Методика проведення випробувань на зносостійкість

Машина СМЦ-2 призначена для вивчення тертя та зносу, антифрикційних властивостей матеріалів під час тертя ковзання та тертя кочення.

Машина СМЦ-2 дозволяє проводити випробування наступних пар тертя за схемами:

1. «Диск – диск», при коченні ти при коченні з про ковзанням;

2. «Диск – колодка» під час тертя ковзання;

3. «Втулка – вал» під час тертя ковзання.

Для всіх різновидів нормального зношування характерні інтенсивна пластична деформація тонких поверхневих шарів, їх взаємодії з хімічно активними компонентами проміжних речовин та руйнування цих поверхневих шарів при відсутності руйнування всередині основного металу. Для нормального зношування характерні три стадії (рисунок 3. 7).

 

 

 


 

Час

 

Рисунок 3.7 – Характерний вигляд кривої зношування

 

На першій (1), так названій стадії прироботки, зменшення швидкості зносу. Це пояснюється усуненням нерівностей на поверхні. На другій стадії (2) швидкість зносу постійна – це зношування, що встановилося, де можливо прогнозувати величину зносу та враховувати його при визначені розмірів деталі. Третя стадія (3) аварійного зносу характеризується прискоренням зносу за експонентою. В умовах експлуатації перехід до цієї стадії призводить до швидкого виходу з ладу.

Крім ушкоджень, обумовлених тертям, часто виникають ураження, пов’язані з тертям побічно: кавітація, корозія, ерозія, зім'яло і так далі.

Незалежно від виду зношування, кожен з них можна розглядати як результат втомленості. Таке уявлення про природу зношування базується на наступних положеннях:

1. Контакт двох тіл із-за шорсткості і хвилястості їх поверхні завжди дискретний;

2. Зношування відбувається в результаті дії локальних навантажень та деформації в зонах фактичного контакту;

3. Руйнування металу в окремих ділянках поверхні тертя обумовлено багатократним вантаженням зон контакту.