Ортостатична проба.

Регуляторні гемодинамічні реакції на переміну положення тіла досліджують шляхом вимірювання частоти серцевих скорочень та артеріального тиску через певні проміжки часу після переходу людини з горизонтального положення у вертикальне. Критерієм для оцінки результатів ортостатичної проби служить АТД.

Гемодинамічну реакцію вважають нормальною, якщо через 10 хв після переходу людини у вертикальне положення АТД знижується не більше як на 5 мм.рт.ст., а АТС змінюється в межах ±5%. ЧСС в середньому збільшується на 30%, а СОК зменшується на 40%.

При гіпердіастолічній ортостатичній гіпотензії (80-85% ycix патологічних відхилень) АТД підвищується більш як на 5 мм.рт.ст., а АТС знижується на ще більшу величину. Спостерігається значне збільшення ЧСС та зменшення СОК. Підвищення АТД (обумовлене вираженим звуженням резистивних судин) та ЧСС при такому типі реакції пов'язані зi значною активацією симпатичної нервової системи.

У випадку гіподіастолічної ортостатичної гіпотензії знижується як АТС так i АТД; АТП змінюється незначно, ЧСС майже не збільшується, СОК зменшується помірно. Зміни артеріального тиску та частоти серцевих скорочень при такому типі реакції обумовлені слабо вираженим підвищенням тонусу симпатичної нервової системи.

Оформити протокол. Результати досліду занести до таблиці (табл. 9.1). На основі аналізу отриманих даних зробити висновок про характер реакції серцево-судинної системи досліджуваного на ортостатичну пробу.

Таблиця 9.1 Показники гемо- та кардіодинаміки при проведенні ортостатичної проби.

 

Показники гемо- та кардіодинаміки В положенні лежачи В положенні стоячи
АТС, мм.рт.ст.    
АТД, мм.рт.ст.    
АТП мм.рт.ст.    
АТсер, мм.рт.ст.    
ЧСС, уд/хв    
СОК, мл    
ХОК, л/хв