Властивості операційних систем

Властивості ОС - розраховані на багато користувачів, багатозадачні, мережеві ОС.

Многозада́чность (англ. multitasking) — властивість операційної системи або середовища програмування забезпечувати можливість паралельної (чи псевдопаралельною) обробки декількох процесів. Істинна багатозадачність операційної системи можлива тільки в розподілених обчислювальних системах.

Існує 2 типи багатозадачності :

Процессная багатозадачність (заснована на процесах - програмах, що одночасно виконуються). Тут програма - найменший елемент коду, яким може управляти планувальник операційної системи. Відоміша більшості користувачів (робота в текстовому редакторові і прослуховування музики).

Потокова багатозадачність (заснована на потоках). Найменший елемент керованого коду - потік (одна програма може виконувати 2 і більше завдання одночасно).

Багатопоточність - спеціалізована форма багатозадачності

Властивості багатозадачного середовища

Примітивні багатозадачні середовища забезпечують чистий «розподіл ресурсів», коли за кожним завданням закріплюється певна ділянка пам'яті, і завдання активізується в строго певні інтервали часу.

Розвиненіші багатозадачні системи проводять розподіл ресурсів динамічно, коли завдання стартує в пам'яті або покидає пам'ять залежно від її пріоритету і від стратегії системи. Таке багатозадачне середовище має наступні особливості:

· Кожне завдання має свій пріоритет, відповідно до якого отримує процесорний час і пам'ять

· Система організовує черги завдань так, щоб усі завдання отримали ресурси, залежно від пріоритетів і стратегії системи

· Система організовує обробку переривань, по яких завдання можуть активуватися, деактивувати і віддалятися

· Після закінчення покладеного кванта часу ядро тимчасово переводить завдання із стану виконання в стан готовності, віддаючи ресурси іншим завданням. При нестачі пам'яті сторінки завдань, що не виконуються, можуть бути витіснені на диск (своппинг), а потім через визначений системою час, відновлюватися в пам'яті

· Система забезпечує захист адресного простору завдання від несанкціонованого втручання інших завдань

· Система забезпечує захист адресного простору свого ядра від несанкціонованого втручання завдань

· Система розпізнає збої і зависання окремих завдань і припиняє їх

· Система вирішує конфлікти доступу до ресурсів і пристроїв, не допускаючи тупикових ситуацій загального зависання від очікування заблокованих ресурсів

· Система гарантує кожному завданню, що рано чи пізно вона буде активована

· Система обробляє запити реального часу

· Система забезпечує комунікацію між процесами

Розрахована на одного користувача система (one user system) - операційна система, що не має властивостей розрахованої на багато користувачів. Прикладами розрахованих на одного користувача ОС є MS DOS фірми Microsoft (США) і ОС/2, створена спільно Microsoft і IBM.

Розраховані на багато користувачів - ОС з розподілом повноважень

Мережева операційна система, СОС (NOS, Network Operating System) - операційна система, призначена для забезпечення роботи обчислювальної мережі. Прикладами мережевих операційних систем є Windows NT, Windows 2000, Novel Netware, Unix, Linux та ін.

Контрольні запитання

  1. Що таке багато користувальницька операційна система?
  2. Що таке одно користувальна операційна система?
  3. Що таке сіткова ОС?
  4. Яка ОС називається багатозадачною?

 

Літкратура

Електроний ресурс: http://www.genon.ru/GetAnswer.aspx?qid=f9ac2450 - 07cd-4455-8fc1-59a55460d0a7