Смоловик Л.Р., Гедзик Н.М.

С-51 Математичне моделювання процесів нафтогазовидобування: Лабораторний практикум. – Івано-Франківськ: Факел, 2013. - 80 с.

 

МВ 02070855- -2013

 

Лабораторний практикум містить методичні вказівки для проведення лабораторних занять з дисциплін „Математичне моделювання процесів нафтогазовидобування”. Розроблено відповідно до робочої програми навчальної дисципліни та навчального плану підготовки фахівців за спеціальністю „Видобування нафти і газу”.

Призначено для підготовки бакалаврів за напрямом 6.050304 „Нафтогазова справа”.

 

УДК 004.94:(622.276+622.279)

ББК 33.36

 

МВ 02070855- -2013© Смоловик Л.Р., Гедзик Н.М.

 
© ІФНТУНГ, 2013

З М І С Т

 

Загальні методичні вказівки......................................................
Лабораторна робота № 1. Визначення коефіцієнта стисливості та динамічної в’язкості природного вуглеводневого газу.............................................................    
Лабораторна робота № 2. Визначення коефіцієнта гідравлічного опору при русі газу в свердловині..................  
Лабораторна робота № 3. Гідравлічний розрахунок простих трубопроводів при русі нафти.................................  
Лабораторна робота № 4.Моделювання процесу дроселювання при видобуванні нафти і газу.........................  
Лабораторна робота № 5. Моделювання процесу ежекції рідин і газів у процесі нафтогазовидобування.......................  
Лабораторна робота № 6. Розв’язування систем лінійних алгебраїчних рівнянь в ході прогнозування показників розробки нафтових і газових родовищ....................................    
Лабораторна робота № 7. Розв’язування нелінійних алгебраїчних рівнянь при моделюванні багатофазної фільтраціі флюїду в пористому середовищі...........................    
Лабораторна робота № 8. Застосування диференціальних рівнянь та їх систем при математичному моделюванні технологічних процесів нафтогазовидобування....................    
Лабораторна робота № 9. Статистична перевірка гіпотез..................................................................................  
Лабораторна робота № 10. Статистичний аналіз зв’язків результатів експериментів....................................................  
Перелік рекомендованих джерел.............................................

ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Лабораторний практикум призначений для студентів спеціальності ”Видобування нафти і газу” при вивченні дисциплін „Математичне моделювання процесів нафтогазовидобування” і включає 10 лабораторних робіт.

Кожна лабораторна робота містить мету роботи, коротку теоретичну частину, завдання для самостійної роботи студентів, порядок виконання роботи, контрольні питання для самоперевірки знань студентів по темі роботи. Всі лабораторні роботи базуються на наявному обладнанні кафедри ”Розробки та експлуатації нафтових і газових родовищ”, що встановлене в навчальних комп'ютерних класах.

Виконання лабораторних робіт є невід’ємною частиною вивчення та засвоєння отриманих знань з дисципліни „Математичне моделювання процесів нафтогазовидобуванння”. Тому перед виконанням роботи необхідно насамперед засвоїти її теоретичні аспекти, а вже потім познайомитись зі змістом роботи, порядком виконання роботи, методикою обробки отриманих результатів та їх аналізом і тлумаченням.

Студенти повинні готуватися до проведення кожної лабораторної роботи: з початку заняття студент повинен знати тему та мету лабораторної роботи; заздалегідь ознайомитись з теоретичними відомостями та методами дослідження в лабораторній роботі.

Лабораторні роботи виконуються кожним студентом самостійно згідно з графіком, який встановлений робочою програмою курсу. Графік виконання роботи студентом контролюється викладачем.

До виконання лабораторної роботи допускаються студенти, які мають теоретичні знання, що необхідні для виконання цієї роботи.

Звіти лабораторних робіт з дисципліни "Математичне моделювання процесів нафтогазовидобування" повинні бути оформлені на листах формату А4 у друкованому варіанті та зшиті з лівої сторони. Кожна лабораторна робота повинна містити тему та мету. Вихідні дані для моделювання повинні бути представлені належним чином з повним поясненням всіх величин та їх розмірністю. Всі формули повинні бути пронумеровані, всі величини, які в них входять - пояснені. Обрахунок повинен здійснюватись з обов'язковою підстановкою значень у формули.

Захист лабораторної роботи відбувається тільки за наявності належно оформленого звіту з цієї роботи. Лабораторна робота подається і захищається безпосередньо після її виконання згідно з графіком, який встановлений робочою програмою курсу. Роботи, які захищені із запізненням, зараховуються з мінімальною кількістю балів. При захисті роботи студент демонструє результати виконаної роботи та відповідає на контрольні запитання за темою лабораторної роботи.

Кожна лабораторна робота, що виконана і захищена за графіком, оцінюється за бальною системою, яка встановлена робочою програмою курсу.

При роботі за комп'ютерами студенти повинні дотримуватися правил техніки безпеки, про які вони повинні бути проінформовані. Після проведення інструктажу кожен студент зобов'язаний розписатись у відповідному журналі техніки безпеки.

Під час проведення лабораторних робіт з використанням ЕОМ студентам забороняється:

· сідати за комп’ютер, розпочинати і закінчувати роботу без дозволу викладача і (або) лаборантів;

· запускати програми, що не передбачені планом лабораторної роботи;

· знищувати файли без дозволу викладача;

· змінювати налаштування операційної системи;

· користуватись накопичувачами без дозволу викладача і (або) лаборантів;

· працювати з мережею без дозволу викладача і (або) лаборантів.

При виникненні будь-яких проблем при роботі негайно звертайтеся до викладача або лаборанта.