Короткі теоретичні відомості

Усталений режим електричного кола характеризується в часі постійними чи періодичними струмами й напругами.

Процеси, які спостерігаються в колі при переході від одного усталеного режиму до іншого, називаються перехідними. Перехід реального електричного кола від одного усталеного режиму до іншо­го не може відбуватися миттєво, стрибком. За законами комутації струм у вітці з індуктивністю і напруга на конденсаторі в момент комутації не можуть змінюватись стрибками, тобто

 

 

Ці рівняння називаються відповідно І і ІІ законами комутації.

Для розрахунку перехідних процесів у колах першого і другого порядків використовують в основному три методи розрахунку: кла­сичний, операторний, інтеграл Дюамеля.

Класичний метод полягає в тому, що на основі одного з роз­рахункових методів для електричного кола, що аналізується, після комутації при складають систему інтегродиференціальних рівнянь, яку розв’язують відносно шуканої функції з урахуванням початкових умов і яку можна звести до одного диференційного рів­няння т-го порядку з однією шуканою змінною, наприклад струму іk:

 

де am — сталі коефіцієнти, які залежать від конфігурації та параметрів кола;

іk — струм, який шукаємо в k-й вітці; — функція, яка залежить від характеристик зовнішніх джерел і параметрів.

Загальний розв’язок диференціального рівняння знаходять у вигляді суми складових

 

де — усталене значення струму в k-й вітці, яке визначають розрахунком усталеного режиму для післякомутаційної cхеми; — вільна складова струму, являє собою розв’язок однорідного диференціального рівняння.

Вираз для вільної складової i залежить від вигляду ко­ренів характеристичного рівняння

 

який визначає характер перехідного процесу.

Для простих коренів

 

для т-кратних коренів

 

Для пари спряжених коренів

 

 

де Ak, A, φ — сталі інтегрування.

Щоб знайти числовий розв’язок, потрібно дістати сталі інте­грування, які обчислюють за початковими умовами.

Операторний метод базується на використанні в ході розв’язу­вання диференціальних рівнянь інтегральних перетворень Лапласа.

При розв’язанні задач теорії кіл операторним методом пряме перетворення Лапласа зводиться до заміни початкового кола операторною схемою, на якій кожен елемент поданий своєю операторною еквівалентною схемою. Вирази для операторних джерел ЕРС і струмів визначають за допомогою прямого перетворення Лапласа або за допо­могою таблиць оригіналів і зображень за Лапласом. Значення стру­мів індуктивностей і напруг ємностей у мо­мент комутації знаходять з розрахунку кола в докомутаційному режимі. Використовуючи будь-який з відомих методів розрахунку, для отриманої операторної схеми кола визначають зображення струму чи напругу в операторній формі, які зводяться до стан­дартного вигляду:

 

Оригінал операторного зображення визначають або за таблицями, або за теоре­мою розкладання Хевісайда, згідно з якою зображення функції

 

де і — многочлени комплексної змінної р, які відповідають дійсній функції,

 

рk — прості корені рівняння

Метод інтегралу Дюамеля базується на визначенні реакції лі­нійного кола на довільний вплив за відомою реакцією на одиничний стрибок струму чи напруги (одинична функція ) чи на оди­ничний імпульс струму або напруги (імпульсна функція ). Реакція кола на одиничну функцію називається перехідною характе­ристикою кола реакція кола на одиничний імпульс — імпульс­ною характеристикою

Використовуючи перехідну характеристику можна визначити реакцію кола, наприклад струму на безперерв­ний вплив (напруга дорівнює нулю при ) за допо­могою інтеграла Дюамеля:

 

де — початкове значення впливу

 

При використанні імпульсної характеристики

 

де — імпульсна характеристика, в якій t замінено

При впливі на послідовне RLС-коло стрибка напруги пере­хідний процес носить аперіодичний характер, якщо добротність контуру і де ρ — хвильовий опір контуру. Струм при цьому змінюється згідно з формулою

 

де δ — коефіцієнт згасання, ω0 — резонансна частота кола,

 

За більшої добротності послідовного RLC - кола тобто перехідний процес носить коливальний характер і струм у колі

 

При цьому струм являє собою згасаючу гармонічну функцію, амплітуда якої експоненційно зменшується з часом. В ідеальному контурі за відсутності втрат коливальні процеси носять незгасаючий характер. Величина називається сталою часу послідовного RLC-кола; вона характеризує швидкість згасання вільних процесів у колі.

Інша характеристика швидкості згасання — логарифмічний декремент коливань, який дорівнює натуральному логарифму відно­шення двох максимальних значень струмів, взятих за період вільних коливань: