Завдання з проектування

Тема курсового проекту: «Розробка проекту трансформаторної підстанції промислового підприємства». Завдання з курсового проекту, індивідуальне для кожного студента, видається викладачем. Вихідні дані для проекту наведені в таблиці Д.1.1, принципові схеми на рис.1 (додаток 1), (схеми 1, 2, 3, 4). Курсовий проект складається з двох листів креслень (формату А1) і розрахунково-пояснювальної записки до 30 сторінок. На кресленнях показують повну однолінійну схему підстанції (лист №1) і конструкцію підстанції (плани і розрізи – Лист№2).

Розрахунково-пояснювальна записка, як правило, повинна мати такі розділи:

1. Вибір схеми підстанції.

2. Визначення сумарної розрахункової потужності підстанції і вибір типу та потужності трансформаторів.

3. Визначення величин розрахункових робочих струмів.

4. Розрахунок величин струмів короткого замикання і теплового імпульсу.

5. Розробка конструктивного виконання підстанції.

6. Вибір апаратів відкритої і закритої частин розподільної підстанції.

7. Розрахунок і вибір струмопроводів і ізоляторів.

8. Вибір джерел оперативного струму.

Вибір схеми підстанції проводиться відповідно з завданням по принциповій схемі і виконується відповідно з ГКД 341.004.001-94 [7].

Проектована підстанція може бути головною (ГПП) або підстанцією глибокого вводу (ПГВ) з споживачами в основному першої і другої категорії, які працюють в довготривалому режимі. В цьому випадку доцільно застосування в РП 6-10 кВ комплектних розподільчих пристроїв з вимикачами на викатних візках.

При розробці однолінійної схеми і визначенні числа шаф РП 6-10 кВ підстанції, крім підключень вводу і споживачів, які вказані в завданні, необхідно запланувати до встановлення шафи міжсекційних вимикачів, шафи трансформаторів напруги і трансформаторів власних потреб, шафи з розрядниками, а також резервні шафи. Питання застосування струмообмежуючих реакторів студент вирішує самостійно.

На підстанціях промислових підприємств, як правило, застосовують спрощені схеми розподільчих пристроїв 35-220 кВ без збірних шин зі зменшеною кількістю вимикачів.