Вибір реакторів

Обмеження струмів КЗ необхідно, якщо їх величина більша значень, які допустимі для апаратури чи струмопроводів, наприклад для легких типів вимикачів КРП.

Установку струмообмежуючих реакторів передбачають, якщо недостатні інші способи струмообмеження: роздільна робота трансформаторів і ліній, застосування трансформаторів з розщепленими обмотками. На електростанціях і підстанціях застосовують струмообмежуючі реактори на 6-10 кВ з алюмінієвими обмотками одинарні серій РБ (РБУ, РБГ, РБР), а також здвоєні реактори серій РБС (РБСГ, РБСР). Здвоєні реактори мають перевагу, якщо можливий розподіл навантажень за реактором на дві приблизно рівні частини, так як втрати напруги і потужності в них при нормальному режимі роботи будуть менші, ніж у реактора звичайної конструкції (обмеження струмів КЗ практично однакове). Номінальні дані реакторів наведені в [5, табл. 5.14], а також в [6], [8], [9].

Реактор обирають за номінальною напругою Uн, номінальним струмом Iн і номінальним індуктивним опором Xр. Вибір і перевірка струмообмежуючих реакторів наведені в табл. 2.66 [10]. Приклад вибору наведений в [8, приклад 3.9].

Вибраний реактор перевіряють на електродинамічну і термічну стійкість струмам КЗ. Електродинамічна стійкість реактора забезпечується при виконанні умови

, (6.6)

де – номінальний струм динамічної стійкості за каталогом.

Термічна стійкість реактора характеризується заводом-виготовлювачем або величиною , кА·с1/2 [6], [8], [9], або величинами , кА; , с [5], за якими розраховується номінальний тепловий імпульс

. (6.7)

Термічна стійкість реактора перевіряється за умовою

, (6.8)

де Вк – тепловий імпульс за розрахунковим струмом КЗ за реактором.

Втрати напруги в нормальному режимі для одинарного реактора

. (6.9)

Для здвоєного реактора

, (6.10)

де – індуктивний опір обмотки (половини) реактора;

– номінальний струм обмотки реактора;

– розрахунковий струм обмотки в нормальному режимі;

К – коефіцієнт зв’язку .