рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 3. Визначення даних.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 3. Визначення даних. - раздел Образование, З дисципліни: Операційні системи Мета Роботи: Ознайомитися З Методами Визначення Констант І Робітників Полів В...

Мета роботи: ознайомитися з методами визначення констант і робітників полів в асемблерной програмі.

 

КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

 

У лабораторній роботі N 1_1 ми задавали необхідні нам дані безпосередньо в команді. Наприклад, ми писали

 

MOV AX,25

 

У цьому випадку число 25 стає частиною машинного об'єктного коду.

Такий спосіб представлення даних дометаний, якщо задане число (у нашому випадку 25) зустрічається у Вашій програмі один раз. Якщо ж задане число зустрічається в програмі багаторазово, то повторне завдання його в різних командах приведе до невиправданої витрати оперативної пам'яті. Пам'ять під Ваше число буде виділятися щораз , коли Ви його указывете. Більш дометаним є запис числа в осередок оперативної пам'яті, присвоєння цьому осередку мнемонічного імені, і потім звертання до заданого числа вже по імені. У цьому випадку пам'ять під число буде виділятися один раз.

У тій же лабораторній роботі N 1_1 ми використовували для збереження результатів обчислень (проміжних і остаточних) регістри загального призначення. Такий спосіб є найбільш швидкодіючим. Однак, у регістрах можна зберігати

дуже обмежений обсяг інформації.

Замість використання регістрів для збереження результатів можна виділяти в оперативній пам'яті так називані робочі області - визначена кількість осередків оперативної пам'яті, яким можна привласнити імена й у командах звертатися до них по іменах.

 

В Асемблері для опису вихідних даних і робітників областей в оперативній пам'яті служать директиви ВИЗНАЧЕННЯ ДАНИХ.

За допомогою цих директив Ви можете задавати КОНСТАНТИ (числа, значення яких визначаються у вихідному тексті Вашої програми) і ПЕРЕМІННІ (робітники області визначеної довжини, значення яких може змінюватися в процесі роботи Вашої програми).

Основний формат визначення даних

[ім'я] Dn вираження

Ім'я елемента даних не обов'язково, однак, якщо Ви хочете в програмі звертатися до цього елемента, Ви повинні це ім'я вказати. Ім'я задаєте Ви самі за правилами відповідним правилам написання міток (див. лаб. раб. N1_1).

Директиви визначення даних (Dn) можуть використовуватися наступні: DB (байт), DW (слово), DD (подвійне слово), DQ (учетверенное слово) і DT (десять байт).

У поле 'вираження' може знаходитися:

1. Константа.

Наприклад:

ABC DB 25

2. Послідовність констант.

Наприклад:

BCD DB 1,2,3,4,5

Константи в послідовності повинні розділятися комами. Кількість констант у послідовності обмежується довжиною рядка. Ім'я (у нашому приклад BCD) указує на першу константу з послідовності (у нашому прикладі - 1). До другої константи (2) можна звертатися по імені BCD+1, до третин - BCD+2 і так далі.

3. Як вираження може стояти знак питання (?) для невизначеного значення перемееной:

 

CDE DB (?)

У цьому випадку значення перемінної CDE не привласнюється.

4. Вираження допускає повторення чи константи перемінної в наступному виді

 

[ім'я] Dn число_повторень DUP (вираження)

наприклад,

 

DEF DB 10 DUP(?)

Опертор повторення (DUP) може бути вкладеним, наприклад:

 

EFH DB 10 DUP(4 DUP(2))

У цьому випадку будуть сгенерированы спочатку 4 копії константи 2, а потім це значення повториться 10 разів. У результаті буде сформована послідовність із сорока двійок.

Константа, що задається в поле 'вираження' може являти собою символьний чи рядок числову константу.

СИМВОЛЬНИЙ РЯДОК використовується для представлення тексту. Вона полягає в чи апострофи лапк, наприклад 'Лабораторна робота N 5' чи "Лабораторна робота N 5'

Асемблер переводить кожен символ символьного рядка у відповідний ASCіі-код. Символьний рядок визначається директивою DB, у якій указується більш двох символів у нормальній послідовності ліворуч праворуч.

