Короткі теоретичні відомості

Реактивна котушка з феромагнітним осердям — простий та надійний пристрій. Вона складається з замкненого осердя, на якому розташовується обмотка.

Застосування феромагнітного осердя в реактивній котушці дозволяє не тільки багаторазово підсилити магнітне поле, але й надати їй нові властивості: котушка стає нелінійним елементом, з’являються втрати енергії у феромагнітному осерді. Для досягнення максимального ефекту підсилення магнітного поля осердя роблять замкненим, а для зменшення втрат енергії від віхрьових струмів його виготовляють збірним із листів електротехнічної сталі 0,5 або 0,35 мм (для промислової частоти), 0,05 або 0,02 мм (для звукової частоти), а для радіочастот осердя пресують із порошків з непровідним наповнювачем.

Нелінійність котушки з феромагнітним осердям перевіряють по формі струму на осцилографі: прикладена до котушки синусоїдна напруга викликає в ній несинусоїдний струм.

При аналізі електромагнітних процесів в такій котушці доцільно загальний магнітний потік, зчеплений з її обмоткою, розділити на дві частини: основний потік замкнений по осердю, та потік розсіяння замкнений в основному по повітрю

  (12.1)

Втрати енергії в котушці з осердям також діляться на дві складові: втрати в міді та втрати в осерді

  (12.2)

Це необхідно враховувати при будові схеми заміщення котушки з осердям.

Найбільш повне представлення, яке враховує фізичні процеси в котушці, дає схема заміщення, що показана на рисунку 12.1, де r — активний опір обмотки; Ls — індуктивність розсіяння; g0 — активна провідність, яка відповідає втратам в осерді; L0 — індуктивність, яка відповідає основному потоку.

i
ia
ім
L0
Ls
g0
r
e0
u