Податкові пільги: сутність, види та порядок використання

 

Сутність податкової пільги розкривається у самому механізмі її надання та зводиться до одного - по­вного або часткового звільнення платників від сплати податку.

Усі податкові пільги, зазвичай, поділяють на чотири групи:

— податкові вилучення,

— податкові знижки,

— податкові кредити,

— податкові канікули.

Залежно від економічної природи та впливу на надходження податку до бюджету пільги можна поділити на: 1) відшкодувальні, які передбачають поверненість несплаченої суми податку до бюджету, отримання пільг в майбутньому, через швидке зростання економічних показників суб'єкта пільгування; 2) без відшкодувальні, які передбачають надання пільг на безповоротній для бюджету основі.

Залежно від функціональної спрямованості пільг (з якою метою та на які цілі спрямовуються звільнені від оподаткування суми податку) відшкодувальні та без відшкодувальні пільги можна поділити на три більш загальні пільгові групи:

Пільги інвестиційного характеру. Основною короткостроковою ціллю цієї групи пільг є по­точне та капітальне фінансування інвестицій. Воно може здійснюватися шляхом надання пільг новим інвесторам, а також за рахунок надання інвестиційних ПП уже існуючим інвесторам. Також така група пільг стимулює фінансування інвестицій за рахунок як власних коштів підприємства, так і за рахунок залучених. У довгостроковому періоді надання таких пільг може сприяти розширенню бази оподатку­вання та темпів економічного зростання.

Пільги на підтримку та поточний розвиток окремих сфер бізнесу. Основними короткостроко­вими їх цілями виступає поточна підтримка бізнесу в тій чи іншій галузі, на території, які знаходяться у важ­кому соціально-економічному становищі. Такі пільги надаються у формі часткового або повного звільнення від оподаткування окремих об'єктів або заохочення певної діяльності (залежно від державних пріоритетів). У довгостроковій перспективі такі пільги повинні сприяти оздоровленню виробництва і через зниження собівартості продукції (за умови, коли діють ринкові механізми ціноутворення) мають привести до розши­рення бази оподаткування.

Пільги соціально-екологічного характеру їхньою метою є фінансування поточних соціальних та екологічних витрат установ та організацій, утримання зростання цін на соціально важливі товари, забез­печення зайнятості, зменшення викидів у навколишнє природне середовище та інші соціальні й екологічні пріоритети держави. У довгостроковій перспективі ці пільги повинні сприяти покращанню соціального клімату у суспільстві.

У ПКУ існує широкий перелік пільги з податку на прибуток.

Більшість податкових пільг автоматично перенесені з ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств. Тому ми акцентуємо увагу на нових пільгах і особливо на «податкових канікулах».

Податкові канікули застосовуються у вигляді нульової ставки податку до прибутку підприємств, які повинні відповідати ряду вимог. Термін дії такої пільги - 5 років (з 01.04.2011 р. до 01.01.2016 р.).

Встановлені вимоги можна умовно розподілити на два блоки.

1. Основні умови:

Розмір доходів кожного звітного податкового періоду наростаючим підсумком з початку року не перевищує 3 млн. грн.

Нарахована за кожний місяць звітного періоду заробітна плата кожному працівнику, який перебуває з платником податку в трудових відносинах, не повинна бути меншою ніж дві встановлені законодавством мінімальні заробітні плати.