Практична робота № 17

Тема: Створення звітів засобами СУБД MS Access.

Мета: В попередній роботі ви навчилися створювати форми таблиць використовуючи майстер створення форм. В цій роботі ви опануєте створення підсумкових звітів, за допомогою якого ви об'єднаєте створені раніше форми в одну.

Оснащення робочого місця: апаратне забезпечення - ЕОМ типу Pentium IV, периферійні пристрої; програмне забезпечення – операційна система, прикладне програмне забезпечення.

Теоретичні відомості:

Кінцевим продуктом більшості СКБД є звіт. Звіти використовуються для зведення та представлення даних у таблицях. Звіт зазвичай відповідає на певне питання, наприклад «Яку суму було отримано від кожного клієнта цього року?» або «У яких містах розташовані наші клієнти?». кожний звіт можна відформатувати таким чином, щоб він представляв дані найбільш зрозумілим способом.

Звіт можна запустити будь-коли, і він завжди відображатиме поточні дані в базі даних. Звіти зазвичай мають формат для друку, але їх також можна переглядати на екрані, експортувати до іншої програми або надсилати електронною поштою.

Головними відмінностями між звітами і формами є:

· звіти призначені тільки для друку і на відміну від форм не призначені для виведення у вікні;

· неможливо змінити значення вихідних даних у звіті за допомогою елементу керування на панелі інструментів. При роботі зі звітами користувач не може вводити дані за допомогою кнопок, перемикачів, тощо;

· звіти не забезпечують перегляду в режимі таблиць. Можливий лише попередній перегляд перед друком і перегляд макету звіту в режимі конструктора;

· можна створити “незв’язаний” звіт, який не посилається на яке-небудь джерело даних.

Велика частина того, що було сказано про форми, відноситься і до звітів. Обравши в діалоговому вікні «База данних» вкладку «Звіти» і натиснувши на кнопці «Створити», одержуємо діалогове вікно «Новий звіт», що дозволяє створити звіт автоматично (діловий звіт), за допомогою «Майстера» або вручну.

Хід роботи:

Завдання 1. Створення звіту на підставі запиту на запиту «Прізвище».

Порядок виконання:

 

Завдання 2. Створіть списковий звіт на основі запиту «Номера телефону».

Порядок виконання:

Примітка
Цей звіт створено на підставі запиту. При зміні запиту «Прізвище» зміниться і звіт. Це дає змогу, наприклад, роздрукувати відомості лише про одного викладача.

 

Завдання 3. Внесення змін в створені звіти.

Прядок виконання:

Довідникова інформація.
У вікні конструктор знаходяться п’ять областей: o Заголовок отчета – все, знаходиться в цій області, виводиться тільки один раз на початку звіту; o Верхний колонтитул – все, що знаходиться в цій області, виводиться у верхній часті кожної сторінки; o Область данных – безпосередньо містить записи; o Нижний колонтитул - все, що знаходиться в цій області, виводиться у нижній часті кожної сторінки; o Примечание отчета - все, знаходиться в цій області, виводиться тільки один раз в кінці звіту.

У вікні Конструктора звітів (мал. 1), у заголовку звіту знаходиться напис «Номер телефону», в верхньому колонтитулі – заголовки стовбців вводу, в області даних - записи, в нижньому колонтитулі – дата поточного дня.

 

Мал. 1

Завдання 4. Створення звіту «Довідка» за допомогою «Конструктора».

Іноді виникають ситуації, коли стандартний звіт нас не влаштовує. Наприклад, нам необхідно видати довідку на підставі тих даних, що містяться в базі. Ми можемо створити необхідну форму звіту власноруч.

Прядок виконання:

· Створити запит з параметром «Довідка», в якому будуть тільки ті записи, які нас цікавлять, наприклад: Прізвище, Ім’я, По батькові, Дисципліна. Цей запит створимо на основі таблиці «Викладачі» (мал. 2). Закрити створений запит.

 

Мал. 2