Операційна система Unix

Вважається, що в появі Юнікса зокрема винна... комп'ютерна гра. Річ у тому, що Кен Томпсон (дивитеся фото ліворуч) незрозуміло чого ради створив іграшку «Space Travel». Він написав її в 1969 році на комп'ютері Honeywell - 635, який використовувався для розробки Multics. Але фішка в тому, що ні вищезгаданий Honeywell, ні що був в лабораторії General Electric - 645 не підходили для іграшки. І Кену довелося знайти іншу ЭВМку - 18-розрядний комп'ютер РDР - 7. Кен з дітьми розробляв нову файлову систему, щоб полегшити собі життя і роботу. Ну і вирішив випробувати свій винахід на новенькій машині. Випробував. Увесь відділ патентів Bell Labs дружно радів. Томпсону цього здалося мало і він почав її удосконалити, включивши такі функції як inodes, підсистему управління процесами і пам'яттю, що забезпечує використання системи двома користувачами в режимі TimeSharing 'а (розподіли часу) і простий командний інтерпретатор. Кен навіть розробив декілька утиліт під систему. Власне, співробітники Кена ще пам'ятали, як вони мучилися над ОС Multics, тому на честь старих заслуг один з них - Брайан Керниган - вирішив назвати її схожим ім'ям - UNICS. Через деякий час назву скоротили до UNIX (читається так само, просто писати зайву букву сьогоденням нрограммистам у всі часи було лінь). ОС була написана на асемблері.

Ось ми і підбираємося до того, що відомо у світі як «Перша редакція UNIX». У листопаді 1971 року був опублікований перший випуск повноцінної доки по Юніксу. Відповідно до цього і ОС була названа «Першою редакцією UNIX». Друга редакція вийшла досить швидко - менше, ніж через рік. Третя редакція нічим особливим не відрізнялася. Хіба що змусила Дениса Ритчи (дивитеся фото ліворуч) «засісти за словники», внаслідок чого той написав власну мову, відому зараз як С. Саме на нім була написана 4-а редакція UNIX в 1973 році. У липні 1974 року вийшла 5-а версія UNIX. Шоста редакція UNIX (аkа UNIX V6), випущена в 1975 році, стала першим комерційно поширюваним Юніксом. Велика її частина була написана на С.

Пізніше була повністю переписана підсистема управління оперативною і віртуальною пам'яттю, заразом змінили інтерфейс драйверів зовнішніх пристроїв. Усе це дозволило зробити систему легко переносимою на іншу архітектуру і було названо «Сьома редакція» (aka UNIX version 7). Коли в 1976 році в Університет Беркли потрапила «шестірка», там виникли місцеві юнікс-гуру. Одним з них був Біл Джой.

Зібравши своїх друзів-програмістів, Біллі почав розробку власної системи на ядрі UNIX .Запихнув окрім основних функцій купу своїх (включаючи компілятор Паскаля), він назвав усю цю збірну солянку Distribution (BSD 1.0). Друга версія BSD майже ні чим не відрізнялася від першої. Третя версія BSD грунтувалася на перенесенні UNIX Version 7 на комп'ютери сімейства VAX, що дало систему 32/V, що лягла в основу BSD 3.x. Ну, і найголовніше - при цьому був розроблений стек протоколів ТСР/IР; розробка фінансувалася Міністерством Безпеки США.

Перша комерційна система називалася UNIX SYSTEM III і вийшла вона в 1982 році. У цій ОС поєднувалися кращі якості UNIX Version 7.

Далі Юнікси розвивалися приблизно так:

По-перше, з'явилися компанії, що займалися комерційним перенесенням UNIX на інші платформи. До цього доклала руку і досить відома Microsoft Corporation, спільно з Santa Cruz Operation що створила UNIX -вариацию під назвою XENIX.

По-друге, Bell Labs створила групу по розвитку Юнікса і оголосила про те, що усі подальші комерційні версії UNIX (починаючи з System V) будуть сумісні з попередніми.

До 1984-го року був випущений другий релиз UNIX System V, в якому з'явилися : можливості блокувань файлів і записів, копіювання спільно використовуваних сторінок оперативної пам'яті при спробі запису (сміттю-on - write), сторінкового заміщення оперативної пам'яті і т. д. До цього часу ОС UNIX була встановлена на більш ніж 100 тис. комп'ютерів.

У 1987-му році випущений третій релиз UNIX System V. Було зареєстровано чотири з половиною мільйони користувачів цієї епічної операційної системи...До речі, що стосується Linux 'а, те він виник лише в 1990 році, а перша офіційна версія ОС вийшла лише в жовтні 1991 . Як і BSD, Linux поширювався з первинниками, щоб будь-який користувач міг настроїти її собі так, як йому хочеться. Настроювалося практично УСЕ, чого не може собі дозволити, наприклад, Windows 9x.