Туристичний збір

 

Туристичний збір є місцевим збором, який може справлятися на всій території країни; він вво­диться замість раніше діючого курортного збору, який мав обмежене застосування. Запровадження цього збору сприятиме залученню додаткових фінансових ресурсів органами місцевого самоврядуван­ня, які можна спрямувати на розвиток туристичної та курортної інфраструктури територіальних гро­мад. Туристичний збір не є обов'язковим для встановлення за наявності об'єктів оподаткування, а його ставки та порядок сплати визначаються сільською, селищною і міською радами. Це дозволяє органам місцевого самоврядування провадити власну фіскальну політику залежно від економічної ситуації.

Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибу­вають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської рад про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування в зазначений строк. Проте не сплачують туристичний збір особи, які:

· постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;

· особи, які прибули у відрядження;

· інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

· ветерани війни;

· учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

· особи, які прибули за путівками та курсовками в санаторії та пансіонати.

Ставка збору встановлюється органами місцевого самоврядування у розмірі від 0,5 % до 1 % до бази справляння збору залежно від якості наданих сервісних послуг і природнокліматичних умов адміністративно-територіальних одиниць.

База справляння збору - це вартість усього періоду проживання в готелях, кемпінгах, мотелях, гур­тожитках для приїжджих й інших закладах готельного типу, санаторно-курортних закладах, будинках і квартирах, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму без ПДВ.

До вартості проживання, за якою визначається база справляння цього збору, не включаються ви­трати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд, обов'язкове стра­хування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати.

Податковими агентами, на яких згідно з рішеннями органів місцевого самоврядування покладається обов'язок з обчислення і перерахування туристичного збору до відповідного бюджету від імені та за ра­хунок коштів платників податків визначено:

а) адміністрації готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;

б) квартирно-посередницькі організації, які направляють неорганізованих осіб на поселення у бу­динки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за дого­вором найму;

в) юридичні особи або фізичні особи - підприємці, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

Порядок сплати збору. Збір сплачується до місцевих бюджетів авансовими внесками до 30 чис­ла (включно) кожного місяця (у лютому до 28 (29) включно). Суми нарахованих щомісячних авансо­вих внесків відображаються у квартальній податковій декларації. Остаточна сума збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесе­них авансових платежів), сплачується у строки, визначені для квартального податкового періоду.

Податковий період, тобто період, за який податковий агент зобов'язаний здійснювати розрахунки ту­ристичного збору та сплатити його до бюджету, дорівнює календарному кварталу, тобто до 31 березня, 30 червня, 30 вересня, 31 грудня.