Чотириполюсники

 

Розглянуті в п. 3.5 та 3.6 активні елементи радіоелектронних кіл мають різну фізичну природу, будову і принцип дії, але в радіоелектронних пристроях вони виконують одну й ту саму функцію: підсилення, комутацію або нелінійне перетворення електричних сигналів. Тому для аналізу властивостей, а також технічних параметрів радіоелектронних пристроїв дуже зручно мати спільний для всіх електронних і напівпровідникових пристроїв математичний апарат, узагальнені математичні та графічні моделі, єдині еквівалентні схеми заміщення. Основою для такого підходу служить теорія лінійних чотириполюсників, розглянута в гл. 2.

Хоча транзистори й електровакуумні тріоди приєднуються до схеми трьома виводами, їх можна розглядати як чотириполюсники з одним спільним для входу і виходу електродом. Спільним можна зробити будь-який електрод, а тому для кожного електронного приладу існують три схеми вмикання. Характеристики та параметри цих схем можуть бути перераховані при переході від однієї схеми до іншої.

Приймаємо як основу таку схему вмикання електронного приладу, для якої спільним

 

Рис. 3.23. Еквівалентна схема напівпровідникового приладу як чотириполюсника

електродом є джерело основних носіїв заряду (витік, емітер, катод), а вхідним — електрод, за допомогою якого змінюють внутрішній опір електронного приладу (затвор, база, сітка). Дві інші схеми можна одержати з основної, розглядаючи їх також як основну, охоплену 100 %-м негативним 33 за струмом або напругою. Перерахунок усіх параметрів і характеристик виконується згідно з загальними властивостями застосованих видів 33.

Для аналізу роботи електронних приладів найчастіше використовують системи - та -параметрів. Властивості електронних ламп і польових транзисторів описують -параметрами, властивості біполярних транзисторів на високих частотах — теж -параметрами, а на низьких (за традицією, що склалася, з урахуванням фізичних процесів, які в них відбуваються) — -параметрами.

Надалі будемо користуватися більш зручною для математичних перетворень й універсальною для всіх уживаних активних чотириполюсників системою -параметрів.

Згідно з (2.6) можна розкрити внутрішню еквівалентну структуру чотириполюсника, властивості якого описують системою -параметрів. У загальному випадку всі параметри, а також діючі струми і напруги вважатимемо комплексними величинами, а розглядаючи статичні параметри ВАХ, будемо користуватися активними провідностями. На еквівалентній схемі напівпровідникового приладу (рис. 3.23) той факт, що маємо справу з активним чотириполюсником, відбито введенням еквівалентних ідеалізованих генераторів струму прямої передачі і зворотної передачі сигналу. В переважній більшості практичних випадків еквівалентним генератором внутрішнього 33 можна нехтувати. Для ламп і польових транзисторів . В транзисторних схемах вхідну провідність біполярного транзистора будемо відносити до зовнішнього навантаження попереднього каскаду.

У більшості практичних випадків для аналізу радіоелектронних кас­кадів з метою повного визначення параметрів і властивостей електрон­них ламп та польових транзисторів досить мати лише їхні вихідні харак­теристики, а для біполярних транзисторів — ще й вхідні. Характеристики прямої передачі сигналу можна завжди побудувати, користуючись сім'єю вихідних характеристик каскаду.

Якщо є в тому потреба, то за Y-параметрами можна визначити фізичні параметри приладів, а також параметри інших систем, наприклад H-параметри. Формули для визначення фізичних параметрів транзистора через його Y-параметри мають вигляд

; ; ; . (3.25)