товщину друкованої плати мікрометром, габаритні розміри – штангенциркулем.

Відхилення форми друкованої плати (прогину) виміряти за допомогою індикатора часового типу, закріпленого на стійці. Для цього покласти друковану плату на столик стійки, опустити вимірювальний кінчик індикатора на плату і, пересуваючи плату по столику, зафіксувати максимальну різницю показань індикатора.

Відстань між друкованими провідниками, розміри друкованих провідників, діаметри отворів у платі виміряти за допомогою інструментального мікроскопа.

Отримані результати занести у звіт.

6.4.3 Під час виконання п. 3 лабораторного завдання зобразити ескіз друкованої плати із зазначенням розмірів та їх відхилень. При цьому слід звернути увагу, що значення номінальних розмірів обираються з рядів чисел, яким надається перевага (ГОСТ 6696-69). Квалітети 4 та 5 застосовують для особливо точних з’єднань, 6 та 7 – для відповідальних з’єднань, 8 та 9 – для з’єднань середньої точності, 10…12 – для з’єднань невеликої точності. Габаритні розміри плат виконують за 14…17-м квалітетами (JT14…JT17), круглі отвори в платах – за JT11, прямокутні – за JT13. При призначенні відхилень у посадках переважно використовується система отворів, тому отвори та розміри, що охоплюють, позначаються, наприклад, Ø20Н11, Ø10Н11, де велика літера Н означає, що нижнє відхилення отвору дорівнює нулю, тобто цей розмір відноситься до посадки в системі отворів. Цифра 11 – номер квалітету. Вали та розміри, що охоплюються, у посадках виконуються в тому ж квалітеті, що й отвори, або на одиницю нижчому. Основні відхилення валів та розмірів, що охоплюються, теоретично можуть бути обрані з рядів: для посадок із зазором – a, b, c, cd, d, e, ef, f, fg, g; для посадок із натягом – r, s, t, u, v, x, y, z, za, zb, zc; для перехідних посадок – h, js, k. На кресленнях замість умовних позначень (16Н5, 20h7) можуть проставлятися числові значення граничних відхилень у міліметрах (, ) або їх комбінація (), , Ø. На збірному кресленні посадка позначається у вигляді Ø; ; . Незазначені відхилення низької точності (починаючи з JT12) позначаються на кресленнях так: незазначені граничні відхилення розмірів отворів Н12, валів h12, інших .

6.4.4 П. 4 лабораторного завдання виконати з використанням інструменталь­ного мікроскопа. Виміряти ділянки топології інтегральної мікросхеми, задані викладачем, зокрема відстані між друкованими провідниками, розміри друкованих провідників та ін. Результати вимірювань занести у звіт.

Виконати п. 5 лабораторного завдання, використовуючи рекомендації до п. 3.

Зробити висновки щодо отриманих результатів.