Короткі теоретичні відомості

У багатьох практично важливих випадках у встановлених режимах роботи електричного кола напруги і струми є періодичними, але не синусоїдними. У лінійних колах вказаний режим виникає під впливом несинусоїдних джерел енергії. Розрахунок таких кіл виконують за допомогою розкладених напруг (струмів) джерел ЕРС (струму) в ряд Фур’є із використанням принципу накладання, тобто в цьому разі він зводиться до п-кратного розрахунку кола в усталеному синусоїдному режимі (п — кількість гармонік, які враховують у джерелі енергії).

Кожну періодичну функцію що задовольняє умові Діріхле (всі реальні сигнали цю умову задовольняють), можна рос­класти в ряд Фур’є:

 

 

 

де А0 — нульова гармоніка; Bkm, Сkm — відповідно синусний і косинусний коефіцієнти розкладання для кожної гармонічної складової ряду; ω — частота повторення несинусоїдної функції

Коефіцієнти ряду:

 

 

 

 

 

Як t0, α0 тут можна взяти будь-які значення, наприклад

Для електричних сигналів зручніше використовувати ряд Фур’є вигляду

 

 

 

де потім кожній гармонічній складовій ряду

 

 

 

поставити у відповідність комплексну амплітуду гармоніки

 

 

Для типових періодичних функцій у довідниках наводяться готові розкладання в ряд Фур’є. Для сигналів, що використовуються в цій роботі, формули розкладання наведено в таблиці 8.1.