 

NAME1 DB 'Лаборатороная робота N 5'

 

ЧИСЛОВІ КОНСТАНТИ застосовуються для арифметичних значень і для адрес пам'яті. Числова константа вказується в директиві визначення даних безпосередньо, без чи лапк апострофів. Асемблер перетворить усі числові константи в двоичные і записує їх як послідовність байтів у зворотній послідовності - праворуч ліворуч.

Числові константи можуть задаватися в наступних форматах.

ДЕСЯТКОВИЙ ФОРМАТ приймається по допускає десяткові цифри від 0 до 9 і позначається останньою буквою D. Десятковий формат приймається за замовчуванням, тобто якщо ніяка буква після числа не зазначена, те це десятковий формат. Десятковий формат перетвориться Асемблером у двоичный, котрий у листинге записується в шістьнадцятковому форматі.

Наприклад,

NAME2 DB 12D

чи

NAME2 DB 12

ШІСТЬНАДЦЯТКОВИЙ ФОРМАТ допускає цифри від 0 до F і бозначается наприкінці буквою H. Тому що Асемблер думає, що з букви починаються імена, то першою цифрою шістьнадцяткової константи повинна бути цифра від 0 до 9. Якщо Вам потрібно, наприклад, задати константу A0C1H, то можна записати її у вигляді0A0C1H.

 

NAME3 DB 0CH

 

ДВІЙКОВИЙ ФОРМАТ допускає цифри 0 і 1 і позначається наприкінці буквою B.

 

NAME4 DB 11001010B

 

ВІСІМКОВИЙ ФОРМАТ допускає цифри від 0 до 7 і позначається останньою буквою Q чи O. В даний час вісімковий формат використовується рідко.

 

NAME5 DB 10Q

 

Існує ще десятковий формат із плаваючою крапкою, але він використовується в основному для завдання даних для співпроцесора.

При завданні символьних рядків і числових констант варто пам'ятати, що, наприклад, '14' і 14 являють собою дві різні константи. Перша перетвориться в два байти ASCіі-кода, що відповідають символам 1 і 4. Друга перетвориться в двійкове число 1110, у шестнадцатиричном представленні 0E.

ДИРЕКТИВА ВИЗНАЧЕННЯ БАЙТА (DB) - визначити байт.Символьне вираження в диретиве DB може містити символьний рядок будь-якої довжини (обмежується тільки довжиною асемблерной рядка). Числова константа в диретиве DB може містити одну чи більш однобайтовых констант. Один байт у листинге представляється двома шістьнадцятковими цифрами. Найбільше позитивне шістьнадцяткове число в одному байті - 7F, усі великі числа від 80 до FF представляють негативні значення. У десятковому форматі ці межі виражаються числами +127 і -128.

Приклади використання директиви визначення байта:

NAME6 DB ?

NAME7 DB 'Завдання N 5'

NAME8 DB 12H

NAME9 DB 112

NAME10 DB 01101100B

NAME11 DB 10,11,12,13,14

NAME12 DB 2 DUP(10)

ДИРЕКТИВА ВИЗНАЧЕННЯ СЛОВА (DW) визначає константи і переменыые имеющие довжину в одне слово - два байти. Символьне вираження в DW обмежено двома символами, що Асемблер переставляє в зворотному порядку. Числове вираження в DW може містити одну чи більш двухбайтовых констант. Два байти представляються чотирма шестнадцатиричными цифрами. Найбільше позитивне шестнадцатиричное число в двох байтах - 7FFF, числа від 8000 до FFFF представляють негативні значення. У десятковому коді ці межі виражаються числами +32767 і -32768. У поле 'вираження' директиви DW може бути підставлене ім'я чи константи перменной, визначеної раніше, наприклад

NAME13 DW NAME8

У цьому випадку під ім'ям NAME13 буде буде сгенерирована константа, рівна адресі (смещнгию) константи NAME8.

Для директив DW, DD, DQ Асемблер перетворить константи в шестнадцатиричный об'єктний код, але записує їх у зворотному порядку проходження байтів. Таким чином, десяткове значення 12345 перетвориться в 3039H, але записується в об'єктному коді як 3930.

Приклади використання директиви визначення слова:

NAME14 DW ?

