Металографічний аналіз та вимірювання мікротвердості

Для вивчення мікроструктури зразків після різних видів відпуску та його впливу на структуру сталі 15Х11МФ, проводився металографічний аналіз, якому передувало виготовлення шліфів, травлення і фотографування макроструктури від поверхні контакту до серцевини зразка.

Для виявлення мікроструктури, виготовлялися шліфи із зразків, що оброблялися на абразивному колі, потім шліфувалися на абразивному папері з подальшою зміною паперу на папір з меншим розміром зерна зі зміною напрямку обробки при переходах під кутом 90ْ.

Після цього переходили до шліфування на полірувальному верстаті з допомогою дрібнозернистої пасти (паста Гойє). Далі був перехід на полірувальний верстат з водою для надання поверхні дзеркального блиску.

Травлення призначене для виявлення ділянок шліфа, які підлягають вивченню за допомогою металографічного аналізу. Для високолегованої сталі 15Х11МФ – 10% - вий розчин щавлевої кислоти, за допомогою електроду, що був виготовлений з нержавіючої сталі. Сила току під час травлення складала 0,3А. Час витримки – 40секунд. Температура розчину - 20 °С .

Травлення проводилось рівномірно, потім зразки промивалися під проточною водою і висушувалися потоками гарячого повітря.

Дослідження структури зразків зі сталі 15Х11МФ проводили методом оптичної мікроскопії.

Для дослідження мікроструктури зразків і фотографування мікроструктури використовувався мікроскоп МИМ–7. Фотографування здійснювалося камерою Canon. Для встановлення точного масштабу зображення на фотографії використовувалась мікролінійка.

Мікротвердість вимірювали на приладі ПМТ-3 за стандартною методикою при навантаженні 50-100 грам, час витримки 10 секунд.

 

4 РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛIДЖЕННЯ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