рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні поняття управління. Теорія адміністративно-державного упра

Основні поняття управління. Теорія адміністративно-державного упра - раздел Образование, Зміст § Анотація § Змі...

Зміст

§ Анотація
§ Зміст
§ Вступ 7

§ 1. Основні поняття управління. Теорія адміністративно-державного упра-

вління 8
§ 1.1. Визначення і еволюція менеджменту 8
§ 1.2. Основні Функції управління 11
§ 1.3. Поняття організації. Формальні та неформальні організації 13
§ 1.4. Ресурси організації. 13
§ 1.5. Горизонтальний поділ праці. Підрозділи 15
§ 1.6. Вертикальний попіл праці. Рівні керівництва 16
§ 1.7. Менеджери та їх роль в організації. 17
§ 1.8. Принципи управління за Анрі Файолем 19
§ 1.9. Поняття «бізнесмен», «підприємець», «менеджер» 20
§ 1.10. Історія розвитку адміністративно-державного управління 21
§ 1.11. Проблеми теорії адміністративно-державного управління 30
§ 1.12. Дванадцять функцій менеджменту місцевих урядових органів 35
§ Контрольні питання 36

§ 2.Планування 39
§ 2.1. Види планів, стратегічне плануванняя 39
§ 2.2. Місія організації. Визначення цілей організації 41
§ 2.3. Аналіз зовнішнього та внутрішнього сереаови організації 42
§ 2.4. Стратегія фірми 46 2.4.1. Типи стратегій бізнесу 48 2.4.2. Вироблення стратегії фірми 52 2.4.3. Вибір стратегії 54 2.4.4. Виконання стратегії 55
§ 2.5. Чинники стратегічного планування Джона Зіммермана 59
§ 2.6. Стратегічний державний менеджмент 60
§ Контрольні питання 66

§ 3. Організація як функція управління 68
§ 3.1. Основні поняття організації як функції управління 68
§ 3.2. Лінійні та штабні повноваження 71
§ 3.3. Принципи делегування повноважень 74
§ 3.4. Причини небажання керівників делегувати свої повноваження та причини уникання податкових повноважень підлеглими 78
§ 3.5. Функції адміністративних органів держави 82
§ Контрольні питання 87

§ 4. Проектування організації 88
§ 4.1. Організаційні структури управління 88
§ 4.2. Етапи розробки організаційної структури 90
§ 4.3. Схеми побудови організаційних структур управління 91
§ 4.4. Чинники, які впливають на проектування організації 103
§ 4.5. Елемент проектування організації 114
§ 4.6. Сучасна система адміністративно-державного управління, її структурні моделі 133
§ 4.7. Характеристики адміністративно-державного управління та сучасні тенденції його функціонування 140
§ Контрольні питання 148

§ 5. Мотивація як функція управління 150
§ 5.1. Ранні теорії мотивації 150
§ 5.2. Основні поняття мотивації 159
§ 5.3. Сучасні теорії мотпвасіії 160 5.3.1. Змістовні теорії мотивації 160 5.3.2. Процесуальні теорії мотивації 176
§ 5.4. Концепція партисипативного управління 187
§ 5.5. Найвизначніший у світі принцип менеджменту 189
§ Контрольні питання 191

§ 6. Контроль як функція управління 192
§ 6.1. Сутність і сенс контролю 192
§ 6.2. Види контролю 194
§ 6.3. Психологічні аспекти контролю 196
§ 6.4. Характеристики ефективного контролю 197
§ 6.5. Brian організаційних систем контролю 198
§ 6.6. Характеристики процесу контролю 203
§ Контрольні питання 207

Вступ

За роки незалежності в Україні багато чого змінилося на краще. Але держава, як і дитина, у такому віці не завжди ще знає, як діяти в кожній конкретній ситуації, і тому багато вчиться у інших країн, переймаючи їх досвід, пропускаючи його через «українську ментальність», формує свій світогляд.

Молоде покоління, яке є майбутнім своєї держави, прагне зробити Україну достойним членом світової спільноти. Для реалізації цієї мети потрібні глибокі знання з багатьох галузей.

Відомий засновник школи наукового менеджменту Ф. У. Тейлор зазначав, що точно знати, що треба робити, як зробити найкраще з найменшими витратами, ставити та досягати поставлених цілей — це мистецтво, і не кожній людині воно під силу.

Адміністративно-державне управління - молода сфера наукового знання, яка дуже швидко розвивається. В Україні за останні роки збільшився інтерес до цих знань через те, що проблема підготовки кваліфікованих професійних державних службовців стала вимогою сьогодення. Країни Заходу першими започаткували наукову організацію праці державних службовців. їх досвід досліджується українськими науковцями.

Державні структури, забезпечуючи виконання законів, за якими живе країна, мають бути озброєні знаннями з питань управління, зокрема знаннями з питань управління державними організаціями. Вони повинні вміти виконувати функції планування, організації, мотивації, контролю працівників організації, які забезпечують досягнення її цілей.

Теорія адміністративно-державного управління - одна з молодих теорій управління суспільством - розвивається, набуває досвіду.

У запропонованому навчальному посібнику розглянуто основи менеджменту організацій і особливості менеджменту державних організацій. Подано теорію адміністративно-державного управління: витоки, традиції, проблеми, перспективи розвитку. Проаналізовано основні теоретичні школи та напрями адміністративно-державного управління провідних країн Заходу: США, Великобританії, Франції, Німеччини. Саме в цих країнах існують найбільш демократичні моделі державної служби; учені цих країн зробили досить вагомий внесок у створення та розвиток теорії адміністративно-державного управління. Вивчення цього досвіду буде корисним для створення української школи державного адміністрування.


Основні поняття управління. Теорія адміністративно-державного управління

Визначення і еволюція менеджменту

У ґрунтовному оксфордському словнику англійської мови є такі тлумачення менеджменту: - спосіб, манера спілкування з людьми; - влада та мистецтво управління;

Основні функції управління

Планування. Складання плану завжди розглядають як початковий етап процесу управління. Воно означає, що хтось повинен вирішити: що, як, коли та ким… - у якому стані знаходиться фірма у деякий конкретний момент (оцінити слабкі… - які цілі стоять перед фірмою (оцінити можливості та загрози: конкуренцію, екологічні умови, постачання тощо);

Поняття організації. Формальні та неформальні організації

Організація можлива за таких умов: 1) є принаймні дві людини, які вважають себе членом організації; 2) є хоч би одна мета (тобто результат, якого треба досягти), яка сприймається як загальна мета для всіх членів…

Ресурси організації.

середовища прямого та непрямого вплпву Усі формальні організації характеризуються наявністю визначених ресурсів,… Приклад. Якщо організація має за мету виробляти продукцію, яка задовольнятиме духовні потреби суспільства — кінофільм,…

Горизонтальний поділ праці. Підрозділи

Приклад. Команда вітрильника, яка складається з двох осіб, - це організація, в якій є поділ праці: один керує вітрилами, інший — біля керма. Для того щоб працівник міг досить швидко та легко опанувати свою ділянку… Поділ великого обсягу праці на велику кількість невеликих спеціалізованих завдань дає можливість організації виробляти…

Вертикальний поділ праці. Рівні керівництва

Повернемося до прикладу з вітрильником: якщо хтось із матросів не візьме на себе обов'язки капітана та не потурбується, щоб рух керма був узгоджений… Як уже зазначалося, горизонтальний поділ праці - це поділ загальної діяльності… Діяльність з координування роботи інших людей і визначає роль управління.

Менеджери та їх роль в організації.

