Сторія створення MS - DOS

DOS (англ. Disk Operating System — дискова операційна система) — батьківщина тісно пов'язаних операційних систем, які домінували на ринку сумісних із IBM PC комп' ютерів до 1995 року. DOS — однозадачна, однокористувацька 16 — бітна операційна система, що використовувала 640кб оперативної пам' яті. Обсяг вище цієї межі був доступний лише шляхом використання додаткового програмного забезпечення.

Системні виклики, структура програми та інтерфейс користувача у DOS узяте з операційної системи CP/M, написаної у 1973 році. У 1980 році Тім Патерсон за 4 місяці написавши QDOS — клон операційної системи CP/M для комп' ютерів компанії Seattle Computer Products (SCP), які базувались на 16 — бітному процесорі Intel 8086. QDOS вперше використовувала файлову систему FAT. Назва QDOS означала Quick and Dirty OS — нашвидкуруч брудно написана операційна система. SCP продавала її під назвою 86 — DOS. Колі IBM звернулася до Microsoft по операційну систему для персонального комп'ютера IBM PC, Microsoft придбала ліцензію на QDOS і найняла Тіма Патерсона для її адаптації. У серпні 1981 IBM оголошує свій IBM PC із PC — DOS 1.0. У 1982 році Microsoft випускає MS — DOS 1.25, вперше з підтримкою апаратного забезпечення не від IBM.

Код версії 2.0, випущеної у березні 1983 був значно переписаний Microsoft, DOS стала підтримувати тверді диски і дискети розміром 360KB. З архітектури Unix узяте такі нові особливості як директорії, файлові операції, що базуються на дескрипторах, перенаправлення введенню/виводу програм, та канали (pipes). Microsoft вирішила використовувати обернену похилу (backslash) для роздільника назв директорій замість прийнятої в Юнікс похилої / (slash), оскільки вона вже використовувалась у більшості програм DOS для вказування параметрів командного рядка. ОС призначена для керування роботою ПК і підтримки взаємодії користувача з апаратною частиною та прикладними програмами. MS - DOS є однозадачною операційною системою. Завантаження починається відразу після вмикання ПК. Після завантаження системи на екрані побачимо командний рядок. Його качан може мати, наприклад, такий вигляд: З:_. У командний рядок користувач заносити команди ОС або назви файлів з розширенням EXE, COM чи BAT. Відповідні програми будуть виконані після натискання на клавішу введенню. У ОС MS - DOS діалог між користувачем і комп'ютерною системою здійснюється за допомогою команд, які користувач вводити у командному рядку і натискає на клавішу введенню. Основні команди ОС поділяють на внутрішні і зовнішні. Внутрішні команди призначені для надання інформації про поточний годину, дату, версію ОС і, найважливіше, - для роботи з дисками, каталогами та файлами. Зовнішні команди реалізовані в exe чи com -файлах, які є на диску в деякому каталозі, найчастіше з назвою DOS.

Контрольні запитання

1. Що таке MS - DOS?

2. Хто розробив деру версію MS - DOS?

3. Які передумови створення MS - DOS?

4. Чи використовується MS - DOS заразом?

5. Які компоненти входять до складу базової система введення-виведення (BIOS) операційної системи DOS ? У чому полягають основні функції BIOS ?

Література

Зацеркляний М.М., Мельников О. Ф., Струков В. М. Основи комп'ютерних технологій для економістів. Навчальний посібник. Київ: ВД «Професіонал», 2006, 672 с.