Функції типових операційних систем

Основна функція усіх ОС - посередницька. Вона полягає в забезпеченні інтерфейсів :

· користувача (між користувачем і програмно-апаратними засобами

По реалізації інтерфейсу користувача ОС підрозділяються на графічні і неграфічні. Неграфічні використовують інтерфейс командного рядка, основним облаштуванням управління якого є клавіатура. Команди, що управляють, вводяться в поле командного рядка. Графічні ОС реалізують складніший тип інтерфейсу. Робота в графічному інтерфейсі заснована на взаємодії активних і пасивних екранних елементів управління. Активним елементом виступає покажчик миші, а пасивними виступають графічні елементи управління додатком: кнопки, значки, перемикачі, прапорці, меню і так далі

· між програмним і апаратним забезпеченням

· між різними видами програмного забезпечення

Забезпечення автоматичного запуску

Усі ОС забезпечують свій автоматичний запуск.Для дискових ОС в спеціальній(системною) області диска створюється запис програмного коду. Звернення до цього коду відбувається з BIOS. Завершуючи свою роботу програми BIOS дають команду на завантаження і виконання системної області диска. Диск з системною областю називається системним. На комп'ютері має бути як мінімум один системний диск.

Оганизація файлової системи

Усі дискові ОС забезпечують створення файлової системи, призначеної для зберігання даних на дисках і забезпечення доступу до них. Принцип організації файлової системи - табличний. Фізична адреса на диску характеризується трьома параметрами: № поверхні, № циліндра і № сектора. Під циліндром розуміється сукупність усіх доріжок, що належать різним поверхням і рівновіддалених від осі обертання. Найменшою одиницею зберігання даних є сектор, його розмір 512 байт. Групи секторів об'єднуються в кластери. Кластер є найменшою одиницею адресації при зверненні до даних. Розмір кластера залежить від місткості диска. ОС сімейства MS DOS _ Windows використовують файлову систему на основі таблиць розміщення файлів(FAT - File Allocation Table). Починаючи з Windows 98 ОС системи сімейства Windows підтримують FAT32 - з 32 розрядними полями в таблиці розміщення файлів.

ОС Windows NT і Windows XP здатні підтримувати абсолютно іншу файлову систему - NTFS. У ній службова інформація зберігається в головній таблиці файлів MFT. У цій системі розмір кластерів не залежить від розміру диска і для великих дисків вона працює ефективніше, ніж FAT32.

Обслуговування файлової структури.

До функцій обслуговування відносяться:

· створення файлів

Файл - именнованная послідовність байтів довільної довжини. Створення файлу полягає в привласненні йому імені і реєстрації його у файловій системі.

Імена файлів можуть бути короткими і довгими. У ОС MSDOS імена файлів складалися максимум з 8 символів. У сучасних ОС повне ім'я файлу (шлях до файлу/ім'я файлу.розширення) може містити до 260 символів. Використання довгих імен має свої особливості:

- якщо в імені файлу зустрічаються пропуски, їх краще замінити знаком _підкреслення.

- у довгих іменах файлів можна використовувати символи будь-яких алфавітів, але якщо документ готуватися для передачі - краще скористатися латинськими символами.

Розширення імені файлу вказує користувачеві, виконуючій програмі і ОС до якого типу відносяться дані, що містяться у файлі і в якому форматі вони записані. ОС реєструє типи файлів по розширенню, тому розширення не є приватною справою користувача. Додатки цих систем при створенні нового файлу пропонують вибрати ім'я, розширення ж пропонується вибрати зі списку, пропонованого цим застосуванням.

· створення каталогів(директорій)

Каталоги - важливі елементи файлової структури, необхідні для забезпечення зручного доступу до файлів. Каталоги низьких рівнів вкладаються в каталоги вищих рівнів, каталог самого верхнього рівня - кореневий каталог диска.

