Класифікація родини REOVIRIDAE

Реовіруси являють собою велику групу вірусів, паразитуючих в організмі ссавців, птахів, кліщів, комах та рослин. Назва родини пов’язана з висловом Respiratory enteric viruses, оскільки вони здатні вражати епітелій респіраторного та травного трактів.

Згідно сучасної класифікації реовіруси включають 9 родів: Orthoreovirus, Rotavirus , Orbivirus , Coltivirus , Aquareovirus, Cypovirus, Phytoreovirus, Fijivirus , Orizavirus.Перші три роди паразитують в організмі ссавців. Окремі представники Ортореовірусів паразитують також у організмі птахів, летючих мишей. Орбівіруси та Колтівіруси, на відміну від ортореовірусів та ротавірусів, здатні паразитувати не лише в організмі хребетних тварин , а й в організмі комах. Представники роду аквареовірусів вражають риб, а роду циповірусів – комах ряду двокрилих чешуйчатокрилих та перепончатокрилих. Фітовіруси, фіджівіруси та орізавіруси паразитують на рослинах.

 

 

*Класифікація родини RETROVIRIDAE

Ретровіруси являють собою обширну родину. Вони виділені від різноманітних тварин і людини. Назва родини пов'язана з ферментом – зворотною транскриптазою (англ. revers transcriptase), який входить до складу віріону.

Родина ретровірусів включає три підродини: Оncovirinae, Spumavirinae, та Lentivirinae.

Підродина Oncovirinae (від лат. Oncos - пухлина) включає збудників ряду неопластичних захворювань, зокрема лейкозу великої рогатої худоби.

Підродина Spumavirinae (від лат. spuma- пінящий) об'єднує ряд недостатньо вивчених ретровірусів, здатних обумовлювати злиття клітин та утворювати синцитій. При цьому клітинна культура набуває характерного, наче “спіненого”, вигляду. До спумавірусів належать збудники синцитіальної інфекції великої рогатої худоби, кішок, мавп.

Підродина Lentivirinae (від лат. lenti- повільно) включає ряд збудників повільних вірусних інфекцій, зокрема інфекційної анемії коней, вісна-маеді овець. Сюди ж відноситься також вірус набутого імунодефіциту людини (ВІЛ).

 

 

*Класифікація родини RHABDOVIRIDE

На сьогоднішній день до рабдовірусів відноситься більше 60 вірусів. Головним критерієм їх класифікації є морфологія: “рабдо” означає “палочковидний”; всі рабдовіруси витягнуті в довжину і мають форму кулі для вогнепальної зброї (закруглені на одному кінці і плоскі на другому), або бацили (закруглені на обох кінцях). Класифікація, що основується виключно на морфології, привела до напрочуд незвичайного на перший погляд об’єднанню вірусів, інфекційних для досить несхожих господарів, як рослини, ссавці, риби і комахи. При більш ретельному співставленні несподівано вияснилось, що деякі із цих вірусів окрім характерної морфології мають багато інших загальних властивостей і не дивлячись на різноманітний спектр господарів є родинними. В родину Rhabdoviridae входять п’ять родів: везикуловірус (Vesiculovirus), ліссавірус (Lyssavirus), ефемеровірус (Ephemerovirus), ціторабдовірус (Cytorhabdovirus) тa нуклеорабдовірус (Nucleorhabdovirus). В склад першого входить 29 представників: вірус везикулярного стоматиту (ВВС, або VSV) серотипу Індіана (прототипний штам), Аргентина, Кокал, Бразилія, Нью-Джерсі та віруси Чандіпура, Ісфаган і Пирі, весняної веремії коропів та інші. Рід ліссавіруси включає 32 представники: вірус сказу (прототипний вірус), Котонкан, Дувенхаж, Обод’янг, Мокола, кажанів Лагоса, геморагічної септицемії форелі, інфекційного некрозу кровотворної тканини лососевих та інші. До родини віднесені також 36 рабдовірусів хребетних і безхребетних, в тому числі вірус ефемерної лихоманки великої рогатої худоби, які до останнього часу включались до родини на правах некласифікованих членів. Зараз їх відносять до нових трьох родів. Рід Ephemerovirus включає вірус ефемерної лихоманки ВРХ, що передається комахами. Два роди Cytorhabdovirus і Nucleorhabdovirus – рабдовіруси, що уражають багато видів рослин. Можуть розмножуватись в клітинах членистоногих і рослинних клітинах. Реплікація рабдовірусів здійснюється в цитоплазмі інфікованих клітин.

Рабдовіруси хребетних мають характерну кулеподібну форму, розміри яких коливаються від 130 до 380 нм (середній розмір 180 нм ), рис119 і 121. Діаметр зрілих частинок коливається від 60 до 85 нм.

 

*Класифікація родини TOGAVIRIDAE

Родина Togaviridae ( від лат. toga – плащ ) включає велику групу вірусів, що вражають хребетних та багатьох представників членистоногих. Серед них є чимало збудників, що належать до арбовірусів та є надзвичайно небезпечними для людини.