Порядок виконання роботи

З аналітичної проби беруть наважку приблизно 30 г піску, просіюють його крізь сито з отворами діаметром 5 мм, висушують до постійної маси та охолоджують до кімнатної температури в ексика­торі над концентрованою сірчаною кислотою або безводним хлористим кальцієм. Висушений пісок перемішують і ділять на дві однакові частини.

Кожну частину наважки всипають у чистий висушений і попередньо зважений пікнометр, після чого зважують його разом з піском. Потім наливають у пікнометр дистильовану воду в такій кількості, щоб пікнометр був заповнений приблизно на 2/3 його об'єму, перемішують вміст і ставлять його в трохи нахиленому положенні на піщану ванну або водяну баню. Вміст пікнометра кип'ятять протягом (15-20) хв для видалення бульбашок повітря. Бульбашки повітря можуть бути видалені також при витримуванні пікнометра під вакуумом в ексикаторі.

Після видалення повітря пікнометр обтирають, охолоджують до температури приміщення, доливають до мітки дистильовану воду і зважують. Після цього пікнометр випорожнюють, проми­вають, наповнюють до мітки дистильованою водою і знову зважують. Усі зважування виконують з похибкою не більше 0,01 г.

Істинну густину піску ρ, г/см3, обчислюють згідно з формулою:

 

де m - маса пікнометра з піском, г;

m1 - маса порожнього пікнометра, г;

m2 - маса пікнометра з дистильованою водою, г;

m3 - маса пікнометра з піском і дистильованою водою після видалення бульбашок повітря, г,

rв - густина дистильованої води, приймається такою, що дорівнює 1 г/см3.

Розбіжність між результатами двох визначень істинної густини не повинна перевищувати 0,02 г/см3. При більшій розбіжності виконують третє визначення та вираховують середнє арифме­тичне двох найближчих значень.

При випробуванні вказаним методом піску, до складу якого входять зерна пористих матеріалів, їх попередньо подрібнюють у чавунній або фарфоровій ступці до крупності менше 0,16 мм і виконують визначення у послідовності, що описана вище.

Допускається замість зважування пікнометра з дистильованою водою в процесі кожного випро­бування визначати ємкість пікнометра один раз і використовувати це значення при всіх випро­буваннях. У цьому випадку визначення ємкості пікнометра і всі випробування проводять за температури (20±1) °С. Ємкість пікнометра визначають за масою дистильованої води в пікнометрі, густину якої приймають 1,0 г/см3. У цьому випадку істинну густину піску обчислюють згідно з формулою: