Практичне заняття № 15

Тема «Персонал підприємства та трудомісткість виробничої програми»

 

Питання для самостійного вивчення та обговорення

1. Сутність, склад і структура трудових ресурсів підприємства.

2. Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працюючих.

3. Управлінський персонал.

4. Продуктивність праці, методи її вимірювання та шляхи підвищення.

Методичні основи щодо вирішення задач:

Чисельність основних робітників на підприємстві:

, (1)

де Тсум – сумарна трудомісткість виробничої програми;

Квн – коефіцієнт виконання норм виробітку основними робітниками;

ФД – дійсний фонд робочого часу працівника.

 

дійсний фонд робочого часу працівника:

, (2)

де Фк – календарний фонд робочого часу середньооблікового працівника, дн.;

ВС – кількість вихідних та святкових днів;

Тф – фактична тривалість однієї зміни, год.;

Кз – кількість змін.

 

Чисельність допоміжних робітників за професіями:

, (3)

де Nр.м – число робочих місць або одиниць обладнання;

Нобсл – норма обслуговування.

 

Продуктивність праці у натуральному вираженні:

, (4)

де N – обсяг виробничої програми у натуральному вираженні;

Ч – чисельність працівників підприємства.

 

 

Продуктивність праці у трудовому вираженні:

, (5)

де п – кількість операцій;

Тштінорма часу на виконання і-ї операції, год.

 

Продуктивність праці у вартісному вираженні:

, (6)

де QТ – річний обсяг товарної продукції підприємства, грн.

 

Трудомісткість праці:

. (7)

 

 

Процент зростання продуктивності праці:

, (8)

де ∆Ч – сумарна економія чисельності працюючих за рахунок використання усіх чинників;

Чб – чисельність працюючих у розрахунку на плановий обсяг продукції до рівня продуктивності базового періоду.

 

чисельність працюючих у розрахунку на плановий обсяг продукції до рівня продуктивності базового періоду:

, (9)

де Qпл – плановий обсяг продукції підприємства;

ППб – рівень продуктивності в базовому періоді.

 

 

3адача 1

Визначити виробіток на одного працівника у плановому році i його зростання в процентах до базового року, якщо у році 250 робочих днів, річний виробіток у базовому періоді становив 18,6 тис. грн./люд.-рiк. 3а планом обсяг випуску продукції становив 3688 тис. грн./рiк, а зниження трудомісткості виробничої програми – 2000 люд.-дн.

 

3адача 2

Визначити, як зміниться продуктивність праці за таких даних: у звітному році обсяг товарної продукції на підприємстві обчислювався сумою у 21 млн. грн. при чисельності працівників 3 тис. осіб. у плановому періоді обсяг товарної продукції заросте на 20%, а економія трудових витрат становитиме 300 осіб.

 

3адача 3

Вартість виробничої програми підприємства становила 2840 тис. грн./рiк. Продуктивність праці на початок планового періоду дорівнювала 8,2 тис. грн./люд.-рік. 3а п'ять років чисельність промислово-виробничого персоналу зросте на 30%, а середньорічний приріст продуктивності праці – на 4%. Визначити обсяг випуску продукції на кінець періоду.

 

3адача 4

Виробнича програма підприємства на плановий період визначена на суму 3680 тис. грн., що на 20% більше, ніж у базовому періоді. виробіток на одного працюючого у базовому періоді становив 7360 грн. 3а рахунок кращої організації виробництва чисельність промислово-виробничого персоналу зменшиться у плановому періоді на 74 осіб. Визначити процент зростання продуктивності праці на підприємстві за плановий період, а також чисельність працюючих у плановому періоді.

3адача 5

Обсяг випуску валової продукції у незмінних цінах протягом базового періоду становив 163 млн. грн., а середньорічна чисельність промислово-виробничого персоналу 16,2 тис. осіб. у плановому періоді передбачено випустити валової продукції на 170,5 млн. грн., а фактично вироблено на 177,6 млн. грн. при цьому середньорічна чисельність промислово-виробничого персоналу становила 16,0 тис. осіб замість 16,3 за планом. Проаналізувати виконання плану підприємства за продуктивністю праці.

3адача 6

На плановий період визначено обсяг виробничої програми 5685,5 тис. грн. виробіток на одного працюючого у базовому періоді становив 8,3 тис. грн. 3а рахунок кращої організації виробництва чисельність промислово-виробничого персоналу передбачено зменшити на 46 осіб. Визначити процент зростання продуктивності праці за плановий період i чисельність працюючих у ньому.

 

3адача 7

Річний обсяг випуску деталей цехом становить 54 тис. од./рiк. Трудомісткість виробу знизиться з 52 до 47 хв./од. Ефективний річний фонд робочого часу працівника 1860 год./рiк, запланований коефіцієнт виконання норм виробітку 1,15. Визначити зниження трудомісткості виробничої програми, відносне вивільнення робітників та ріст продуктивності праці.

 

3адача 8

Розрахувати планову чисельність робітників за професіями на основі наступних даних: виробнича програма – 50 тис. од./рiк; трудомісткість виконання окремих видів робіт у розрахунку на один виріб, нормо-год.: токарних – 10, свердлильних – 17, фрезерних – 8, шліфувальних – 6, складальних – 18. Середній процент виконання норм – 110%, а річний дійсний фонд робочого часу одного середньооблікового робітника складає 1780 год./рiк. Чисельність допоміжних робітників становить 30% чисельності основних робітників.

 

Задача 9

Планова трудомісткість складання мобільної радіостанції „транспорт" у ВАТ „Орiон" 0,8 нормо-год. при річній виробничій програмі 500 тис. од. Підприємство працює в одну зміну при п'ятиденному робочому тижні. середній процент виконання норм виробітку 112%, процент втрат часу на ремонт обладнання – 3, кількість вихідних i святкових днів – 111. Визначити необхідну для складання чисельність робітників-відрядників.

 

Задача 10

Визначити зниження трудомісткості продукції, економію чисельності робітників після впровадження деяких організаційно-технічних заходів, якщо:

Річний обсяг випуску деталей – 48500 од.

Трудомісткість однієї деталі знизилась з – 52 хвилин до 47.

Коефіцієнт виконання норм виробітку – 1,2

Ефективний фонд часу одного робітника – 1740 год.