Практична робота № 15

Тема: Створення запитів засобами СУБД MS Access.

Мета: Вивчення процесу створення різноманітних запитів за допомогою «Конструктора». Формування інформаційної культури учнів.

Оснащення робочого місця: апаратне забезпечення - ЕОМ типу Pentium IV, периферійні пристрої; програмне забезпечення – операційна система, прикладне програмне забезпечення.

Теоретичні відомості:

При роботі за базами даних постійно виникає необхідність переглядати певні дані з декількох таблиць. В цьому випадку зручно користуватися запитами, за допомогою яких можна отримати відповіді на досить специфічні питання, відповіді на які досить важко знайти просто переглянувши таблиці. Запити можна використовувати для фільтрації даних, виконання розрахунків на основі даних.

Запити служать для селекції та фільтрації набору даних. Вони дозволяють вибрати з бази тільки необхідну інформацію, тобто ту, яка відповідає певному критерію і потрібна для вирішення конкретного завдання. Наприклад, Вам може знадобиться інформація про постачальників і поставляються ними товари. Ви можете створити запит типу "Які товари постачають постачальники" або "Хто з постачальників продав за останній квартал найбільшу партію". Результат обробки програмою Access такого запиту є таблиця з назвою Dynaset. У цю таблицю включені обрані з основної таблиці (або кількох таблиць) блоки даних, які задовольняють критеріям запиту. Dynaset - динамічний, тимчасовий набір даних, тому при кожному виконанні запиту він будується знову на основі "свіжих" табличних даних.

Microsoft Access дає великі можливості в гнучкості проектування запитів. Ви можете:

· Вибрати поля, Вам не треба включати всі поля таблиці до запиту.

· Вибрати запису, Ви можете специфікувати запит таким чином що отримаєте дані певного виду. Наприклад, ціни на товари за певний місяць.

· Відсортувати запису, Ви можете переглядати записи в певному порядку. Наприклад, Ви можете вивести імена клієнтів на екран в алфавітному порядку.

· Запитувати дані з декількох таблиць, дані з декількох таблиць можуть оброблятися разом і Ви можете переглянути суміщені дані. Також Ви можете запитувати дані з інших баз даних, таких як Microsoft FoxPro, Paradox, dBASE, Btrieve і Microsoft або Sybase SQL-сервери.

· Виконувати обчислення, Ви можете створювати нові поля які будуть містити результати обчислень.

· Використовувати запит в якості джерела даних для формулярів, звітів та інших запитів. Кожного разу коли Ви будете відкривати формуляр або друкувати звіт, Ваш запит буде витягати новітню інформацію з таблиць. Ви також зможете модифікувати існуючі дані прямо у формулярі заснованому на запиті.

· Змінювати дані в таблицях, Ви можете оновлювати, видаляти, додавати групи записів все відразу. Ви також можете створити нову таблицю на базі існуючої таблиці або групи таблиць.

Виділяють два типи запитів:

1. QBE-запити (Query by Example-Запит за зразком). Користувач дає їм визначення, специфікуючи окремі параметри у вікні проектування з використанням підказок (зразків).

2. SQL - запити (Structured Query Language-Структурований мова запитів). Користувач формулює їх з використанням інструкцій і функцій, вибудовуючи опис. QBE-запит Access легко транслює у відповідний SQL-запит. Зворотна операція теж не складає труднощів. Взагалі для Access байдуже, з яким типом запиту працює користувач.

Запити можна створювати за допомогою Конструктора запитів. Він прискорює проектування кількох спеціальних типів запитів:

· Запити крос-таблиць. Представляють Ваші дані в компактному підсумованому форматі.

· Запити знаходження дублікатів. Знаходять дублікатну запису в обраній Вами таблиці або запиті.

· Запити знаходження невідповідності. Знаходять всі записи в таблиці які не пов'язані із записами в іншій таблиці.

· Запити архівів. Копіюють записи з існуючої таблиці в нову і потім видаляють (за бажанням) ці записи з таблиці оригіналу.

Постановка завдання:

  1. Створити запит, що містить відомості про викладачів. Прізвища відсортувати по зростанню.
  2. Створити запит, що містить інформацію про викладача певної дисципліни (запит з параметром).

Хід роботи: