Система еталонів в галузі електрорадіовимірювань

Еталонні бази різних країн мають свої особливості, однак аналіз загального рівня розвитку методів відтворення одиниць вимірювань і досвіду розвинених країн дозволяє говорити про деякі загальні закономірності побудови оптимальної еталонної бази в розглянутій галузі (рис. 4.3).

Основу системи еталонів становлять такі квантові еталони: еталон одиниці часу (частоти), що базується на атомному переході в ізотопі цезію − секунди; еталон одиниці електрорушійної сили і постійної напруги – вольта, що базується на ефекті Джозефсона; еталон одиниці електричного опору – ома, що базується на квантовому ефекті Холла; еталон одиниці магнітної індукції – тесли, що базується на явищі ядерного магнітного резонансу. Саме ці еталони, завдяки високій точності, надійності та доступності, стали базовими еталонами системи.

       
 
 
   
Рис. 4.3. Система еталонів у галузі електрорадіовимірювань

 


Еталонна база в галузі електрики являє собою не просто сукупність еталонів, але систему з досить розвиненими зв'язками як між окремими еталонами, так і з еталонами інших галузей вимірювань. Радіотехнічні еталони є складовою частиною цієї системи. Оскільки електричні одиниці, як правило, відтворюються з найвищою точністю на постійному струмі чи струмі низької частоти, а потім “переносяться” у радіодіапазон, можна вважати, що електричні еталони є метрологічною основою радіотехнічних еталонів. При загальній кількості одиниць, що застосовуються в електрорадіовимірюваннях (ЕРВ), більше п’ятидесяти централізовано, тобто за допомогою еталонів, відтворюються в різних країнах лише 10 – 15 одиниць. Оскільки частотний і динамічний діапазони застосування багатьох одиниць дуже широкі, у ряді випадків для відтворення однієї і тієї самої одиниці створюється кілька еталонів (приклад: еталони вольта на постійному струмі, у НЧ-діапазоні, у ВЧ-діапазоні, для високих напруг постійного та змінного струму).

Перейдемо до розгляду квантових (базових) еталонів системи (еталон одиниці часу вже розглянутий у розділі 3, п. 3.1).