Б. Фольклорне віршування

Ународній творчості склалися дві форми вірша — пісенний і речитативний.

Пісенний вірш. Текст і будова народної пісні пов’язані з мелодією. Тому фрази симетрично розміщуються в куплетах (строфах), усі куплети однієї пісні подібні за будовою. У рядках виділяються коліна — силабічні групи з трьох—семи складів (відповідники стіп у силабо-тонічній системі). У колінах з 3—4 складів один головний наголос; з 6—7 складів — таких наголосів два. Таким чином, кількість наголошених складів у рядках визначена, але місце їх у межах коліна може бути різне. Загальна кількість складів у рядках теж у межах пісні, зазвичай, однакова. Окремі слова звільняються від наголосів, а іноді вводяться вигуки. Тому, крім граматичних наголосів, у народних піснях мають місце ритмічні наголоси, які іноді не відповідають граматичним.

Розглянемо конкретний приклад:

Ой під калиною / в саду зеленому

— È È — È È — È È — È È

Стояла дівчина / та й зарученая

— È È — È È — È È — È È

Ой ти дівчинонько / та й зарученая

— È È — È È — È È — È È

Чого ж ти такая / та й засмученая.

— È È — È È — È È — È È

Тут у кожному рядку 12 складів, у кожному куплеті два рядки. У рядку два шестискладові коліна, у кожному коліні два головних наголоси. Вони часто не збігаються з граматичними наголосами. Розмір тут визначається: (6 + 6) 2.

Виділяють кілька найхарактерніших підвидів народнопісенного вірша:

Шумкóвий,абоКозачкóвий — два двоколінні такти, розділені цезурою на два рядки. Вони творять чотирирядкову строфу з суміжним римуванням:

Сонце гріє, / вітер віє,

А дівчина / з жалю мліє.

Знати, знати / по тім личку,

Що тужила / цілу нічку.

(4 + 4) 2.

Коломийковий чотирнадцятискладовий триколінний вірш з дворядковою строфою з суміжним римуванням та переважно парокситонною римою:

Ой Івасю, / Івасюню // житній колосочку,

Ні по чім тя / не пізнаю, // лиш по голосочку!

(4 + 4 + 6) 2.

Колядковий — вірш, що складається з двох половин, розділених цезурою (помітною паузою в середині рядка). Його формула: (5 +5). Цей розмір характерний для колядок та щедрівок. Часом його використовують і деякі поети:

Сонце за/ходить, // гори чор/ніють,

Пташечка / тихне, // поле ні/міє.

Т. Шевченко

Речитативний вірш, яким творилися думи і голосіння, не має поділу на куплети, рядки у ньому за кількістю складів різні, групуються вони в різні за розміром тиради — мовні періоди здебільшого від двох до вісьми рядків різної довжини, що об’єднані римою. Цей тип вірша виконується речитативом (співом-проказуванням, мелодекламацією).