Сторія виникнення операційної системи UNIX та LINUX

UNIX був розроблений американською лабораторією Bell Labs, що входила до складу контори Bell Systems. Історія цієї компанії в області інформаційних технологій почалася в 1957 році, коли її співробітникам знадобилася операційна система для власного обчислювального центру, в якому використовувалася ЕОМ другого покоління. Від такої системи вимагалося автоматизувати запуск деяких програм і управління обчислювальними ресурсами. Новоспечену систему назвали BESYS. Зрозуміло, вона була абсолютно не схожа на сучасні операційні системи, і застосовувати її могли хіба що самі розробники для власних цілей. А в ті часи більше нічого і не вимагалося - комп'ютерів було мало, і працювали з ними лише програмісти і учені, а вже про необхідність комп'ютера будинку або в офісі ніхто не замислювався. У 1964 році контора придбала потужнішу машину третього покоління, і тут же виникло питання про нову вісь, оскільки стара годилася лише для тієї машини, для якої її робили. Ніяких загальних стандартів сумісності тоді не існувало. Для участі в розробці операційної системи були запрошені фахівці з Массачусетського інституту і корпорації General Electric. І закипіла робота над новою віссю, названою згодом Multics (Multiplexed Information and Computing System), - багатозадачною, розрахованою на багато користувачів ОС з розподілом часу і призначеним для користувача інтерфейсом. За допомогою її декілька користувачів одночасно могли діставати доступ до обчислювальних ресурсів. При створенні були використані напрацювання Массачусетського інституту, реалізовані раніше в іншій експериментальній осі, - CTSS. У результаті, вийшла досить складна у використанні, громіздка і дорога операционка, в якій, до того ж, існували ряд помилок, пов'язаних, в основному, з невдало вибраною мовою програмування PL/I. Окрім цього, серед розробників виникли деякі організаційні розбіжності. Коротше кажучи, проект загнувся. Але залишив після себе різні ідеї, зокрема, ідеї по файловій системі, які були використані в подальших розробках.

Після закриття проекту співробітники Bell Labs на деякий час пересіли на створену компанією General Electrics систему GECOS. Вузькі можливості цієї системи нікого з працівників лабораторії не влаштовували. І в цей час, як свідчить легенда створення UNIX, один з розробників, що брали активну участь в проекті Multics, Кенет Томпсон, створив простеньку на ті часи іграшку - Space Travel, яка, на жаль, не могла нормально працювати на тих машинах, що були в лабораторії. Комп'ютери адже застосовувалися лише для наукових завдань, і ніхто не думав тоді про їх використання в якості ігрових автоматів. За офіційною версією, Томпсон і його колега Денис Ритчи написали начальству заявку на придбання потужнішої машини для розробки нової операційної системи. Якщо вірити легенді, їм усього лише хотілося нормально пограти у своє творіння :). Заявку, зрозуміло, відхилили, і припало новоявленим геймерам задовольнятися невеликим (за тодішніми мірками) комп'ютером PDP - 7, хоча він цілком підходив за об'ємом оперативній пам'яті, та до того ж мав графічний дисплей. Тут-то і прийшла їм в голови думка використовувати цю машину для написання власної універсальною операционки (а може, щоб просто виправдатися перед начальством в потребі потужнішої машини :)). Томпсон вирішив утілити в небаченій досі операционке усі найвдаліші ідеї, які з'явилися при розробці Multics, а саме: ієрархічна деревовидна структура файлової системи, концепції файлу і процесу, командний інтерпретатор для користувача, розрахований на багато користувачів режим роботи (могли працювати два користувачі одночасно) і багато чого ще. Робота йшла таким чином: на комп'ютері General Electric 635, що був до цього, писали асемблерний код і потім за допомогою перфострічки переносили на PDP - 7, на якій згодом відлагоджували. Так було отримано простеньке ядро майбутньої системи, текстового редактора, декількох утиліт і власного Асемблера.

Linux - це операційна система, що є одним з варіантів (клонів) операційної системи типу Unix . У своєму первинному виді вона була створена Линусом Торвальдсом (Linus Torvalds) як версія ОС UNIX для IBM -совместимых персональних ЕОМ . При цьому Торвальдс опублікував початкові коди своєї системи в Інтернет (файли першого варіанту ОС Linux, опубліковані Торвальдсом в Інтернет, датовані 17 вересня 1991 року) і до розвитку системи підключилося велике число незалежних розробників. Завдяки цьому на сьогоднішній момент Linux - найсучасніша, стійкіша і така, що швидко розвивається система, що майже миттєво вбирає в себе самі останні технологічні нововведення. Може використовуватися як в якості серверної ОС, так і на мережевих робітниках станціях або персональних комп'ютерах. У 1998 Linux була самою операційною системою для серверів, що швидко розвивається, поширення якої збільшилося в тому ж році на 212 %. Сьогодні користувачів Linux налічується більше 20,000,000. Під Linux існує безліч додатків, призначених як для домашнього використання, так і для повністю функціональних робочих станцій UNIX і серверів Internet.

З самого початку ОС Linux поширюється на умовах вільно поширюваного програмного забезпечення (проект GNU, дивися попередній розділ), тобто є практично безкоштовною для користувачів (у більшості випадків для того, щоб отримати її, Ви повинні заплатити тільки за диск CDROM з ПО або за трафік виходу в Інтернет).

ОС LINUX має усі можливості, які властиві сучасним повнофункціональним операційним системам типу UNIX, включаючи реальну багатозадачність, віртуальну пам'ять, бібліотеки, що розділяються, завантаження модулів на вимогу, спільне використання виконуваних програм, управління пам'яттю і робота в TCP/IP мережах. Вона претендує на відповідність стандарту для ОС типу UNIX - POSIX (Portable Operating System Interface - інтерфейс мобільної операційної системи).

Хоча ОС Linux спочатку була розроблена для ПК на базі Intel 386/486, зараз вона може працювати на усіх версіях Intel -овских мікропроцесорів, починаючи з 386 і кінчаючи багатопроцесорними системами на Pentium Pro. Крім того, розроблені версії для інших типів процесорів - ARM, DEC Alpha, SUN Sparc, M68000 (Atari і Amiga), MIPS, PowerPC і інших (у справжній роботі розглядається тільки варіант для IBM -совместимых комп'ютерів).

Контрольні запитання

  1. Коли виникла ОС Unix?
  2. Що послугувало причиною виникнення ОС Unix?
  3. Хто створив ОС Unix?
  4. Коли виникла ОС Linux?
  5. Що послугувало причиною виникнення ОС Linux?
  6. Хто створив ОС Linux?

Література

Електроний ресурс: http://systemnews.com.ru/?mod=art&part=unix&id=018_.