Принципи функціонування та технічні характеристики основних і додаткових пристроїв персонального комп’ютера.

Персональний комп’ютер типу ІВМ складається з окремих пристроїв, що поєднуються кабелями (зовнішніми або внутрішніми). Пристрої ПК поділяються на:

системні і зовнішні,

обов’язкові і необов’язкові.

Системні пристрої необхідні для функціонування комп’ютера і сховані від користувача: системна (материнська) плата, мікропроцесор, ВІОS (апаратна частина базової системи введення-виведення), оперативна пам'ять, контролери, адаптери і т.д.

Зовнішні пристрої – це такі пристрої комп’ютера, із якими безпосередньо працює користувач. Вони поділяються на обов’язкові (клавіатура, монітор (дисплей), дисковод) і додаткові (миша, модем, сканер, плотер).

Інакше можна сказати, що ПК включає базовий комплект, периферійні пристрої та інші технічні засоби, що орієнтують машину на універсальне й конкретне застосування. Структурна схема типового ПК представлена та малюнку 2.

Мал.2. Структурна схема ПК
Базовий комплект ПК складається з трьох основних частин
:

системного блоку,

монітора,

клавіатури.

Системний блок є основою комп’ютера. У певній мірі можна сказати, що він і є ПК. У ньому здійснюються всі обчислювальні операції. Він керує введенням-виведенням інформації, здійснює її обробку й збереження, а також керує всіма периферійними пристроями. Якщо розкрити корпус ПК, то ми побачимо, що у ньому міститься наступний мінімум пристроїв:

материнська плата;

оперативний запам’ятовуючий пристрій (ОЗП);

адаптери (контролери) зовнішніх пристроїв;

блок живлення;

генератор тактової частоти;

чипсет – комплект мікросхем логіки, що підтримують роботу плати центрального процесора.

На материнській платі знаходиться мікропроцесор, постійна й енергозалежна пам’ять, апаратна частина системи введення-виведення (BIOS), системна шина пам’яті та ін.

Мал.3. Основні компоненти системного блоку

 

Персональні комп’ютери в цілому характеризуються рівнем, про який дають уявлення визначені параметри їхніх пристроїв: тип мікропроцесора, обсяг оперативної пам’яті, обсяг жорсткого диска (вінчестера), склад і параметри функціонування системних і зовнішніх пристроїв.

Усіма блоками комп'ютера керує центральний процесор (ЦП). Він також виконує всі програми. Це компактний модуль (розміром близько 5 х 5 х 0,3 см), що вставляється в гніздо на материнській платі. Напівпровідниковий кристал сучасного процесора містить мільйони чи навіть мільярди транзисторів.