Імена каталогів задаються за тими ж правилами, що і імена файлів, але на відміну від файлів, їм не потрібно розширення, оскільки в каталогах зберігається інформація для ОС зареєстрованих в цьому каталозі файлах і каталогах. У графічних системах каталоги називають також теками, кожному каталогу на диску відповідає тека в ОС.

· навігація по файловій структурі

У ієрархічних структурах даних адреса об'єкту задається маршрутом(шляхом доступу), що веде від вершини структури до об'єкту. При записі шляху доступу до файлу, що проходить через систему вкладених каталогів, усі проміжні каталоги розділяються символом ""(зворотний слэш) в ОС Windows.

З:Мої документиПоточніОпераційні_системи.doc

· перейменування файлів і каталогів

· копіювання і переміщення файлів і каталогів

· управління атрибутами файлів

Окрім імені і розширення файлів ОС зберігає для кожного файлу дату його створення(зміни) і декілька величин прапорів, що називаються атрибутами файлу. Всього атрибутів 4:

-Тільки для читання - Read only (можна тільки переглядати, не можна вносити зміни)

-Прихований - Hidden (не відображається на екрані при проведенні файлових операцій)

-Системний - System (виконує важливі функції ОС, як правило, одночасно має атрибут прихований)

-Архівний - Archive (інші)

Управління додатками.

Робота з додатками - найбільш важлива частина роботи ОС. З точки зору управління додатками розрізняють однозадачні і багатозадачні ОС. Однозадачні ОС передають усі ресурси комп'ютера одному завданню. Більшість сучасних ОС багатозадачна. Вони управляють розподілом рессурсов між завданнями і забезпечують:

-можливість одночасної або почергової роботи декількох застосувань;

-можливість обміну даними між додатками;

-восможность спільного використання ресурсів декількома застосуваннями.

Взаємодія з апаратним забезпеченням.

Засоби апаратного забезпечення відрізняються велетенським різноманіттям. Існують сотні різних моделей відеокарт, звукових карт, принтерів, сканерів і так далі. Жоден розробник програмного забезпечення не може передбачити усі варіанти взаимодейчтвия своєї програми, наприклад, з принтером. Тому кожен розробник устаткування прикладає до нього спеціальні пролграммы-драйверы. Управління взаємодією пркладных програм з драйверами - одна з функцій ОС.

Обслуговування комп'ютера - одна з важливих функцій ОС.

Засоби перевірки диска бувають двох типів - перевірка цілісності файлової структури і перевірка фізичної поверхні диска. Помилки файлової структури усуваються засобами ОС. Фізичні дефекти ОС локалізує і виключає їх з активної роботи. Можливість помилок файлової системи залежить від її типу. Наприклад, схема організації роботи в NTFS взагалі виключає віз можность появи помилок у файловій структурі. У системі FAT часто з'являються помилки типу "втрачених кластерів" або "загальних кластерів".

Окрім основних функцій ОС можуть надавати додаткові, наприклад, можливість підтримувати локальну комп'ютерну мережу, забезпечення доступу до основних служб Інтернету і так далі

Окрім усього перерахованого, ОС включають мінімальний набір застосовних програм для простих практичних завдань:

· читання, редагування і друк текстових документів

· створення і редагування простих малюнків

· виконання арифметичних розрахунків.

· ведення щоденників і службових блокнотів

· робота з електронною поштою

· воспроихзведение і редагування звукозапису

· відтворення відеозаписи

 

Контрольні запитання

 

1. Назвіть основні 7 функцій ОС

2. У чому сутність посадникової функції?

3. Розшифруйте функцію забезпечення автоматичного запуску

4. Опишіть організацію файлової системи

5. У чому полягаю обслуговування файлової системи?

6. Опишіть функцію керування додатками

7. Опишіть функцію взаємодії з апаратними засобами

8. Яка одна з найважливіших функцій ОС?

9. Додаткові функції ОС

10. Який мінімальний набір прикладних програм входити до ОС?

 

Література

Електронний ресурс http://www.philosof.onu.edu.ua/education 1/os.htm