Контроль за сплатою акцизного податку до бюджету

 

Контроль за сплатою акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, покладено на органи Державної податкової служби України. Органи Державної податкової служби України за місцем реєстрації платників акцизного податку організовують роботу щодо правильності та своєчасності подання такими платниками декларацій акцизного податку та інших документів, пов'язаних з обчисленням сум податку, ведуть облік та складають звіти про надходження акцизного податку до відповідного бюджету, здійснюють реєстрацію платників податку, які отримали відповідну ліцензію, у т.ч. імпортерів, та видають їм відповідні посвідчення, а також здійснюють інші заходи в частині контролю за правильністю нарахування і сплати акцизного податку до бюджету.

Крім того, до переліку контролюючих органів щодо сплати акцизного податку до бюджету відносять і органи митної служби. Органи державної митної служби здійснюють контроль у межах повнова­жень, визначених Митним кодексом України щодо сплати податку при митному оформленні ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України. Також на органи державної митної служ­би України покладено контроль за дотриманням суб'єктами господарювання митних режимів щодо підакцизних товарів (продукції).

Контроль за правильністю обчислення та своєчасністю сплати акцизного податку з імпортованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, виходячи з особливостей оподаткування таких операцій та реалізації даних товарів на митній території України, здійснюється органами державної податкової служби при реалізації марок акцизного податку.

Контроль за сплатою акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів на митній території України здійснюється за допомогою марок акцизного податку. Органи Державної податкової служби України на місцях організовують роботу щодо виготовлення марок акцизного податку, їх зберігання і продажу, контролюють своєчасність подання платниками розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів, ведуть облік і складають звіти про надходження акцизного податку до бюджету, здійснюють реєстрацію платників акцизного податку на підставі даних, отриманих від органів ліцензування виробництва та імпорту ал­когольних напоїв і тютюнових виробів.

На органи державної податкової служби покладено контроль за наявністю марок акцизного податку на алкогольних напоях та тютюнових виробах, що реалізуються на внутрішньому ринку України. Наявність на цих товарах марок акцизного податку є підтвердженням сплати акцизного податку, легальності їх вироб­ництва, ввезення та реалізації на митній території України. Контроль за наявністю марок акцизного податку при ввезенні алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також відповідної сплати сум акцизного податку здійснюється органами державної митної служби при митному оформленні таких товарів (продукції).

Утилізація або знищення продукції здійснюється підприємствами, які пройшли атестацію на вико­нання цих робіт, відповідно до вимог законодавства, та визначені на конкурсних засадах. Проведення конкурсу для визначення підприємств, які проводять утилізацію або знищення продукції, а також ве­дення реєстру таких підприємств здійснює Держспоживстандарт України.

При встановленні факту нестачі марок акцизного податку (розкрадання, знищення, реалізації на експорт продукції з використанням вітчизняних марок тощо) у їх покупця, такий виробник алкоголь­них напоїв та тютюнових виробів несе повну матеріальну відповідальність у розмірі вартості марок та розрахункової суми акцизного податку, яку виробник повинен сплатити до бюджету за умови реалізації продукції, для якої купувалися марки. Зазначені суми нараховуються за формою, встановленою цен­тральним органом ДПС. При з'ясуванні факту того, що при придбанні марок акцизного податку підприємством-виробником не сплачувався акцизний податок, органом державної податкової служби направляється такому суб'єктові господарювання відповідне податкове повідомлення-рішення.

За порушення порядку маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несплату або несвоєчасну сплату акцизного податку, порядку виробництва та імпорту такої продукції виробни­ки, імпортери, оптові та роздрібні продавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів притягують­ся до відповідальності відповідно до положень Податкового кодексу, Кримінального кодексу України.

Кодексу України про адміністративні правопорушення. Закону України від 19.12.1995 № 481-95/ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алко­гольних напоїв та тютюнових виробів». Зокрема, ч. 2 ст. 17 даного Закону передбачено, що у разі вста­новлення факту зберігання, транспортування і реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютю­нових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до такого порушника застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу з розрахунку 100 відсотків вартості товару, але не менше 1 700 гривень.

Акцизні склади на підприємствах-виробниках підакцизних товарів.

Метою створення акцизних складів є підвищення ефективності як контрольних заходів, спрямо­ваних на запобігання та боротьбу з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, так і, в цілому, адміністрування акцизного податку.

Під акцизним скла­дом визначається спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників органу державної податкової служби роз­порядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Представники органу податкової служби за місцем розташування таких акцизних складів постійно діють на підприємствах-виробниках спирту, горілки та лікеро-горілчаних виробів. Фор­мування необхідної чисельності працівників податкової служби та їх розподіл за відповідними акцизними складами, як правило, здійснюється регіональною ДПС. Окремими наказами відповідного органу податкової служби призначається конкретний його представник (представ­ники) на акцизному складі, який (які) здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за дотриманням встановленого порядку відпуску спирту, горілки, лікеро-горілчаних виробів та сплати акцизного збору.

Основними завданнями представників податкової служби на акцизному складі є здійснення без­посереднього контролю за дотриманням визначеного порядку виробництва, зберігання та реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також правильності відображення оподатко­вуваних оборотів у звітності розпорядника акцизного складу та сплати акцизного податку до бюджету.

Дозвіл на відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім відпуску спирту етилового на експорт) видається за умови сплати акцизного збору зі спирту, що повинен бути переданий, грошима або забезпе­чення його сплати податковим векселем, авальованим банком (податковою розпискою). На відпущений спирт незалежно від напрямів його використання, постачальником заповнюється товарно-транспортна накладна, а у разі транспортування спирту автомобільним видом транспорту - спеціальна товарно-транспортна накладна встановленого зразку, що є документами суворої звітності. Форма товарно-транспортної накладної та порядок її заповнення і використання затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 28.04.2005 р. № 154.

Представник органу податкової служби на акцизному складі бере безпосередню участь у проведенні інвентаризацій у розпорядника такого складу, а також контролює облік, зберігання та використання ма­рок акцизного податку, належне маркування виробленої горілки та лікеро-горілчаних виробів. Прийман­ня, зберігання, відпуск, транспортування та облік спирту етилового на акцизних складах здійснюється їх розпорядниками відповідно до Інструкції, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 13.04.2009 р. № 264.

При отриманні спирту на акцизний склад такого розпорядника робиться відповідна відмітка в товарно-транспортній накладній та журналі реєстрації отримання спирту етилового. Крім того, складається акт про фактичну кількість отриманого спирту етилового. Такий акт (у разі відсутності понаднормових втрат) є підставою для зменшення суми зобов'язання зі сплати акцизного податку та 262 відповідно відображається у податковому векселі. У разі встановлення фактів порядку оприбуткування спирту етилового або його нецільового використання до такого розпорядника акцизного складу засто­совуються заходи, визначені Кодексом та іншими законодавчими актами.

Забороняється транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів без товарно-транспортних на­кладних з відмітками про дозвіл на виїзд з акцизного складу. За порушення даної норми передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу з розрахунку 200 відсотків від вартості вивезеної (транспортованої) продукції, але не менше 15 000 гривень.