Таблиця. 9. Спектр противірусної активності препаратів.

П Р Е П А Р А Т И Показання до використання
Адапромін Грип А і В
Азидотимідін ВІЛ - інфекція, СНІД
Амантадін Грип А
Амбен Грип А і В, ГРВІ
Амінокапронова кислота Грип А і В, парагрип, РС - інфекція
Арбідол Грип А і В, ГРВІ
Ацикловір Герпес 1 і 2
Відарабін Герпес 1 і 2
Ганцикловір Герпес 1, цитомегалія
Дейтифорін Грип А, ПГ - 3, РС - інфекція
Діданозін ВІЛ - інфекція
Ідоксіуридін Герпес 1 і 2
Зальцитабін ВІЛ - інфекція
Ламівудін ВІЛ - інфекція
Марборан Віспа
Невірапін ВІЛ – інфекція, СНІД
Оксолін Грип, герпес, риновірусні інфекції
Пандовір Герпес
Ремантадін Грип А
Рибавірін РС-інфекція, гепатит С, лихоманка Ласса
Ставудін ВІЛ-інфекція
Теброфен Герпес, аденовірусні враження очей
Трифторидін Герпес, аденовірусні враження очей
Тромантадін Герпес
Фамцикловір Герпес
Флюреналь Герпетичні та аденовірусні враження очей
Фоскарнет Герпес 1 і 6, цитомегалія, гепатит В, ВІЛ-інфекція
Цитарабін Цитомегалія
Хельпін Герпес, вітряна віспа

 

І Н Т Е Р Ф Е Р О Н

Система інтерферону - одна із основних факторів неспецифічної резистентності організму. За час, який пройшов після відкриття інтерферону Айзексом і Лінденманом (1957), накопичена величезна кількість інформації про його фізико-хімічні і біологічні властивості та доведена придатність для профілактики і лікування багатьох захворювань вірусної та не вірусної етіології. Необхідно відзначити, що саме відкриття ІФН було плодом щасливого випадку і по своєму значенню можна порівняти з відкриттям Флемінга: вивчаючи інтерференцію вірусів, автори звернули увагу на те, що деякі клітини ставали резистентними до повторного зараження різними вірусами. ІФН так як і цитокіни в організмі хребетних виконують контрольно-регуляторні функції, направлені на збереження клітинного гомеостазу, найважливіші із яких це: антивірусна, протипухлинна, імуномоделююча та радіопротективна активності.

Розрізняють три типи ІФН - a, b і g основні характеристики яких представлені в таблиці.

a - ІФН синтезують лейкоцити периферійної крові ( його ще називають лейкоцитарним. Здатність до його утворення кодує група ( біля 20) генів, 9 хромосоми.

b -ІФН синтезують фібробласти ( раніше був відомий як фібробласний ІФН). Здатність до утворення кодує один ген 9 хромосоми.

g - ІФН - продукт стимульованих Т - лімфоцитів, NК - клітин і, можливо, макрофагів (раніше був відомий як імунний ІФН); здатність до утворення кодує один ген 12 хромосоми.

По способу продукції також розрізняють ІФН І типу (утворюється у відповідь на обробку клітин вірусами, молекулами двоспіральної РНК, полінуклеотидами і цілим рядом низькомолекулярних з'єднань) і ІФН ІІ типу, який продукується лімфоцитами і макрофагами, активованими різноманітними індукторами ( діє як цитокін).

ІФН - видоспецифічні, кожний біологічний вид, здатний до їх утворення продукує свої унікальні продукти, дуже схожі по структурі і властивостям, але не здатні проявляти антивірусну дію в умовах організму іншого виду.

Регуляція експресії ІФН. В звичайних клітинах гени, що кодують синтез ІФН, здебільшого не експресуються. Утворення a - ІФН і b - ІФН регулюються лабільним репресором, що зв'язується з промотором, що призводить до блокування транскрипції. Велика кількість вірусів викликає синтез регуляторних протеїнів або спеціальних форм тРНК, дифундуючих в ядро і порушуючих білковий синтез в клітині. Якщо подібні порушення розвиваються досить повільно, то блокування утворення короткоживучого репресора призводить до запуску синтезу ІФН; одна умова - збереження клітиною здатності до синтезу білків взагалі, включаючи ІФН.