Пожежна безпека

Причини пожеж технічного характеру, які можуть виникнути в приміщенні лабораторії матеріалознавства, наступні:

1) спалах легкозаймистих і горючих рідин;

2) порушення технологічного процесу;

3)несправність електроустаткування (коротке замикання, перевантаження і великі перехідні опори).

Приміщення лабораторії, де проведена науково-дослідницька робота, згідно НАПБ Б.03.002-2007 [27] за пожежною і вибухопожежною небезпекою відноситься до категорії «В» – пожежонебезпечна, оскільки в лабораторії знаходяться тверді речовини і матеріали, що згорають. Необхідний ступінь вогнестійкості будівлі, де розміщена лабораторія – ІІ, згідно ДНБ В.1.1-7-2002 [28].

Відповідно до вимог ГОСТ 12.1.004-91* [29] пожежна безпека в лабораторії забезпечена системою запобігання пожежі (СЗП), системою протипожежного захисту (СПЗ) і організаційними заходами. В якості СЗП передбачено:

– робота на справних установках;

– можливе вживання негорючих матеріалів, речовин;

– близкавкозахист

Первинними засобами пожежогасіння є 2 вогнегасник ВВК-8, які мають ефект: ізоляція вогнища пожежі від кисню повітря з охолоджуванням до –76ºС для приміщень термічної лабораторії та кімнат наукових співробітників.

У якості СЗП передбачена: робота на справних установках, максимально можливе застосування негорючих матеріалів, збереження легкозаймистих рідин у спеціально відведених місцях, система оповіщення, світлова та звукова сигналізація; евакуаційні виходи; наявність первинних засобів пожежогасіння; аварійне відключення і переключення апаратури.

Будівля, у якій розташоване приміщення термічної лабораторії, обладнано пристроєм блискавкозахисту, конструкція якого відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.5-38:2008[30].

Організаційними заходами на кафедрі матеріалознавства передбачено: періодичний інструктаж з пожежної безпеки; навчання працюючих правилам користування засобами пожежогасіння; вивчення інструкцій про порядок роботи з пожежонебезпечними речовинами, про дотримання протипожежного режиму; вивчення плану евакуації при пожежі.