Визначенню ролі менеджерів у організації приділяють значну увагу. Згідно з дослідженнями американських учених керівники нижнього рівня виконують… Другий видатний вчений Мінцберг виділив одну спільну рису керівної роботи — роль керівника. Роль керівника, за його…

Принципи управління за Анрі Файолем

Принцип управління - це орієнтири, які застосовують в усіх ситуаціях. Вони будуть ефективними і в управлінні фабрикою з виготовлення морозива, і на… Освоєння навичок правильного використання цих принципів допомагає стати… 1. Поділ праці. Спеціалізація є природним порядком речей. Метою поділу праці є виконання роботи, більшої за обсягом і…

Сторія розвитку адміністративно-державного управління

Вичленовування політичної сфери з цілісного, нерозділеного людського соціуму, відділення світу політичного від економічної, соціальної і духовної… У міру розширення та поглиблення знань про соціальний світ прискорилася… Однак про початок власне політичної науки можна говорити лише з виникненням у першій половині XIX ст. Правової школи в…

Проблеми теорії адміністративно-державного управління

У світлі цього визначення предметом теорії адміністративно-державного управління є наукове обґрунтування процесу досягнення оптимального державного… Варто підкреслити, що теорія адміністративно-державного управління є… Цікавим і несподіваним є порівняння теорії адміністративно-державного управління з медициною, запропоноване…

Дванадцять функцій менеджменту місцевих урядових органів

1. Контакти з виборними посадовими особами, органами виконавчої влади, що не займаються оперативним управлінням і контролем (тобто органами… 2. Контакти з окремими громадянами, представниками специфічних груп населення,… 3. Оцінка стану справ у своєму регіоні та планування відповідної діяльності.

Контрольні питання

2. Ознаки організації. 3. Відмінність формальних і неформальних організацій. 4. Ресурси організації.

Планування

Види планів, стратегічне плануванняя

Процес планування є інструментом, який допомагає в процесі прийняття управлінських рішень. Його мета полягає в забезпеченні нововведень і змін у… Планування — неодмінна передумова успішної реалізації будь-якого ділового… Залежно від тривалості планового періоду (горизонту планування) розрізняють короткострокові плани комерційної фірми -…

Місія організації. Визначення цілей організації

Місія організації конкретизує статус фірми і забезпечує напрям та орієнтири для визначення цілей і стратегій на різних організаційних рівнях.… - завдання фірми з погляду її основних послуг і виробів, ринків і технологій,… - зовнішнє середовище стосовно фірми, яке визначає її робочі принципи;

Аналіз зовнішнього та внутрішнього середовищ організації

Аналіз зовнішнього середовища — це процес, який допомагає розпізнати можливості та загрози для досягнення цілей організації. Спеціалісти повинні… 1) у якому стані знаходиться організація; 2) чого вона має досягти;

Стратегія фірми

Залежно від класифікаційної ознаки розрізняють стратегії: - за рівнем управління, на якому розробляють стратегію; - за стадією «життєвого циклу» підприємства;

Типи стратегій бізнесу

У загальному вигляді стратегія - це основний напрям дій організації, слідування якому в довгостроковій перспективі має привести її до мети. Таке розуміння стратегії справедливе тільки для вищого рівня управління… Тут будемо розглядати стратегію загалом для організації. Під час визначення стратегії фірми керівництво вирішує три…

Вироблення стратегії фірми

1) усвідомлення поточної стратегії; 2) проведення аналізу портфеля продукції; 3) вибір стратегії фірми;

Вибір стратегії

Основні ключові чинники, які необхідно враховувати під час вибору стратегії, такі. 1. Сильні сторони галузі та фірми дуже часто можуть бути вирішальними під час… Томпсон і Стрікленд запропонували матрицю вибору стратегії залежно від динаміки зростання ринку на продукцію…

Виконання стратегії

Виконання стратегії спрямоване на вирішення трьох завдань. По-перше, встановлення пріоритету серед адміністративних завдань, щоб їх… - розподіл ресурсів;

Чинники стратегічного планування Джона Зіммермана

Для вироблення ефективної стратегії важливу роль відіграють 10 чинників: 1) пошук нових ринків; 2) збільшення та приріст виробництва;

Стратегічний державний менеджмент

Колишній президент США Дж. Форд пояснював причини труднощів, що зазнають на державній службі представники ділових кіл, тим, що багато бізнесменів… Дійсно, нерідко відбувається так, що керівники приватних підприємств,… Далі необхідно враховувати велику кількість адміністративних одиниць, що беруть участь у процесі прийняття рішень. Під…

Контрольні питання

2. Основні етапи процесу планування. 3. Види загальнокорпоративних стратегій. 4. Види стратегій конкуренції (стратегій бізнесу).

Організація як функція управління

Основні поняття організації як функції управління

Для того, щоб плани можна було здійснити, конкретні особи повинні реалізувати кожне із завдань, які випливають із цілей організації, тобто необхідно… Організація — це процес створення такої структури підприємства, яка б надавала… В основі другого аспекту організації використовують один з фундаментальних термінів теорії управління - делегування. …

Лінійні та штабні повноваження

Лінійні повноваження - це повноваження, які передаються безпосередньо від начальника до підлеглого і далі до інших підлеглих. Саме лінійні… Делегування лінійних повноважень створює ієрархію рівней управління…  

Прпнципи делегування повноважень

Розглянемо принципи делегування повноважень:   >>>90>>>

Причини небажання керівників делегувати свої повноваження та причини уникання податкових повноважень підлеглими

  >>>94>>> мають суттєвий вплив на досягнення успіху. Уільям Ньюмен перерахував ряд причин, які впливають на небажання керівників…

Функції адміністративних органів держави

Чи можна дати вичерпну класифікацію функцій управління? Здається, що ні. Усе залежить від використовуваного методу аналізу: кожну функцію у процесі… Американські політологи М. Роскін, Р. Корді У. Джоне вважають, що можна… Першу функцію більшості урядових бюро можна визначити просто - виконання і впровадження в життя прийнятих законів і…

Контрольні питання

2. Основні види штабних повноважень, їх використання. 3. Принципи делегування повноважень. 4. Причини небажання керівників делегувати повноваження підлеглим.

Організаційні структури управління

Помилки у виборі структури не призводять до негайного краху підприємства або організації, іноді навіть здається, що вони не заважають заробляти… Структура управління має значний вплив на всі сторони управління. Вона є… Вибір організаційної структури управління завжди є сферою компетенції вищого керівництва фірми (організації). Але…

Етапи розробки організаційної структури

1. Розподілити, організацію по горизонталі на широкі блоки, які відповідають найважливішим напрямам діяльності по організації стратегії. 2. Установити співвідношення повноважень різних посад. Керівництво встановлює… 3. Визначити службові обов'язки як сукупність визначених завдань і функцій та доручити їх виконання конкретним особам.…

Схеми побудови організаційних структур управління

Першим видом управлінських структур була так звана «бюрократія». Слово «бюрократія» асоціюється з канцелярською тяганиною, поганою роботою,… Концепцію бюрократії сформульовано німецьким соціологом Максом Вебером, і в… Бюрократія — тип організації, для якої характерний високий ступінь розподілу праці, чітка управлінська ієрархія,…

Чинники, які впливають на проектування організації

— стан зовнішнього середовища; - технологія роботи всередині організації; - вибір керівництвом стратегії для досягнення цілей організації;

Елемент проектування організації

1) поділ праці та спеціалізація; 2) департаментизація та кооперація;  

Сучасна система адміністративно-державного управління, її структурні моделі

Компаративні дослідження систем державного адміністрування в різних країнах виявляють безліч відмінностей у формах організації і діяльності… Ще один важливий чинник, що впливає на структури адміністративно-державного… Досить часто в країнах з подібними політичними режимами і приблизно однаковим соціально-економічним рівнем (наприклад,…

Характеристики адміністративно-державного управління та сучасні тенденції його функціонування

У соціальних науках адміністрацією, чи бюрократією, називають будь-яку великомасштабну організацію професійних службовців, чий основний обов'язок… Постараємося розібратися, у чому складається сьогодні адміністративно-державне… У західній політології обидва ці поняття позначають одним терміном public administration. У вузькому розумінні public…

Контрольні питання

2. Чинники, що впливають на вибір організаційної структури управління. 3. Основні вимоги, яким мають відповідати структури управління. 4. Етапи розроблення організаційної структури.

Мотивація як функція управління

Ранні теорії мотивації

Методи і способи мотивації пройшли довгу історію еволюційного розвитку. Упродовж багатьох років була домінуючою модель грубого фізичного примусу до… Ранні економісти, як правило, йшли слідами А. Сміта, який займався пошуком… У відомій книжці А. Сміта «Багатство народів» (1776) було обґрунтовано концепцію «економічної людини», в основі якої…

Основні поняття мотивації

Мотивація — це процес спонукання себе та інших до діяльності для досягнення особистих цілей або цілей організації. У мотиваційному процесі… Мотив — внутрішня спонукальна сила, яка примушує людину щось робити або вести… Стимул — зовнішня причина, яка спонукає людину діяти для досягнення мети. Стимулом може бути моральна винагорода, але…

Сучасні теорії мотивації

Змістовні теорії мотивації

Усі теорії мотивації можна поділити на дві категорії: змістовні та процесуальні. Змістовні теорії мотивації аналізують чинники, що впливають на мотивацію. Значною мірою головна увага цих теорій зосереджена на аналізі потреб та їх впливу на мотивацію. Ці теорії описують структуру потреб, їх зміст і те, як потреби пов'язані з мотивацією людини до діяльності. У цих теоріях робиться спроба дати відповідь на питання про те, що всередині людини спонукає її до діяльності.

Змістовні теорії мотивації ґрунтуються на ідентифікації мотивів, які примушують людину діяти так чи інакше. А. Маслоу, Ф. Герцберг, Д. Мак-Грегор, Д. Мак-Клелланд займалися розробкою змістовних теорій мотивацій.

Теорія Ієрархії потреб Абрахама Маслоу. Потреби класифікують на первинні та вторинні. Первинні потреби за своєю природою фі-

 

>>>189>>>

зіологічні, з ними людина народилася. Це потреби в їжі, воді, потреба дихати, спати, сексуальні потреби. Вторинні потреби за своєю природою психологічні. Наприклад, потреба в успіху, повазі, прихильності, владі та причетності до чогось або когось.

Абрахам Маслоу — це один з найвідоміших представників біхевіо-ристського напряму в ряді вчень про управління. Широко відома його ієрархія потреб, що включає такі основні ідеї:

1. Люди постійно відчувають якісь потреби.

2. Люди відчувають певний набір сильно виражених потреб, які можуть бути об'єднані в окремі групи.

3. Групи потреб знаходяться в ієрархічному розташуванні відносно одна одної.

4. Потреби, якщо вони не задоволені, спонукають людину до дій. Задоволені потреби людей не мотивують.

5. Якщо потреба задовольняється, то на її місце виходить інша не-задоволена потреба.

6. Зазвичай людина одночасно відчуває декілька різних потреб, що знаходяться між собою в комплексній взаємодії.

7. Потреби, що знаходяться ближче до основи піраміди (рис. 5.1), потребують першочергового задоволення.

8. Потреби більш високого рівня починають активно діяти на людину після того, як задовольняться потреби більш низьких рівнів.

9. Потреби вищого рівня можуть бути задоволені більшою кількістю методів, ніж потреби нижчого рівня.

Згідно з теорією Маслоу існують такі потреби.

Фізіологічні потреби. До цієї групи належать потреби в їжі, воді, повітрі, притулку і т. ін., тобто ті, які людина повинна задовольнити, щоб вижити, щоб підтримувати організм у стані життєдіяльності. Люди, що працюють задля задоволення потреб цієї групи, мало цікавляться змістом роботи, вони зосереджують свою увагу на оплаті, а також на умовах праці, зручності на робочому місці, можливості уникати втоми і т. ін. Для управління такими людьми необхідно, щоб мінімум заробітної плати забезпечував виживання й умови праці не дуже обтяжували існування.

Потреби безпеки. Потреби цієї групи пов'язані з прагненням і бажанням людей знаходитися в стабільному та безпечному стані, який би захищав їх від страху, болю, хвороб та інших страждань, які може принести людині життя. Люди, які відчувають такі потреби, прагнуть застрахуватися в прямому та переносному розумінні від можливості несприятли-

 

>>>190>>>

вих подій і змін, створюючи страховий потенціал, наприклад, за рахунок навчання та освіти. Для управління такими людьми потрібно створити чітку та надійну систему соціального страхування, застосовувати чіткі та справедливі правила регулювання їхньої діяльності, оплачувати працю вище прожиткового мінімуму, не залучати їх до прийняття ризикованих рішень або здійснення дій, пов'язаних із ризиком і змінами.

         
  A д  
  Л    
       
  /    
  /    
у f Самовираження   V Вторинні ( потреби
/ Визнання    
/ та самоствердження    
/ Належність    
/ і причетність j  
/ Безпека  
/ / Фізіологічні потреби , Первинні ' потреби
     
  Рис. 5.1. Піраміда Маслоу      

 

Потреби належності та причетності. Людина прагне до участі у спільних діях, вона хоче дружби, хоче бути членом яких-небудь об'єднань, брати участь у суспільних заходах і т. ін. Усі ці прагнення складають групу потреб належності та причетності. Якщо в людині переважає така потреба, то вона дивиться на свою роботу, по-перше, як на належність до колективу і, по-друге, як на можливість встановити дружні стосунки зі своїми колегами. По відношенню до таких працівників керівництво повинно дотримуватися дружнього парнерства, створювати їм умови для спілкування на роботі. Гарний результат дають групова форма організації праці, групові заходи, що виходять за межі роботи, а також нагадування працівникам про те, що їх цінують колеги по роботі.

 

>>>191>>>

Потреби визнання та самоствердження. Ці потреби відображають бажання людей бути компетентними, сильними, здібними, впевненими в собі, а також бажання людей, щоб оточуючі визнали їх такими і поважали за це. Люди, на яких дуже впливає ця потреба, прагнуть до лідерства або ж до положення визнаного авторитету під час вирішення завдань. Управляючи такими людьми, потрібно використовувати різні форми вираження визнання їх заслуг. Для цього корисними можуть бути присвоєння титулів і звань, освітлення в пресі їх дій, згадування керівництвом їх заслуг на публічних виступах, вручення різного роду почесних звань і т. ін.

Потреби самовираження. Це потреби, що виражають прагнення людини до найбільш повного використання своїх знань, здібностей, умінь і навичок. Вони мають більш індивідуальний характер порівняно з потребами інших груп. Це потреби людини в творчості в широкому розумінні. Люди з цією потребою відкриті до сприйняття себе та оточення і незалежні. Управляючи такими людьми, потрібно намагатися надавати їм оригінальні завдання, що дозволяють втілювати в життя їхні здібності і надають велику свободу у виборі засобів вирішення завдань, залучати до роботи, що потребує винахідливості.

Теорія ієрархічного розташування потреб Маслоу не дає відповіді на питання, в чому суть тих чи інших потреб. Основним завданням цієї теорії, схоже, є прагнення показати, як ті чи інші потреби можуть впливати на мотивацію людини до діяльності і як, знаючи про певну динаміку дії потреб на мотивацію людини, впливати на людину, надаючи їй можливість задовольняти свої потреби певним шляхом.

А. Маслоу попереджав, що його ієрархія не є твердою схемою. Досвід роботи у медичній клініці піштовхнув ученого до висновку про те, що в більшості людей, з якими йому довелося спілкуватися як з пацієнтами, потреби були ранжовані певним чином. Однак зустрічалися і виключення. Для когось самоактуалізація була більш значуща, ніж потреби приналежності та любові. Для інших переважаючим було прагнення до творчості навіть за умови того, що їх первинні потреби залишалися незадоволеними.

Концепція Маслоу сильно вплинула на розвиток теорії та практики сучасного управління. Однак у ній є ряд вразливих моментів. По-перше, потреби проявляються по-різному залежно від багатьох ситуаційних чинників (змісту роботи, становища в організації, віку, статі тощо). По-друге, не обов'язково спостерігається жорсткий порядок зміни груп потреб: одна група за одною, як це подано у «піраміді» Маслоу (див. рис. 5.1).

По-третє, задоволення верхньої групи потреб не обов'язково призводить до послаблення їх впливу на мотивацію. Маслоу вважав, що винятком їз цього правила є потреба самовиживання, яка може не

 

>>>192>>>

послаблювати, а навіть підсилювати свій вплив на мотивацію у міру її задоволення. Практика показує, що потреба визнання і самовираження також може підсилювати вплив на мотивацію у процесі ЇЇ задоволення.

На основі систематизації та об'єднання в певну сукупність потреб, форм їх прояву в людській поведінці та можливих засобів задоволення потреб може бути складена таблиця, що відображає зв'язок окремих засобів мотивування з пірамідою потреб Маслоу (табл. 5.1).

Таблиця. 5.1. Приклад зв'язку потреб, їх прояву та засобів задоволення

 

 

Вторинні потреби Групи потреб Форма прояву потреб Засоби задоволення потреб
Самовираження Прагнення досягти результатів Надання творчої роботи
Визнання та самоствердження Бажання займати певне становище у колективі Присвоєння почесних звань і рангів
Належність і причетність Прагнення до встановлення дружніх стосунків Заохочення створення неформальних груп
Первинні потреби Безпека Прагнення до запобігання небезпечним змінам Створення системи страхування
Фізіологічні потреби Бажання своєчасно та якісно харчуватися Створення легко доступних систем харчування

Теорія Клейтона Альдерфера. Сумніви, які не полишали Клейтона Альдерфера в емпірічних підтвердженнях ієрархії мотивів А. Маслоу, підштовхнули вченого до розробки нової теорії, основні положення якої були перевірені за допомогою анкетування та опитування в різних організаціях. Передусім К. Альдерфера цікавила проблема виділення первинних потреб людини, тобто природних потреб живого організму. Задоволення пов'язане із внутрішнім станом індивіда, який одержав те, чого він прагнув. Розчарування протилежні задоволенню — це почуття, які охоплюють індивіда, який безуспішно прагне до певної мети.

>>>193>>>

Як і Маслоу, Клейтон Альдерфер виходить у своїй теорії з того, що потреби людини можуть бути об'єднані в окремі групи, однак, на відміну від теорії ієрархічних потреб Маслоу, він вважає, що таких груп потреб існує три:

- потреби існування;

- потреби взаємозв'язку;

- потреби зростання.

Потреби існування, відбиваючи індивідуальні вимоги людини до обміну енергією з її джерелами в зовнішньому середовищі, включають різні форми матеріальних і фізіологічних бажань. Так, почуття голоду та спраги відбивають недостаток засобів існування. Зарплата та різні вигоди являють собою різні способи задоволення через процес отримання достатньої кількості матеріальних вигод. Потреба існування охоплює дві групи потреб піраміди Маслоу: потребу безпеки та фізіологічні потреби.

Потреба взаємозв'язку містить стосунки людини з іншими індивідами та групами - членами родини, колегами, начальниками, підлеглими, «гравцями» команди, постійними клієнтами тощо. Людина задовольняє потреби взаємозв'язків, коли ділиться з іншими своїми думками та почуттями. Істотною умовою їх насичення є обопільність цього процесу, тобто прагнення до розуміння один одного. До елементів процесу задоволення потреб взаємозв'язків належать схвалення, підтвердження та розуміння. Потреба зв'язку відбиває соціальну природу людини, потребу належності до певної родини, організації тощо.

Потреби зростання спонукають індивіда до творчості або впливу на самого себе чи на зовнішнє середовище. Задовольнити ці потреби дозволяє використання всіх наявних (набутих) можливостей людини для практичного вирішення проблеми. Насичення потреб зростання дозволяє людям випробовувати відчуття своєї компетентності і визначається можливостями повного розкриття здібностей індивіда. Потреба зростання — бажання бути творчою та продуктивною людиною. Задоволення потребує відшкодування можливостей і може потребувати розробки додаткових здібностей. Групи потреб цієї теорії досить наочно співвідносяться з групами потреб теорії Маслоу, бо також відбивають ієрархію потреб. Але за Маслоу потреби задовольняються знизу вверх завжди. Альдерфер припускає можливість регресивного просування по ієрархії потреб у результаті невиправданих надій при реалізації потреб вищого порядку, зміні ситуації, здійсненні певних прагнень. Потреби у належності та зростання інтенсифікуються у середовищі, де існують великі можливості для їх задоволення. Ієрархія потреб відбиває сходження від більш конкретних потреб до менш конкретних.

>>>194>>>

г

Потреби зростання

За Альдерфером процес просування вгору за рівнем потреб називається процес задоволення потреб. Процес руху вниз - це процес фрустрації, тобто поразка в намаганні задовольнити потребу (рис. 5.2).

Потреби в належності

Потреби існування

Рис. 5.2. Схема сходження і зворотного руху згідно з ієрархією потреб за Альдерфером

Порівняння потреб за Маслоу та Альдерфером показано на рис. 5.3,

Самовираження      
Визнання та причетність   Взаємозв'язок  
   
     
Належність і причетність  
  Зростання  
   
^——■""    
Безпека ї—■ Існування  
   
Фізіологічні потреби      

Рис. 5.3. Співвідношення ієрархії потреб теорій Маслоу та Альдерфера

Теорія Девіда Мак-Клелланда. Поширеною концепцією потреб, що визначають мотивацію людини до діяльності, є концепція Девіда Мак-Клелланда, пов'язана з вивченням впливу на поведінку людини: потреби досягнення успіху, потреби співучасті (належності) та потреби влади. Згідно з його ідеями ці потреби, якщо вони наявні в людини, впливають на ЇЇ поведінку, змушуючи здійснювати дії, які мають призвести до задоволення цих потреб. При цьому Мак-Клелланд розгля-

 

>>>195>>>

дає ці потреби, як набуті під впливом життєвих обставин, досвіду та навчання.

Потреба досягнення успіху проявляється у прагненні людини досягати цілей, що стоять перед нею, більш ефективно, ніж вона це робила раніше. Люди з високим рівнем цієї потреби надають перевагу самостійному обранню мети. При цьому вони зазвичай обирають помірно складні цілі та завдання, виходячи з того, чого вони можуть досягнути і що вони можуть зробити. Такі люди багато й охоче працюють, але не дуже полюбляють ділитися роботою з іншими. Спільно отриманий результат задовольняє їх значно менше, ніж якщо вони самі досягли його.

Мак-Клелланд на основі проведених досліджень дійшов висновку, що цю потребу можна віднести не тільки до характеристик окремих людей, але і до окремих суспільств. Ті суспільства, потреба досягнення успіху яких висока, зазвичай мають економіку, що добре розвивається.

Вважається, що наявність у працівників високої потреби досягнення успіху впливає на їх активність і результативність. Тому корисно оцінювати її рівень у членів організації під час їхнього просування по службі, а також у претендентів на вступ до організації.

З метою регулювання рівня потреби важливо проводити навчання членів організації і відповідно організовувати працю. Так, наприклад, бажано включати в роботу регулярний зворотний зв'язок і розглядати приклади успішного досягнення мети.

Також у зв'язку з тим, що люди з високою потребою досягнення успіху мають підвищену самооцінку і, відповідно, не схильні ставити перед собою складні цілі, потрібно коригувати їх самооцінку.

Прагнення до досягнення успіху робить людей успішними у вирішенні завдань, що стоять перед ними. Для успіху, хоч це і не обов'язково, підприємець повинен мати високий рівень потреби. Однак дуже часто такі люди не досягають вищих рівнів в управлінській ієрархії, тому що там потрібно приймати більш ризиковані рішення і ставити більш високі цілі, ніж вони на це здатні. Тому можна сказати, що для людей, які займаються індивідуальною підприємницькою діяльністю, бажано мати високу потребу досягнення успіху, а для людей, що працюють у великій організації, вона може створити багато проблем і їм, і іхнім співпрацівникам.

Потреба співучасті проявляється у вигляді прагнення до дружніх стосунків з оточуючими. Люди з високою потребою співучасті намагаються встановлювати та підтримувати дружні стосунки, прагнуть отримати схвалення і підтримку з боку оточуючих, занепокоєні тим,

 

>>>196>>>

як про них думають інші. Для них дуже важливим є той факт, що вони комусь потрібні, що їхні друзі і колеги не байдужі до них і до їхніх дій.

Індивіди з високою потребою співучасті надають перевагу таким посадам в організації і такій роботі, які дозволяють їм знаходитися в активній взаємодії з людьми, як з колегами, так і з клієнтами. Для успішної організації роботи таких членів колектива потрібно створювати умови, які б дозволяли їм регулярно отримувати інформацію про реакцію оточуючих на їхні дії, а також надавали можливість активної взаємодії з достатньо широким колом людей. Керівництво організації повинно регулярно оцінювати рівень цієї потреби у підлеглих, щоб правильно і своєчасно вносити поправки в організацію їхньої праці з урахуванням можливої зміни в окремих працівників рівня потреби співучасті. Природно, що рівень потреби співучасті необхідно оцінювати і під час прийому на роботу.

Потреба влади є третьою значною потребою, вплив якої на поведінку людини вивчив та описав Мак-Клелланд. Ця потреба, як і дві попередні, є набутою, розвивається на основі навчання, життєвого досвіду і полягає в тому, що людина прагне контролювати ресурси та процеси, які відбуваються навколо неї. Основним напрямом цієї потреби є прагнення контролювати дії людей, впливати на їх поведінку, брати на себе відповідальність за дії і поведінку інших. Потреба влади має два полюси: прагнення мати якнайбільше влади, контролювати все і всіх і прагнення цілком відмовитися від будь-яких спроб отримати владу, повністю уникати таких ситуацій і дій, які пов'язані з необхідністю виконувати владні функції.

Осіб з високою мотивацією володарювання можна розділити на дві взаємовиключні групи. Першу групу складають ті, хто прагне влади заради володарювання. У першу чергу їх притягує сама можливість керувати іншими. Інтереси організації для них часто відступають на другий план і навіть втрачають зміст, тому що вони концентрують першочергову увагу на своїй керівній посаді в організації, на своїх можливостях володарювати, на своїй силі в організації.

До другої групи належать ті особи, що прагнуть отримати владу заради того, щоб вирішувати групові завдання. Ці люди задовольняють свою потребу влади тим, що визначають цілі, ставлять завдання перед колективом і беруть участь у процесі досягнення поставлених цілей. При цьому важливо зазначити, що вони шукають можливості мотивування людей на досягнення цих цілей і працюють разом з колективом як над визначенням цілей, так і над їх досягненням. Тобто потреба влади для цих людей - це не прагнення до владного само-

 

>>>197>>>

ствердження заради задоволення свого марнославства, а прагнення до виконання відповідальної керівної роботи, пов'язаної із вирішенням організаційних завдань, що, доречі, також є прагненням до власного самоствердження.

Мак-Клелланд вважає, що з трьох потреб, розглянутих у його концепції, для успіху менеджера найбільше значення має розвинена потреба влади другого типу. Тому дуже важливо, щоб робота керівника, з одного боку, давала можливість менеджерам задовольняти цю потребу, а з іншого — сприяла її розвиткові.

Потреби досягнення, співучасті та влади в концепції Мак-Клелланда не виключають одна одну і не розташовані ієрархічно, як це було в концепціях Маслоу та Альдерфера. Більше того, вплив цих потреб на поведінку людини дуже залежить від їх взаємовпливу. Так, наприклад, якщо людина знаходиться на керівній посаді і має високу потребу влади, то для успішного здійснення управлінської діяльності відповідно до прагнення задовольнити цю потребу бажано, щоб потреба в співучасті була виражена порівняно слабко. Також може призводити до негативного, з точки зору виконання менеджером своєї роботи, впливу на її результат комбінація сильної потреби досягнення успіху і сильної потреби влади, тому що перша потреба весь час буде орієнтувати володарювання на досягнення особистих інтересів менеджера.

Робити конкретні висновки про те, в якому напрямі три розглянуті потреби впливають одна на одну, не можна. Однак цілком зрозуміло, що під час аналізу мотивації, поведінки людини та опрацювання методів управління нею, необхідно брати до уваги їх взаємовплив.

Теорія мотиваційної гігієни Фредеріка Герцберга. Зазвичай вважають, що задоволеність людини своїми діями, станом, оточенням і незадоволеність усім цим є двома полюсами, протилежностями, поміж яких може знаходитися стан і настрій людини. Залежно від того, як здійснюється вплив, мотивування людини, як її настрій може переходити від одного стану до іншого, людина може бути то більше задоволеною, то більше незадоволеною. Але все не так просто.

Наприкінці 50-х років XX ст. Фредерік Герцберг спільно зі своїми колегами провів дослідження щодо виявлення того, які чинники з тих, що здійснюють мотивуючий та демотивуючий вплив на поведінку людини, викликають її задоволеність або ж незадоволеність.

Результат, який він отримав на основі досліджень, виявився оригінальним. Герцберг дійшов висновку, що процес отримання задоволеності та процес зростання незадоволеності з позицій чинників, які

 

>>>198>>>

на них впливають, являють собою два різні процеси, тобто усунення чинників, що викликали зростання незадоволеності, не обов'язково призводило до збільшення задоволеності. І навпаки, з того, що якийсь чинник сприяв зростанню задоволеності, ніяк не випливало, що у випадку його послаблення зростатиме незадоволеність (рис. 5.4). <------------------------------------------------------------------------►

Задоволеність Відсутність задоволеності

________________________________________

Відсутність незадоволеності Незадоволеність

Рис. 5.4. Незалежні процеси задоволеності та незадоволеності

Процес «задоволеність - відсутність задоволеності» в основному знаходиться під впливом чинників, пов'язаних зі змістом роботи, тобто з внутрішніми відносно праці чинниками. Вони спричиняють сильний мотивуючий вплив на поведінку людини, який може призвести до якісного виконання завдання. Якщо цих чинників немає, то це не викликає сильної незадоволеності. Герцберг називав їх «задовільника-ми», але найчастіше їх називають мотивуючими чинниками.

Мотивуючі чинники розглядають як самостійну групу потреб, яку можна назвати «потреби у зростанні». До цієї групи належать такі потреби, або чинники, як досягнення, визнання, відповідальність, просування, праця сама по собі, можливість зростання. Якщо ці потреби вже задоволені, то і людина відчуває задоволеність. А якщо вони можуть призводити до задоволення, то вони відіграють мотивуючу роль.

Процес «відсутність незадоволеності - незадоволеність» визначається впливом чинників, пов'язаних в основному з оточенням, в якому здійснюється завдання. Це зовнішні чинники. Якщо їх немає, то у працівника виникає відчуття незадоволеності, однак їх наявність не обов'язково викликає стан задоволеності. Тобто ці чинники не відіграють мотивуючої ролі, вони наче пов'язані з усуненням «болю», «страждання». У літературі з управління їх називають чинниками «здоров'я», наче підкреслюючи цим, що вони створюють нормальні, здорові умови праці.

Чинники здоров'я можуть бути розглянуті як група потреб людини в усуненні труднощів, бажань і проблем. Ці чинники допомагають людині усунути «біль», який вона відчуває, якщо їх немає. Але вони не є мотивуючими, тому що забезпечують нормальні умови праці і фактично не призводять до задоволеності. До чинників здоров'я належать зарплата, безпека та умови на робочому місці, статус, правила,

 

>>>199>>>

розклад і режим роботи, якість контролю з боку керівництва, стосунки з колегами та підлеглими. Один із найпарадоксальніших висновків, якого дійшов Герцберг виходячи з аналізу чинників здоров'я, полягає в тому, що заробітна плата не є мотивуючим чинником.

На основі розробленої концепції двох чинників Герцберг дійшов висновку про те, що за наявності у робітника відчуття незадоволеності менеджер повинен основну увагу приділити тим чинникам, які викликають незадоволеність, і робити все для того, щоб ЇЇ усунути. Після досягнення стану відсутності незадоволеності намагатися мотивувати працівника за допомогою чинників здоров'я — марна справа. Тому після цього менеджер повинен сконцентрувати увагу на приведення в дію мотивуючих чинників і намагатися досягти високих результатів праці через механізм досягнення працівниками стану задоволеності.

Дійсні мотиватора - чинники, що спонукають людину до високопродуктивної праці та викликають задоволеність від діяльності.

Гігієнічні — чинники, що викликають незадоволення в процесі діяльності і здійснують демотивуючий вплив.

Однією з перешкод мотивації через ієрархію потреб є те, що потреби людей змінюються. Установивши потребу працівника, можна побачити, що вона змінилася швидше за мотиваційні дії. Так, у працівника, для якого зранку головною була потреба в самоствердженні, вдень, коли з'явилася чутка про масове звільнення, головною стає потреба в безпеці.

Теорія двох чинників отримала назву теорії мотиваційної гігієни. Гігієна є наукою про підтримання здоров'я, а в цьому разі - про підтримання здорової психіки.

Усі чинники середовища, які впливають на мотиви трудової поведінки, Герцберг поділив на дві групи: ті, що сприяють, і ті, що перешкоджають задоволенню від праці (рис. 5.5). Чинники, які безпосередньо пов'язані з процесом праці, він відніс до першої групи:

1) трудові успіхи,

2) визнання заслуг,

3) сам процес праці,

4) міра відповідальності,

5) просування по службі,

6) професійне зростання.

Згідно з теорією Герцберга наявність будь-якого з цих шести чинників або їх усіх посилює позитивні мотиви трудової поведінки, оскільки підвищує задоволеність людини від праці.

 

>>>200>>>

До чинників, які перешкоджають задоволенню від праці належать ті, що пов'язані з оточенням працівника, тобто із соціально-психологічним кліматом в організації. Якщо якийсь із них буде неадекватним, то це зумовить незадоволення працівника і послабить позитивні мотиви його трудової поведінки. Це такі чинники:

1) гарантія збереження роботи,

2) соціальний статус,

3) трудова політика компанії,

4) умови праці,

5) ставлення безпосереднього керівника,

6) особисті схильності,

7) міжособистісні стосунки,

8) заробітна плата.

Чинники, що характеризують пов'язані із виконанням посадових обов'язків події, які призвели до надзвичайної незадоволеності

mm

■■«К1

Політика компанії та управління нею ЙНВЯВ^НННІ

Керівництво *ц^ ^

Стосунки з начальством ЩвШ

Умови роботи і Заробітна плата k Стосунки з колегами Особисте жіптя Стосунки з підлеглими щ Статус Безпека

 

Чинники, що характеризують пов'язані з виконанням посадових обов'язків поди, які привели до надзвичайної задоволеності

Досягнення

Визнання

Робота як процес

Відповідальність

Просування по службових сходах    
Зростання    
     
     
     
     
     
     

 

50 40 ЗО 20 10 0 10 20

Частота (у відсотковому вираженні)

■%

Рис. 5.5. Чинники, які впливають на продуктивність праці

 

>>>201>>>

Ф. Герцберг вважав, що задоволеність працею найефективніше досягається збагаченням її змісту. Це означає, що працівнику слід надавати можливості самостійно приймати рішення, спеціалізуватися в тій діяльності, яка приносить людині найбільше задоволення, надавати перспективи службового зростання і т. ін. Керівник має не тільки надавати працівнику різні можливості, а й приділяти достатню увагу створенню корпоративного духу (рис. 5.6).

Усі чинники, які характеризують незадоволеність роботою

Усі чинники, які характеризують задоволеність роботою

69 %

Рис. 5.6. Висновки Герцберга щодо чинників задоволеності та незадоволеності працею

81%

Хоч цю теорію ефективно використовували в деяких організаціях, все ж її критикували в основному за методи досліджень. Дійсно, коли людей просять описати ситуації, коли їм було добре або погано після виконання роботи, то вони інстиктивно пов'язують сприятливі ситуації із собою та з тими об'єктами, які їх контролюють, а несприятливі - з іншими людьми та речами, які об'єктивно від них не залежать. Отже, результати, які отримав Герцберг, залежали, хоч і частково, від того, які він задавав запитання. Досліджуючи теорію Герцберга, Хаус і Вигдор зауважили, що один і той же чинник може викликати задоволеність від роботи в однієї людини та незадоволеність у іншої та навпаки. Таким чином, і мотивуючі, і гігієнічні чинники можуть бути джерелом мотивації, що залежить від потреб конкретних людей. Оскільки у людей різні потреби, то і мотивувати їх будуть різні чинники.

Основні характеристики моделей Маслоу, Мак-Клелланда та Герцберга наведено в табл. 5.2.

 

>>>202>>>

Усі ці критичні зауваження показують, що мотивацію треба сприймати як імовірний процес. Те, що мотивує одну людину в конкретній ситуації, може не вплинути на неї в інший час чи за інших обставин.

Таблиця 5.2. Основні характеристики теорій А. Маслоу, Д. Мак-Клелланда і Ф. Герцберга

Теорія Маслоу Теорія Мак-Клелланда Теорія Герцберга
1. Потреби 1. Три потреби, які 1. Потреби
поділяються мотивують людину - поділяються на
на первинні та це потреби влади, гігієнічні чинники
вторинні і являють успіху та належності та мотивації.
собою п'ятирівневу (соціальна потреба). 2. Наявність чинників
ієрархічну структу- 2. Сьогодні особливо лише гігієнічних
ру, у якій вони роз- важливі ці потреби, не дає можливості
ташовані відповідно оскільки потреби розвинутися
до пріоритету. нижчих рівнів у незадоволенню
2. Поведінка людини більшості випадків роботою.
визначає найнижчу задоволені 3. Мотивації, які
незадоволену   найповніше
потребу.   відповідають
3. Після задоволення   потребам вищих
потреби її   рівнів у Маслоу та
мотивуюча дія   Мак-Клелланда,
припиняється   активно впливають
    на поведінку
    людини. Щоб
    ефективно
    мотивувати
    підлеглих, керівник
    повинен сам
    глибоко розуміти
    сутність проблеми

Теорії ЛГта КДугласаМак-Грегора. Д. МакТрегор та А. Бевалес зацікавилися, чи професійним менеджером народжуються, чи стають? Щоб знайти відповідь, вони визначили, як менеджери уявляють свою роль стосовно підлеглих. Мак-Грегор висунув дві теорії, які характеризують уявлення менеджерів про ставлення працівників до праці — теорію X та теорію Y.

Теорія X являє собою традиційний підхід до оцінки індивіда та його ставлення до праці. Основні положення цієї теорії такі:

 

>>>203>>>

1. Пересічна людина за своєю природою не любить працювати і, якщо можливо, уникає праці.

2. Через вроджену неприязнь до праці більшу частину людей необхідно примушувати, контролювати, направляти та погрожувати покаранням для того, щоб вони працювали напружено для досягнення цілей організації.

3. Пересічній людині подобається, коли нею управляють, вона уникає відповідальності, не досить честолюбна і найбільше віддає перевагу своїй безпеці.

Мак-Грегор не вважав ці припущення безумовно правильними, однак гадав, що не слід перебільшувати їх значення, і пропонував погодитися з ними лише за наявності належних доказів їхньої справедливості. Припущення теорії X належать винятково до людських потреб нижніх рівнів (за ієрархією Маслоу), і менеджери, що орієнтуються на них, використовують лише незначну частину потенційних можливостей середнього індивіда.

Теорія У базується на розумінні поведінки людини та мотивів, які визначають ІЇ ставлення до праці.

1. Фізичні та розумові зусилля в процесі праці такі ж природні, як на відпочинку або в грі.

2. Зовнішній контроль і загроза покарання - це не єдині засоби для орієнтації зусиль людей на досягнення цілей організації. Людина здатна сама себе контролювати, якщо вона прагне до цілей, у досягненні яких зацікавлена.

3. Зусилля індивіда в досягненні поставлених цілей пропорційні їх здійсненню та очікуваній винагороді.

4. Середній індивід за відповідної підготовки та умов не лише бере на себе відповідальність, а й прагне до неї.

5. Здібності проявляти творчу фантазію, винахідливість і творчий підхід до вирішення проблем організації притаманні швидше не широкому, а вузькому колу людей.

6. За умов сучасного виробництва інтелектуальні можливості пересічної людини не використовуються достатньою мірою.

Д. Мак-Грегор розумів, що передумови теорії Y легко прийняти, але важко втілити в практику. Основні відмінності теорій Хта Y наведено в табл. 5.З.

2ОЗ

 

>>>204>>>

Таблиця 5.3. Порівняльна характеристика теорій Хта Y

Теорія X Теорія Y
1. Статична стратегія управління. 1. Динамічна стратегія управління.
2. Подальше вдосконалення 2. Подальше вдосконалення
людини неможливе. людини можливе.
3. Одноосібний повний контроль. 3. У людини є потреба в
4. Активність працівника в селективній адаптації.
організації обмежена через саму 4. Активність працівника
природу людини. в організації обмежена
5. Неефективна робота організації здібностями менеджерів до
зумовлена природою людей, управління.
якими необхідно управляти 5. Неефективна робота
  організації зумовлена поганим
  керівництвом

Відмінності між двома теоріями очевидні. Прихильники теорії X думають, що індивіди відчувають ворожість до роботи, ледачі, не мають амбіцій, хочуть, щоб ними управляти та уникають відповідальності. Цінність роботи як такої для них вторинна, тому менеджери повинні спонукати їх до праці за допомогою грошей чи іншої зовнішньої винагороди. Поширена практика, заснована на філософії мотиваційної теорії X, припускає широке використання системи фіксації робочого часу, пильний контроль за діями працівника, перевірку якості зробленої продукції спеціальними співробітниками, вузькоспеціалізовані робочі місця і точні посадові інструкції. Основний принцип теорії X — принцип зовнішнього контролю за допомогою систем, процедур чи інспекцій.

Базовим положенням теорії У є принцип інтеграції, що припускає створення умов, за яких члени організації найкраще досягають індивідуальних цілей тільки в тому випадку, коли вони направляють свої зусилля на вирішення завдань підприємства. Заснований на теорії Y менеджмент припускає, що праця - природна людська діяльність, яка у визначених умовах приносить величезне задоволення, що створення таких умов - це частина їхньої роботи, що індивіди здатні приймати на себе відповідальність і використовувати уяву, винахідливість, творчі можливості для вирішення завдань організації. Д. Мак-Грегор стверджував, що проблема сучасної організації полягає в тому, що вона не здатна розкрити творчі можливості своїх співробітників. Щоб скористатися перевагами цих потенційних активів, менеджери повинні надавати працівникам можливості для «вирощування» і застосування талантів, менше карати і вказувати, тобто створювати умови для інтеграції цілей організації та індивідів, які в ній працюють.

 

>>>205>>>

Теорію Y доцільніше використовувати стосовно управлінського персоналу, ніж виконавців. Використання теорії У для мотивації менеджерів це є, по суті, питання збагачення їх праці, розширення кола їх обов'язків з одночасним збільшенням прав. Однак використання теорії потребує від керівника певних здібностей і навичок. Якщо у менеджера їх немає, то варто використовувати теорію X. Краще ефективно використовувати теорію X, ніж неефективно - теорію К

Теорія ZyiabHMa Оучі. У 1981 р. Уільям Оучі (США) висунув теорію Z, яка є розвитком ідей Мак-Грегора, відомих як теорії X та Y. Вивчаючи японський досвід управління, У. Оучі дійшов висновку, що можна запропонувати новий ефективний тип японського підходу до управління. Вихідною концепцією Оучі є те, що людина — це основа будь-якої організації і від неї в першу чергу залежить успіх функціонування організації. Оучі сформулював основні засади та правила управління людьми, спираючись на які, можна досягти ефективного управління. Основні ідеї теорії Z у стислому вигляді такі:

- довгострокове наймання кадрів;

- групове прийняття рішень;

- індивідуальна відповідальність;

- помірна оцінка кадрів та їх повільна кар'єра;

- неформальний контроль чіткими та формалізованими методами;

- неспеціалізована кар'єра;

- всебічне піклування про робітників.

Оучі пропонує розглядати особистість в організації ширше, ніж просто робітника, виявляти зацікавленість до його домашнього життя, бажань, побоювань, натхнення, віри. Такий підхід, на погляд Оучі, дозволить побачити в особистості не тільки робітника, розширить можливості управління людиною в організації. Теорія Оучі була застосована на деяких автомобільних заводах фірм «Тойота» та «Ніссан» у США, де компанії систематично інвестували в своїх працівників та їх роботу протягом тривалого часу і спостерігали поступове поліпшення результатів.

Процесуальні теорії мотивації

  >>>206>>> Найбільш відомі процесуальні теорії мотивації: теорія очікувань В. Врума, теорія справедливості С. Адамса, теорія…

Конціегція партисипативного управління

Кожна людина - це особистість. Вона керується не тільки й не стільки прагненням до задоволення первинних потреб (фізіологічних, безпеки), скільки… Термін «партисипація», запозичений із зарубіжної теорії і практики управління,… >>>219>>>

Найвизначніший у світі принцип менеджменту

Указаний принцип лежить в основі так званого Закону результату. Його зміст такий: люди намагаються повторити ту поведінку, яка асоціюється у них із… Приклад 1 . Двом працівникам підпорядкованого вам планового відділу ви…  

Контрольні питання

2. Ранні теорії мотивації. 3. Змістовні теорії мотивацій. 4. Модель А. Маслоу.

Контроль як функція управління

Сутність і сенс контролю

Контроль - це обов'язкова функція менеджменту, заключна стадія управлінського процесу, яка відіграє роль поєднувальноі ланки між керуючою і… Суб'єктами контролю виступають державні, відомчі органи, громадські… Об'єктами контролю є: місії, цілі та стратегії, процеси, функції та завдання, параметри діяльності, управлінські…

Види контролю

Форми економічного контролю розрізняються за ознаками методичної спрямованості та способами його проведення: попередній, поточний, заключний. Попередній контроль здійснюється до завершення фінансово-господарських… Попередній контроль, здійснюється до фактичного початку робіт. Основними засобами здійснення попереднього контролю є…

Психологічні аспекти контролю

Установлюйте усвідомлені стандарти, які сприймають співробітники. Люди повинні відчувати, що стандарти, які використовують для оцінки їх діяльності,…   >>>230>>>

Характеристики ефективного контролю

Для того щоб бути ефективним, контроль повинен мати стратегічний характер, тобто віддзеркалювати загальні пріоритети організації та підтримувати їх.… >>>231>>> Кінцева мета контролю полягає не в тому, аби зібрати інформацію, встановити стандарти і виявити проблеми, а в тому,…

Brian організаційних систем контролю

У зв'язку з тим, що мета систем контролю - підвищити ймовірність досягнення організаційних цілей і стандартів, менеджери використовують системи… На практиці системи контролю мають тенденцію змінюватись залежно від ступеня… >>>233>>>

Характеристики процесу контролю

Схематично процес контролю зображено на рис. 6.1. >>>238>>> Визначення сфери контролю

Контрольні питання

1. Визначення контролю.

2. Контроль як функція управління.

3. Види контролю.

4. Методи уникнення негативного впливу контролю за У. Ньюменом.

5. Вимоги ефективного контролю.

6. Тверде правило контролю.

7. Головні організаційні системи контролю.

8. Основні етапи процесу контролю.

>>>243>>>


Конфлікти, стреси в діяльності організації

Визначення конфлікту. Типологія конфліктів

Це відзначали ще мислителі стародавності. Так, Геракліт (кінець VII — початок VI ст. до н. є.) вважав, що «все проходить через боротьбу...». «Всі… Конфліктів неможливо уникнути в жодній сфері діяльності - виробничій,… В останнє десятиліття проблемами конфлікту активно займаються представники багатьох наукових дисциплін: військових,…

Причини виникнення конфліктів

Відомо, що в нашій країні проблема конфлікту довгі роки була забороненою темою для багатьох наук, у тому числі суспільних. Офіційна ідеологія, що… >>>251>>> Політичні режими ряду поколінь бачили в конфліктах лише прикрі приклади недостатньої повноти свого політичного…

Модель процесу конфлікту

Предмет конфлікту — це ті суперечності, заради вирішення яких сторони вступили в протиборство; проблема, що є основою конфлікту. Учасниками конфлікту називають усіх осіб (приватних, офіційних, юридичних), що… >>>257>>>

Управління конфліктною ситуацією

Існують структурні методи вирішення конфлікту - це роз'яснення вимог до роботи, використання координаційних та інтеграційних механізмів,… Роз'яснення вимог до роботи. Одним із найкращих методів управління, які… Координаційні та інтеграційні механізми. Ще один метод управління конфліктною ситуацією - це застосування…

Управління конфліктною ситуацією

Існують структурні методи вирішення конфлікту - це роз'яснення вимог до роботи, використання координаційних та інтеграційних механізмів,… Роз'яснення вимог до роботи. Одним із найкращих методів управління, які… Координаційні та інтеграційні механізми. Ще один метод управління конфліктною ситуацією - це застосування…

Поняття стресу, його основні причини

Спроби вчених механізувати не тільки фізичний, але і розумовий процес привели до появи найпростіших рахункових машин - це дозволило зняти з людини і… >>>271>>> Розвиток технологій також може зумовлювати перша група чинників незалежно від рівня розвитку людини, її емоцій,…

Специфіка управлінських рішень в умовах стресовості

Типовим прикладом психічного напруження є операційна напруженість оператора, який внаслідок суб'єктивних причин в даний час не здатний вчасно… Управлінські рішення, що дозволяють управляти людиною, яка знаходиться в стані… а) спробувати ліквідувати причину;

Способи боротьби зі стресом

Першим дав визначення стресу канадський фізіолог Ганс Сельє. Відповідно до його визначення стрес - це все те, що веде до швидкого старіння організму… Які є реакції організму людини на стрес? 1. Стресова реакція. Несприятливі чинники (стресори) викликають стресову реакцію стресу, тобто стрес. Людина свідомо…

Методи профілактики стресу

Якщо нам удасться позитивно вплинути на свої основні життєві принципи, досягти того, щоб релаксація та концентрація стали складовою частиною нашого… Можна виділити чотири основні методи профілактики стресу за допомогою… Протистресова «переробка» дня. Дуже часто люди після повернення додому переносять свою робочу активність і збудженість…

Нові погляди на проблему управління стресами в державних організаціях

Відповідно до багатьох класичних праць (М. Фрідман, Р. Розенман) на адаптацію до стресу в конкретний момент впливають і особисті характеристики,… Сьогодні загальновизнано, що стрес, крім негативних наслідків, має і… Розглянемо основні причини і наслідки трудових стресів. Стресові чинники можна розбити на чотири категорії, пов'язані…

– Конец работы –

Используемые теги: Основні, Поняття, управління, теорія, адміністративно-державного, упра0.088

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні поняття управління. Теорія адміністративно-державного упра

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Методологія сучасного управління в контексті суспільного розвитку.Управління як предмет філософського аналізу. Основні типи управління та рівні його дії
Кафедра філософії і психології... Діденко Н Г Коноваленко Н В...

Тема 1: Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень. Основні поняття та визначення 1. Області застосування та основні задачі цифрової обробки сигналів
Тема Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень Основні поняття та...

Основні поняття системи та моделі. Поняття моделі. Співвідношення між моделлю та системою
Людина постійно моделює оскільки моделі спрощують об єкти і явища... Величезні можливості мають комп ютери для розв язування математичних задач Числовими методами для більшості задач...

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД
ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Поняття і основні концепції походження суспільства
В истории социальной мысли было предложено несколько типологий общества Типологии общества в период формирования социологической... Типологии общества в классический период развития социологии... Данные типологии отличаются от описанных выше Свою задачу социологи этого периода видели в том чтобы объяснить ее...

Тема 1. Предмет, система і основні поняття навчальної дисципліни «Судоустрій України»
Судоустрій України... тези лекцій для І курсу юридичного факультету... Навчальний рік...

Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...

Основи охорони праці. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
з курсу Основи охорони праці для студентів ф ту Е Кількість годин лекцій...

Основні поняття та категорії фольклористики як науки
Проблема фольклорно літературних взаємин перебувала в полі зору філологів протягом ХІХ ХХ ст і тепер не втрачає своєї актуальності адже усна... У другій половині ХІХ на початку ХХ ст проблему співвідношення фольклору й... З погляду історичного розвитку та співіснування фольклору й літератури Д Медріш вирізняє два типи...

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам