Водні ресурси

 

Усі галузі господарства в частині використання водних ресурсів поділяються на дві категорії: водоспоживачі та водокористувачі. Перші забирають воду з водних об'єктів, використовують її для ви­готовлення промислової та сільськогосподарської продукції або побутових потреб населення, а потім вода повертається, але вже в іншому місці, у меншій кількості та нижчої якості. Інші - не збирають воду безпосередньо з водних об'єктів, а користуються водним об'єктом як середовищем (водний транспорт, рибальство, спорт тощо).

Основними промисловими споживачами вода витрачається:

— для технологічних цілей різних промислових підприємств;

— для охолодження рідких і конденсації газоподібних продуктів у теплообмінних апаратах, для охо­лодження різного виробничого устаткування.

Потреба промисловості у воді залежить від галузі, від технології виробничого процесу, системи во­допостачання (прямоточної чи зворотної), кліматичних умов, очисних споруд тощо.

Для оцінки об'ємів промислового водоспоживання використовується поняття «водомісткість вироб­ництва» - тобто кількість води (мЗ), необхідна для виробництва певного виду продукції.

Об'єктом оподаткування збором за спеціальне використання води без її вилучення з водних об'єктів є: для потреб гідроенергетики - фактичний обсяг води, пропущений через турбіни гідроелектростанцій для вироблення електроенергії; для потреб водного транспорту - час використання поверхневих вод вантажним самохідним і несамохідним флотом, що експлуатується (залежно від тоннажності), та паса­жирським флотом, що експлуатується (залежно від кількості місць).

Об'єктом оподаткування збором за спеціальне використання води без її вилучення з водних об'єктів є:

— для потреб гідроенергетики;

— для потреб водного транспорту.


Збір не справляється:

— за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення;

— за воду, що використовується для протипожежних потреб;

— за воду, що використовується для потреб зовнішнього благоустрою територій міст та інших населе­них пунктів;

— за воду, що використовується для пилозаглушення у шахтах і кар'єрах;

— за воду, що забирається науково-дослідними установами, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;

— за воду, що втрачена в магістральних та міжгосподарських каналах зрошувальних систем та магістральних водогонах;

— за підземну воду, що вилучається з надр для усунення шкідливої дії вод;

— за воду, що забирається для забезпечення випуску молоді цінних промислових видів риби та інших водних живих ресурсів у водні об'єкти;

— за морську воду, крім води з лиманів;

— за воду, що використовується садівницькими та городницькими товариствами (кооперативами);

— за воду, що забирається для реабілітації, лікування та оздоровлення реабілітаційними установа­ми для інвалідів та дітей-інвалідів, підприємствами, установами та організаціями фізкультури та спорту для інвалідів та дітей-інвалідів, які засновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів відповідно до закону.