Теоретичні відомості та методичні рекомендації

Основний зміст навчальної діяльності під час вивченні даного розділу – складання й аналіз алгоритмів. Існує тісний зв'язок між алгоритмом і програмуванням. Програмування можна розглядати як головний спосіб алгоритмізації, а алгоритмічну мову – як дуже просту, але достатньо потужну мову програмування для розв’язування задач школярами.

Однак алгоритмізація не зводиться до програмування. Ціль навчання – не підготовка майбутніх програмістів, а прищеплення школярам навичок алгоритмічного мислення, що виходить далеко за межі програмування.

Логічний підхід, прийнятий у шкільному курсі математики та фізики, встановлює взаємозв'язок фактів. На відміну від нього, алгоритмічний підхід розглядає взаємозв'язок дій, у картині світу з'являється динаміка. Алгоритмічний підхід дозволяє передавати від людини не тільки знання, але й уміння.

Новим напрямком у розвитку теми «Програмування» є введення до курсу інформатики вивчення об’єктно-орієнтованих мов програмування. Як об'єктно-орієнтовану мову в шкільній практиці можна використовувати розширення мови Паскаль – середовище візуального програмування Delphi-Pascal і Visual Basic.

Процес вивчення і практичного засвоєння теми можна розділити на 3 етапи:

1. вивчення методів побудови обчислювальних алгоритмів

2. вивчення мови програмування

3. вивчення і практичне засвоєння конкретної системи програмування

Питання першої частини можна розглядати при вивченні розділу «алгоритмізація».

У розділі базового курсу «Введення до програмування» необхідно продовжувати ту ж структурну лінію, що була закладена в алгоритмічному розділі. Тому при виборі мови програмування варто віддавати перевагу мовам структурного програмування, найбільш придатним з них для навчання є Паскаль.

У кожній конкретній системі програмування можна виділити наступні компоненти:

- середовище;

- режими роботи;

- дані;

- система команд.

За традиційною методикою вивчення мов програмування спочатку розглядається чергова алгоритмічна конструкція, а потім демонструється її застосування при розв’язанні задач. Такий підхід (від теорії до практики) можливий тільки за наявності стійкої мотивації, інтересу до предмета. Можна використовувати проблемний підхід (від практики до теорії). Алгоритмічні конструкції вводяться в міру потреби при розв’язані конкретних задач, а потім – у загальному вигляді.

Розпочати вивчення мови програмування Паскаль доцільно з ознайомлення учнів з поняттям типів даних.

Типи даних