рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Еталон одиниці напруги на високих частотах

Еталон одиниці напруги на високих частотах - раздел Образование, ЕТАЛОНИ ОДИНИЦЬ НАПРУГИ І СИЛИ ЗМІННОГО СТРУМУ На Частотах Вище 30-50 Мгц Схема, Показана На Рис. 5.3, Призводить До Дуже Зн...

На частотах вище 30-50 МГц схема, показана на рис. 5.3, призводить до дуже значної частотної похибки, тому в цьому діапазоні застосовують інші технічні рішення, хоча метод теплового компарування залишається в основі побудови еталона.

Структурну схема державного еталона Росії в діапазоні ВЧ і УВЧ подано на рис. 5.10 [37].

У цьому варіанті терморезистори включаються в мостову схему, за допомогою якої здійснюється зрівноваження вимірюваної ВЧ напруги напругою постійного струму.

 
 

 

 


Рис. 5.10. Структурна схема еталона змінної напруги для частот понад 30 МГц

 

Еталон складається з таких основних пристроїв:

- джерел ВЧ-напруги;

- смугових фільтрів;

- терморезисторного перетворювача напруги;

- урівноваженого моста постійного струму, в одне з пліч якого включений термоперетворювач;

- прецизійного вимірювача постійної напруги.

Принцип дії еталона ґрунтується на опосередкованому визначенні відтвореної напруги змінного струму за результатами прямих вимірювань напруги постійного струму в двох режимах: за відсутності змінної напруги () і за її наявності ().

Методика вимірювань полягає в наступному. Спочатку, при відсутності на вході перетворювача змінної напруги, міст врівноважується і вимірюється падіння напруги постійного струму на терморезисторі . Потім на вхід терморезисторного перетворювача подається змінна напруга . При цьому регулятор струму моста автоматично зменшує струм до досягання балансу моста, після чого вимірюється падіння напруги постійного струму на терморезисторі . Значення відтвореної напруги розраховується за формулою

, . (5.7)

В еталоні Росії як терморезистор застосований платиновий болометр, у якому термочутливий елемент виконаний із платинового дроту. Болометр включено у спеціальну конструкцію – діодно-болометричну головку, що дозволяє забезпечити паралельне включення терморезистора і вимірювальної головки (пробника) вольтметра, що калібрується, а також підключення до терморезистора напруг змінного і постійного струмів.

Дослідження показують, що частотна систематична похибка термоперетворювачів на терморезисторах, пов'язана з наявністю реактивностей, становить від 0,4 % на частоті 400 МГц до 8,9 % на частоті 1500 МГц (рис. 5.11).

 

 
 

 


 

 

Рис. 5.11. Частотна похибка термоперетворювача

 

Для зменшення цієї похибки її визначають за параметрами еквівалентної схеми перетворювача (рис. 5.12) розрахунково-експериментальним шляхом, а потім вносять поправки.

 
 


Рис. 5.12. Еквівалентна схема високочастотного ТП на частотах понад 30 МГц

 

Індуктивність обумовлена тілом термоперетворювача і виводами, ємність – це конструктивна ємність схеми. Реактивний опір ТП можна визначити методом варіації активного опору болометра шляхом зміни робочого опору моста постійного струму. Якщо при постійній частоті і постійному значенні напруги на вході вольтметра, що повіряється, змінювати опір ТП постійному струму і визначати при цьому напругу за формулою (5.7), то повинна дотримуватися рівність

.

Вирішуючи це рівняння, можна визначити . Повторюючи процедуру кілька разів для різних значень можна скласти систему рівнянь відносно і . Рішення системи методом найменших квадратів дозволяє одержати ймовірні значення й і похибки їхнього визначення.

Для застосовуваних у державному еталоні Росії болометрів БП4-150 отримано значення Гн, Ф. На основі цих значень визначається частотна поправка (у відсотках)

(5.8)

і дійсне значення відтвореної напруги .

НСП еталона практично цілком визначається похибкою знаходження поправки (на частоті 1500 МГц ця похибка оцінюється значенням 6·10-3).

Друге джерело НСП – наближений характер еквівалентної схеми, наведеної на рис. 5.12. Ця похибка незначна.

Третім джерелом НСП є можлива нееквівалентність заміщення струму ВЧ і постійного струму, зв'язана з розходженням у розподілі теплових джерел у болометрі при проходженні струму ВЧ і постійного струму. Експерименти показують, що ця похибка може досягати декількох десятих відсотка.

Зазначимо, що з метою мінімізації частотної похибки в США створили спеціальний болометр Bolovac. Похибка вимірювання напруги з його допомогою на частотах до 2 ГГц не перевищує 1 %, при 8 ГГц – 4 %. Конструкція Bolovac визнається працездатною аж до частоти 18 ГГц [23].

Державний еталон Росії (рис. 5.13) працює в діапазоні 30 – 3000 МГц, має такі метрологічні характеристики:

діапазон вимірювань, В 0,1 – 1

НСП () 5·10-4 – 2·10-2

СКВ () 5·10-5 – 5·10-3 .

Наведемо конструкцію термоперетворювача, який використовується в первинному еталоні ВЧ-напруги України [38].

Суть конструкції розробленого ТП полягає в тому, що для перетворення електричної енергії в теплову використовується безреактивний резистор (безкорпусний резистор SMD-типу). З боку, протилежного резистивному шару, приклеєно термістор, який перетворює теплову енергію в електричний параметр – зміну власного електричного опору.

 

 

Рис. 5.13. Комплект еталонних терморезисторних перетворювачів еталона

змінної напруги Росії

 

Еквівалентну схему термоперетворювача наведено на рис. 5.14. Схематично конструкцію перетворювача показано на рис. 5.15.

 

       
 
   
На вимірювальну схему
 

 


Рис. 5.14. Еквівалентна схема ТП еталона: − навантажувальний резистор;

− паразитна індуктивність резистора; − паразитна ємність, що характеризує електричний зв'язок між резистором і термістором (0,02 пФ)

 

 

 
 

 


Рис. 5.15. Конструкція ТП з резистором

 

На зріз коаксіальної лінії насаджений цанговий роз’єм, у який вмикається пробник вольтметра, що повіряється (на рисунку пробник не показано). Між обома провідниками коаксіальної лінії безпосередньо на самому зрізі впаяно безреактивний резистор, зображений прямокутником. З боку, протилежного резистивному шару, на керамічну підложку приклеєно термістор, який разом з резистором утворює терморезистор опосередкованого підігріву. Виводи термістора підключаються до пристрою реєстрації (за допомогою фільтруючих ланцюгів). Така конструкція забезпечує малу частотну залежність коефіцієнта перетворення, надійний тепловий контакт резистора з термістором і слабкий електричний зв'язок між ними.

Зазначимо, що паразитні ємності між виводами резистора, а також між виводами і корпусом принципово не впливають на частотні властивості термоперетворювача, оскільки ні змінний, ні постійний струм, які нагрівають резистор, через них не йдуть. Ці ємності лише додатково навантажують джерело сигналу. Таким чином, єдиним джерелом частотної похибки є власна реактивність (індуктивність ) навантажувального резистора, а еквівалентна схема має вигляд, зображений на рис. 5.16.

 
 

 


Рис. 5.16. Еквівалентна схема

 

Розглянемо частотну похибку даного ТП, враховуючи, що термоперетворювач реагує на потужність сигналу. Значення потужності при подаванні постійної напруги дорівнює , при подаванні ВЧ-напруги

,

де − опір ТП постійному струму; − опір ВЧ-струму. Оскільки при тепловому компаруванні ми встановлюємо рівність теплових енергій (потужностей), то

або .

Розкладемо праву частину останнього виразу в ряд Тейлора, одержимо

;

;

.

Похибка буде дорівнювати

. (5.9)

Таким чином, для мінімізації частотної похибки треба використовувати резистор з мінімальним , а для кількісної оцінки цієї похибки еталона необхідно якимось чином оцінити значення . Перша задача вирішувалася шляхом вибору спеціального безкорпусного НВЧ резистора серії SMD, виготовленого за імпульсною технологією. Оскільки напряму виміряти значення безпосередньо у схемі утруднено через паразитні параметри схеми і засобів вимірювання, воно оцінювалося через інформацію фірм-виробників, розрахунки за геометричними розмірами і опосередковані вимірювання. Аналіз значень , одержаних різними методами і розрахунками, дозволяє оцінити її нижче за 1 нГн, а найбільш достовірне значення лежить в інтервалі 0,5-0,8 нГн.

Конструктивно термоперетворювач виконано таким чином, щоб забезпечити включення пробника вольтметра в потенціальну точку терморезистора і забезпечити мінімум реактансів схеми. ТП розміщений в масивному корпусі з термоізоляційних матеріалів (пінопласт, текстоліт) і являє собою термостат з додатковим терморегулюванням.

Реальна електрична схема ТП дещо відрізняється від еквівалентної.

Для запобігання створенню структури електромагнітного поля в місці включення пробника використана симетричне включення терморезисторів в схему ТП (рис. 5.17).

 

 
 

 


Рис. 5.17. Електрична схема термоперетворювача.

 

Повну структурну схему еталона наведено на рис. 5.18.

 


 


Еталон має такі метрологічні характеристики:

діапазон чатот від 30 до 1000 (2000) МГц;

діапазон напруг від 0,1 до 3 В;

відносна НСП від 1·10-4 до 2,6·10-3 (у залежності від частоти);

відносна СКВ від 2·10-4 до 5·10-4;

розширена невизначеність від 4·10-4 до 3·10-3.

Ці характеристики відповідають світовому рівню.

Як вторинний еталон у країнах СНД використовується еталон РЕН-3 (у діапазоні 30 Гц – 2000 МГц, похибка від 7·10-4 до 1,2·10-3) (рис. 5.19). В основі цього еталона також лежить метод теплового компарування.

 

 

Рис. 5.19. Еталон РЕН-3

 

Основним видом робочих еталонів 1 розряду є діодні компенсаційні вольтметри (В3-49, В3-59, В3-63), відносна похибка яких становить від 5·10-4 до 1,5·10-2 у залежності від частоти і напруги.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЕТАЛОНИ ОДИНИЦЬ НАПРУГИ І СИЛИ ЗМІННОГО СТРУМУ

Еталони одиниці напруги змінного струму Параметри напруги змінного струму Для характеристики... Узгодження розміру вольта в частотному і динамічному... Еталони одиниці сили змінного струму...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Еталон одиниці напруги на високих частотах

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Параметри напруги змінного струму
  Для характеристики напруги змінного струму використовуються такі параметри: пікове значення (д

Основні методи точного вимірювання (відтворення) напруги змінного струму
Існує кілька методів точного вимірювання СКЗ змінної напруги. Перший ґрунтується на дискретизації сигналу, вимірюванні миттєвих значень з наступною цифровою обробкою й обчисленні за формулою (5.4).

Еталон змінної напруги в діапазоні низьких і середніх частот
У спрощеному вигляді структурну схему еталона в цьому діапазоні можна подати у вигляді, наведеному на рис. 5.3. На еталонний термоперетворювач (ТП) почергово подається вимірювана змінна напруга і п

Еталони високої напруги постійного та змінного струму
У різноманітних галузях науки і техніки, перш за все, в енергетиці, системах транспортування електрики, для обліку електроенергії існує необхідність точного вимірювання високих напруг як на постійн

Узгодження еталонів вольта
Як бачимо, для відтворення розміру одиниці однієї фізичної величини − електричної напруги − у всіх частотних і динамічних діапазонах створюється кілька первинних державних еталонів. Але

Еталон сили струму в діапазоні низьких і середніх частот
  В еталонах одиниці сили змінного струму в цьому частотному діапазоні застосовується та ж методологія, що і в еталонах змінної напруги НЧ-діапазону, тобто відтворюється середньоквадр

Еталон сили струму в діапазоні високих частот
Вимірювання сили струму високої частоти необхідні для контролю параметрів засобів зв'язку, радіолокації, радіонавігації, контролю якості виробів радіотехнічної та електронної промисловості. Широке

Висновок
Основним методом, на якому базується еталони одиниць змінної напруги і сили змінного струму, є метод теплового компарування, тобто порівняння з напругою або силою постійного струму за еквівалентною

Контрольні питання
  1. На якому методі ґрунтується відтворення розмірів вольта і ампера на змінному струмі, який закон фізики лежить в основі цього методу? 2. Чим відрізняються апаратурні реал

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги