Умовна чистота кольору

Вираження колірного тону через домінуючу довжину хвилі і насиченості через колориметричну чистоту. Колірний графік можна використовувати для визначення домінуючої довжини хвилі і колориметричної чистоти.

Колірний тон. Візьмемо на діаграмі кольоровості довільну точку К (рис. 2.16). Нехай вона має, наприклад, координати К (0,2; 0,6). З'єднаємо її з білою точкою і продовжимо лінію нагору до перетинання з локусом. На проведеній в такий чином прямій змінюється тільки насиченість, і точка перетинання Кl=550 відповідає довжині хвилі випромінювання, що має той же колірний тон, що "і колір К, тобто домінуючій довжині хвилі.

Тому що пурпурних у спектрі, а отже, на локусі немає, то для них розглянута характеристика знаходиться таким чином. Візьмемо поблизу лінії пурпурних колір П. Знайдемо колір, тотожний йому за тоном, але максимальної насиченості. Для цього з'єднаємо точку П с білою точкою і продовжимо пряму перетинання з лінією пурпурних. Точка перетинання П виражає той же колірний тон, що і точка П. Продовжимо тепер пряму ПБ убік локусу. Точка перетинання вказує довжину хвилі К=500 нм. Це – колір, додатковий до П. Його довжиною хвилі зі знаком «штрих» позначається точка П на лінії пурпурних. У нашім прикладі домінуюча довжина хвилі дорівнює 500' нм.

Колориметрична чистота кольору. Знаючи положення кольору К на діаграмі кольоровості (рис. 2.16), можна знайти його колориметричну чистоту р за формулою

 

(2.9)

 

Замінивши Вl + 5ВБ = В,' одержимо р = Вl : В.

Для розрахунку колориметричної чистоти за даними, які можна прочитати на діаграмі:

 

(2.10)

Перетворимо відношення ml/m так, щоб до нього можна було прикласти правило додавання кольорів за формулою:

 

(2.11)

 

З огляду на те, що:

 

(2.12)

 

Узявши відношення модулів mБ/ml замість відношення відрізків ККl/КБ, проведемо зворотне перетворення:

 

(2.13)

 

(2.14)

 

де перший співмножник – відношення відстані від точки обумовленого кольору до білої до відстані від білої точки до локусу.

Розрізняють два близьких поняття – умовна чистота кольору рy і власне колориметрична чистота кольору р (іноді її позначають pк). При визначенні ру яркісні коефіцієнти виражають як 1/680 частку колориметричної одиниці основних. У цьому змісті яркісні коефіцієнти рівні між собою. Тоді:

 

(2.15)

 

При визначенні р відношення Ll/L виражається у світлових одиницях яскравості, і, отже,

 

(2.16)

 

Для практичних розрахунків відношення відстаней КБ/КlБ заміняють пропорційним йому відношенням різностей координат, що легко прочитати по координатних осях діаграми. Наприклад, для кольору К (рис. 2.17):

 

(2.17)

 

для кольору К1:

 

(2.18)

 

для кольору К2 (точка Кl2 лежить на лінії пурпурних кольорів, збігаючись із точкою П).

 

(2.19)

 

Для кольорів, розташованих за локусом, чистота більше одиниці. Так, для К3:

 

(2.20)

 

де:

 

 

У колориметричній практиці застосовують діаграми, на яких точки кольорів однакової чистоти з'єднані лініями. Таким чином, значення цієї величини можна прочитати по діаграмі.

 

 

 

Рис. 2.17 – Схема визначення колориметричної чистоти кольору