NAME15 DW 23,64

NAME16 DW '12'

NAME17 DW NAME15

NAME18 DW 0110111100001010B

NAME19 DW 1F0BH

ДИРЕКТИВА ВИЗНАЧЕННЯ ПОДВІЙНОГО СЛОВА (DD) визначає

елементи, що мають у довжину два слова - чотири байти. Розмір числових констант, використовуваних у вираженні не повинний перевищувати чотирьох байт (вісім шестнадцатиричных цифр). Найбільше позитивне шестнадцатиричное число, що може бути використане в директиві DD, - 7FFFFFFF. Діапазон негативних чисел - від 80000000 до FFFFFFFF. У десятковому коді діапазон припустимих чисел у цій директиві - від +2147483647 до -2147483648. Асемблер перетворить усі числові константи в шестнадцатиричное представлення, але записує об'єктний код у зворотній послідовності. Десяткове значення 12345 перетвориться в 00003039H, але записується в об'єктному коді як 39300000. Символьне вираження в директиві DD обмежено двома символами. Асемблер перетворить їх у ASCіі-код і вирівнює їх ліворуч як показано в приведеній нижче рядку листинга

0010 33 32 00 00 NAME20 DD '23'

Приклади використання директиви визначення подвійного слова:

NAME21 DD 1F00FFFFH

NAME22 DD 'AB'

NAME23 DD ?

NAME24 DD 45,47,49

NAME25 DD NAME23-NAME21

ДИРЕКТИВА ВИЗНАЧЕННЯ УЧЕТВЕРЕННОГО СЛОВА (DQ) визначає елементи, що мають довжину чотири слова (вісім байт). Використовувані в директиві числові константи не повинні перевищувати розмір вісім байт. Асемблер перетворить усі числові константи в шестнадцатиричное вираження, але записує їх в об'єктний код у зворотній послідовності. Обробка Асемблером символьних рядків у директиві DQ аналогічна обробці в директивах DW і DD.

Приклади використання директиви визначення учетверен-

ного слова:

NAME26 DQ 245H

NAME27 DQ 100

ДИРЕКТИВА ВИЗНАЧЕННЯ ДЕСЯТИ БАЙТ (DT) визначає елементи даних, що мають довжину десять байт. Призначена в основному для визначення так званих "упакованих десяткових" числових значень. Генерируемый об'єктний код залежить

від версії Асемблера.

Приклади використання директиви визначення десяти байт:

NAME28 DT ?

NAME29 DT '23'

БЕЗПОСЕРЕДНІ ОПЕРАНДЫ.

Константа, що задається безпосередньо в команді, називається безпосереднім операндом. Значення безпосереднього операнда входить у генерируемый для цієї команди об'єктний код. Довжина безпосереднього операнда залежить від довжини першого операнда в команді. Наприклад, у команді

MOV AL, XX

безпосередній операнд, що ми позначили як ХХ, повинний мати довжину один байт, так регістр AL є однобайтовым регістром.

У команді

MOV AX, XX

безпосередній операнд може мати довжину слово (два байти).

При недотриманні цього правила транслятор згенерує повідомлення про помилку.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З дисципліни: Операційні системи

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... КИЇВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ВОДНОГО ТРАНСПОРТУ... ім Гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 3. Визначення даних.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Порядок виконання роботи
Для виконання усіх лаборараторних робіт пропонується єдиний порядок, що передбачає наступні кроки. 1. Ознайомитися з постановкою задачі і вихідних даних. Визначити варіант індивідуального

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 2. COM-файли.
  Мета роботи: вивчити призначення й особливості COM-файлів, навчитися створювати асемблерні програми у вигляді COM-файлів. КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

ДИРЕКТИВА EQU.
Директива EQU не визначає елемент даних, але визначає значення яке може бути використане в інших командах. Наприклад, якщо Ви задали KOL EQU 10 те щораз , коли транслятор у тексті

РОБОЧЕ ЗАВДАННЯ
Набити підготовлену програму, странслировать неї. При трансляції створити листинг.   ВИМОГА ДО ЗВІТУ У звіті зафіксувати листинг файлу з підготовлен

РОБОЧЕ ЗАВДАННЯ
Набити підготовлену програму, странслировать її, відладити.   ВИМОГА ДО ЗВІТУ У звіті зафіксувати листинг файлу з налагодженої программой.

Лабораторна робота N6. Переривання
Мета роботи: ознайомитися з основними принципами механізму переривань. КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ПЕРЕРИВАННЯ -це події, що змушують центральни

ОЧИЩЕННЯ ЕКРАНА.
Запити і команди залишаються на екрані дисплея доти , поки не будуть зміщені в результаті прокручування ("скролинга") чи не переписані на тім же місці іншими чи запитами командами. Коли п

РОБОЧЕ ЗАВДАННЯ
Набити підготовлену програму, странслировать її, налагодити. Памятайте, що при налагодженні програми налагоджувачем debug.exe (debug.com) для виконання команди переривання необхідно використовувати

Теми для попереднього вивчення
" Покажчики в мові C. " Представлення рядків. " Функції і передача параметрів. 3. Постановка задачі За індивідуальним завданням с

Текст програми
/***************************************************************/ /*********************** Файл LAB1.C **************************/ #іnclude <stdіo.h> #defіne N 80

Порядок виконання
Порядок виконання роботи і зміст звіту визначені в загальних вказівках. 5. Індивідуальні завдання № п/п Вид матриці

Модульна структура програмного виробу
Програмний виріб повинний бути окремим модулем, файл LAB2.C, у якому повинні розміщатися як дані (матриця і допоміжна інформація), так і функції, що забезпечують доступ. Зовнішній доступ до програм

Програма користувача
  Для перевірки функціонування нашого модуля створюється програмний модуль, що імітує програму користувача. Цей модуль звертається до функції creat_matr для створення матриці потрібно

Теми для попереднього вивчення
- Покажчики в мові C. - Структури. - Функції і передача параметрів. 3. Постановка задачі Для заданої прикладної області розробити опис об'єктів

Модульна структура програмного виробу
Програмний виріб виконується у виглядіодного програмного модуля, файлу LAB3.C, у якому розміщаються дані, функція maіn і допоміжні функції. 6.3. Опис логічної структури

Текст програми
/********************* Файл LAB3.C ****************************/ /* Для скорочення запису типу структури введемо наступну константу */ #defіne emlp struct _emlp /* Функці

Порядок виконання
Порядок виконання роботи і зміст звіту визначені в загальних указівках. 5. Приклад рішення задачі 5.1. Структура дані програми Програма

Структура програми
Програма складається тільки з основної функції maіn(). Виділення фрагментів програми в окремі процедури не потрібно, тому що немає таких операцій, що під час роботи програми виконуються багаторазов

Опис алгоритму програми
Алгоритм основної програми може бути розбитий на 5 частин. Частина 1 призначена для визначення типу комп'ютера. Для цього прочитаємо байт, записаний у ПЗУ BІOS за адресою FF00:0FFE. У зале

Текст програми
/*-------------- Лабораторна робота N11----------------*/ /*--------------"Перевірка складу устаткування"------*/ /* Підключення стандартних заголовків */ #іncl

Результати роботи програми
  У процесі роботи програми на екран була виведена така інформація: Лабораторна робота N11 Перевірка складу устаткування   Тип комп'ютера: AT

Теми для попереднього вивчення
- Організація і принцип роботи ПЭВМ і клавіатури. - Робота контролера переривань. Установка вектора переривання. 3. Постановка задачі Розробити програму

Порядок виконання
Порядок виконання роботи і зміст звіту визначені в загальних указівках. 5.Індивідуальні завдання   Nп/п "Горяча&quo

Опис алгоритм програми
Функція maіn запитує ім'я файлу, потім обробляє його і, якщо всі нормально, те запускає допоміжні функції необхідні для перегляду FAT заданого файлу. Функція Read_Mbr виконує вибірку елеме

Текст програми
/*--------------------Лабораторна робота N--------------------*/ /*-----------------"Дискові структури даних DOS."-----

Результати роботи програми
  У процесі роботи програми на екран виводиться інформація на зразок наступної: Лабораторна робота N16 Дискові структури даних DOS. Файл D:TCTC.EXE у FAT за

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги