Характеристика та класифікація платників податку

 

Платники податку визначаються основним елементом будь-якого податку. Платники є суб'єкти по­даткових правовідносин, на яких за наявності об'єкта оподаткування покладено певний комплекс по­даткових обов'язків і прав, установлених статтями 16 та 17 ПКУ.

Платники ППП поділяються на три категорії:

1) резиденти;

2) нерезиденти;

3) інші платники (рис. 3.2)

Рис. 3.2. Класифікація платників податку на прибуток підприємств

 

1. Резидентом визнається юридична особа та її відокремлені особи, які утворені та провадять свою діяльність, відповідно до законодавства України, з місцезнаходженням як на її території, так і за її межами. Платниками податку на прибуток з числа резидентів є:

1.1. Суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами.

Управління залізниці. Підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. Неприбуткові установи та організації.

1.2. Відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання — юридичних осіб, які провадять господарсь­ку діяльність як на території України, так і за її межами за винятком представництв. Відповідальність за своєчасне та в повному обсязі внесення сум податку на прибуток і авансових внесків з цього податку до бюджету за місцезнаходженням відокремленого підрозділу несе платник податку - юридична осо­ба, до складу якої належить такий відокремлений підрозділ.

2. У цілях оподаткування нерезидентами визнаються: а) іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані), відповідно до законодавства України, філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні пред­ставництва інших держав і міжнародних організацій в Україні; в) фізичні особи, які не є резидентами України. Платниками податку на прибуток з числа нерезидентів є:

2.1. Юридичні особи (проценти, дивіденди, доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів; доходів від продажу рухомого та нерухомого майна; доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України; доходів страховиків; спадщини, подарунків, виграшів, призів; заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору; доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.

2.2. Постійні представництва нерезидентів які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Окремим платником ППП визначено Національний банк України, який здійснює розрахунки з Державним бюджетом України відповідно до Закону України «Про Національний банк України». Планові доходи та витрати НБУ відображаються в кошторисі його доходів і витрат. Такий кошторис забезпечує можливість виконання НБУ його функцій, встановлених Конституцією України та Законом «Про Національний банк України».

Також окремим платником ППП виділяються установи кримінально-виконавчої системи та їх підприємства, які використовують працю спецконтингенту, спрямовують доходи, отримані від діяльності, визначеної спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань вико­нання покарань України, на фінансування господарської діяльності таких установ та підприємств, з вклю­ченням сум таких доходів до відповідних кошторисів їх фінансування, затверджених зазначеним органом виконавчої влади.