Способи чистової вирубки-пробивки

Для обробки пластичних металів застосовують спосіб реверсивної вирубки, при якій листова заготовка затискається з обох боків від лінії зрізу за допомогою притискача і протипуансона (рис. 3.4а). Після затискання заготовки пуансон занурюється на 0,25 товщини, долаючи опір протипуансона; потім відбувається реверсивний рух і проводиться остаточне відокремлення деталі від заготовки. Хоча цей спосіб і забезпечує високу якість поверхні зрізу і деталі виходять плоскими без задирок, цей спосіб не знайшов широкого застосування через складну кінематику руху робочого інструменту.

 

Рис 3.4. Способи чистової вирубки та зачистки

 

Найбільшого поширення отримав спосіб чистової вирубки з поперечним обтисненням (рис.3.4б). Попередження утворення тріщин сколювання в даному способі досягається за рахунок створення в зоні різання високого гідростатичного тиску шляхом вдавлювання в заготівку пo периметру деталі клинового ребра, а також за рахунок додаткового притискання деталі, що вирубується, пуансоном протитиску. Здійснення даного способу можливо тільки нa пресах потрійної дії.

При вирубці з поперечним обтисненням деталі мають практично перпендикулярний чистий зріз, який відповідає 7…8 класам шорсткості. Цим способом обробляють кольорові метали та їх сплави, різні сталі з вмістом вуглецю до 0,7% і межею міцності до 50…60 МПа.

Для чистової вирубки-пробивки деталей з плавним контуром при порівняно великих відношеннях розмірів в плані до товщини, розроблений спосіб вирубки-пробивки з попереднім згином заготівки в напрямку протилежному напрямку руху вирубного пуансона. Вигин заготівки створює підвищений гідростатичний тиск в зоні поділу, забезпечуючи якісну поверхню зрізу (рис. 3.4в).

Розширення можливостей способу вирубки пуансоном, який перекриває отвір матриці, було реалізовано при створені нового способу чистової вирубки ступінчастим пуансоном (рис.3.4г). Даний спосіб забезпечує отримання деталей з пластичних матеріалів з якісною поверхнею зрізу товщиною від 2 до 15 мм.

При чистовій вирубці ступінчатим пуансоном гідростатичний тиск створюється за рахунок осаджування матеріалу, що примикає до зони різання.

Розміри і профіль пуансона призначаються таким чином, щоб менша ступінь, виконана по матриці з мінімальним зазором z = 0,01…0,005 мм на сторону, мала висоту менше висоти блискучого пояска, утвореного на деталі при вирубці звичайним методом, а ширина сходинки забезпечувала необхідну величину гідростатичного тиску.

Остаточне відокремлення деталі від заготівки відбувається при вході меншої ступені в матрицю. При цьому зусиллі вирубки приблизно в 2…2,5 рази більше зусилля при звичайній вирубці за рахунок деформування тонкої перемички під сходинкою пуансона. Даний спосіб забезпечує виготовлення деталей 6…10 квалітету з шорсткістю поверхні, яка відповідає 6…8 класам.