Види підакцизних товарів та ставки податку

Підакцизні товари (продукція) - товари за товарними позиціями, категоріями та підкатегоріями згідно з кодуванням товарів за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності - УКТ ЗЕД, відповідно до Закону від 05.04.2001 р. № 2371-111 «Про Митний тариф України», на які Податковим кодексом встановлено ставки акцизного податку. Схематично перелік підакцизних товарів відображено на рис. 6.3.

Рис. 6.3. Види підакцизних товарів

 

До таких товарів (продукції) віднесено:

— спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

— тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

— нафтопродукти, скраплений газ;

— автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби (призначені, в першу чергу, для перевезення людей), кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Ставкою податку визнається розмір податкових нарахувань на одиницю виміру бази оподаткування. Ставки акцизного податку є єдиними на всій території України, що пов'язано з принципами загальності оподаткування та рівності усіх платників перед законом.

Для оподаткування акцизним податком окремих видів підакцизних товарів (продукції) застосову­ються (рис. 6.4): адвалорні (у процентах до обороту реалізації товару (продукції), специфічні (у твердих сумах з одиниці товару (продукції) та адвалорні й специфічні ставки одночасно. Одночасно за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) та у процентах до обороту реалізації товару (продукції) оподаткуються тютюнові вироби.

Рис. 6.4. Види ставок акцизного податку та порядок їх застосування

 

Специфічні ставки податку, встановлені в національній валюті, підлягають щорічній індексації у спосіб та в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, а саме, передбачене щорічне (до 1 червня) внесення до Верховної Ради України проекту закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо індексації ставок акцизного податку, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів інфляції.

Таблиця 6.1 Ставки податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти,алкогольні напої, пиво

Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД Одиниці виміру Ставки податку
Пиво із солоду (солодове) грн. за 1 літр 0,74
Вина виноградні натуральні грн. за 1 літр 0,01
Вина натуральні з доданням спирту та міцні (кріплені) грн. за 1 літр 2,14
Вина ігристі, винагазовані грн. за 1 літр 3,1
Вермути та інші вина виноградні натуральні з доданням рослинних або ароматичних екстрактів грн. за 1 літр 2,14
Інші зброджені напої (наприклад, сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий); суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, в іншому місці не зазначені (з доданням спирту) грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту 42,12
Сидр і перрі (без додання спирту) грн. за 1 літр 0,42
Спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 об. % або більше; спирт етило­вий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації грн. за 1 літр 42,12
Спирт етиловий, неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об. %; спиртові дис­тиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт грн. за 1 літр 42,12

 

Специфічні ставки застосовуються для спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пива і встановлені в національній грошовій одиниці - гривні, а також для нафтопродуктів і транспортних засобів та кузовів до них, які встановлені в іноземній грошовій одиниці - євро.

Базою оподаткування у разі обчислення акцизного податку за специфічними ставками у твердих сумах з одиниці товару (продукції) з вироблених на митній території України, імпортованих на мит­ну територію України підакцизних товарів (продукції) є їх кількісна величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

На тютюнові вироби встановлено ставки податку двох видів: у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) та у процентах до обороту реалізації товару (продукції), за якими оподаткування ак­цизним податком здійснюється одночасно.

Таблиця 6.2 Ставки податку на тютюнові вироби

Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД Ставки податку
специфічна адвалорна
одиниці виміру ставка одиниці виміру ставка
Тютюнова сировина, тютюнові відходи грн. за 1 кг(нетто)    
Сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну грн. за 1 кг(нетто) 149,66    
Сигарети без фільтра, цигарки грн. за 1000 штук 43,03 відсотки
Сигарети з фільтром грн. за 1000 штук 96,21 відсотки
Тютюн та замінники тютюну, інші, промислового ви­робництва грн. за 1 кг(нетто) 53,45    

 

Ставки на транспортні засоби встановлено на окремі підкатегорії або позиції товарів за УКТ ЗЕД в євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна. Розміри ставок на нові автомобілі встановлено нижчі, ніж ставки на автомобілі, що були у вжитку. Ставки податку на причепи та напівпричепи для тимчасового проживання у кемпінгах (типу причіпних будиночків) за кодом УКТ ЗЕД 8716 10 99 00 встановлені в євро за 1 штуку.

Ставки на нафтопродукти встановлені в євро на окремі підкатегорії кодування товарів за УКТ ЗЕД на одиницю виміру (1000 кілограм). Основними групами нафтопродуктів, що оподатковуються пода­тком, є (таблиця 6.3):

Таблиця 6.3 Ставки податку на нафтопродукти та скраплений газ

Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД Ставки акцизного податку у твердих су­мах з одиниці реалізованого товару
одиниці виміру ставка
Легкі дистиляти:    
для специфічних процесів переробки євро за 1000 кг
для хімічних перетворень у процесах, крім зазначених у товарній підкатегорії 27101111 00 євро за 1000 кг
Бензини спеціальні:    
уайт-спірит євро за 1000 кг
інші спеціальні бензини євро за 1000 кг
Бензини моторні:    
бензини авіаційні євро за 1000 кг
бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше:    
із вмістом не менш як 5 мас. % біоетанолу або не менш як 5 мас. % етил-трет-бутилового етеру або їх суміші: євро за 1000 кг
інші бензини євро за 1000 кг
з вмістом свинцю більш як 0,013 г/л євро за 1000 кг
Паливо для реактивних двигунів євро за 1000 кг
Інші легкі дистиляти євро за 1000 кг
Середні дистиляти:    
для специфічних процесів переробки євро за 1000 кг
для хімічних перетворень в процесах, не зазначених у позиції 27101911 00 євро за 1000 кг
Гас:    
паливо для реактивних двигунів євро за 1000 кг
інший гас євро за 1000 кг
Інші середні дистиляти євро за 1000 кг
Важкі дистиляти (газойлі) із вмістом сірки:    
більш як 0,2 мас.% євро за 1000 кг
більш як 0,035 мас. %, але не більш як 0,2 мас. % євро за 1000 кг
більш як 0,005 мас. %, але не більш як 0,035 мас. % євро за 1000 кг
не більш як 0,005 мас.% євро за 1000 кг
Тільки паливо пічне: євро за 1000 кг
скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) євро за 1000 кг

 

Ставки податку, які Податковим кодексом визначені в євро, перераховуються у національну валюту за офіційним курсом Національного банку України, що діяв:

— на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація - для підакцизних товарів (продукції), які вироблені на митній території України;

— на дату подання до органу державної митної служби митної декларації для митного оформлення - для імпортованих підакцизних товарів (продукції).