Завдання 2. Спірометрія.

Для визначення хвилинного об'єму дихання (ХОД) досліджуваний робить декілька вдихів та видихів, a потім, взявши до рота мудштук спірометра, продовжує спокійно дихати в прилад протягом 1 xв, підраховуючи кількість видихів (ЧД). Показання спірометра в кінці досліду вказують на величину ХОД. Для визначення дихального об'єму (ДО) отриманий результат ділять на кількість дихальних рухів.

Досліджуваний після максимального вдиху робить максимальний видих у спірометр. По шкалі спірометра визначають ЖЄЛ. Точність буде вище, якщо вимірювання зробити кілька разів (за основу беруть максимальне значення). При багаторазових вимірюваннях необхідно щоразу встановлювати шкалу спірометра у вихідне положення.

Для визначення резервного об'єму видиху (РОВид) досліджуваний після чергового спокійного видиху робить максимальний видих у спірометр. По шкалі визначають РОВид. Повторюють вимірювання i обчислюють середню величину показника. В подальшому обчислюють величину резервного об'єму вдиху (РОВд) за формулою:

РОВд,л=ЖЄЛ,л-(ДО,л+РОВид,л)

Зареєструвати показники зовнішнього дихання в положенні стоячи, лежачи, а також після фізичного навантаження. Оформити протокол досліду, розрахувати показники ЗО, Ф3Є, РВ, АВЛ, КВЛ, ЖП, як це вказано в завдані 1. Записати одержані результати до таблиці (табл. 10.1). Порівняти показники зовнішнього дихання, отримані при вимірюванні в різному положенні тіла та функціональній активності. Зробити висновки.

Таблиця 12.1 Показники зовнішнього дихання при різному положенні тіла та функціональній активності організму.

 

  Показники зовнішнього дихання   Норма Фактична величина
в положенні лежачи в положенні стоячи Після фізичного навантаження
ЧД, вид/хв.        
ДО, мл        
ХОД, л/хв        
АВЛ, л/хв        
РОВд, л        
РОВид, л        
ЖЄЛ, л        
ЖП, мл/кг        
КВЛ        
ЗО, л        
ФЗЄ, л        
ЗЄЛ, л