рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття про тканини

Поняття про тканини - раздел Образование, Тема №10   Інтеграція Клітин. Міжклітинні Сполучення....

Тема №10

 

Інтеграція клітин. Міжклітинні сполучення.

Поняття про тканини

Мета: сформувати поняття про інтеграцію функцій клітин на рівні організму, способи їхньої комунікації та класифікацію тканин рослин і тварин.

Ключові слова: інтеграція, десмосома, синапс, нексус, плазмодесма, тканини тваринні, тканини рослинні.

Інформаційний матеріал

Клітинні форми життя за кількістю клітин, що входять до складу організму, поділяються на одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні. В… Інтеграція – це об’єднання різних частин системи в єдине ціле та координація… Міжклітинна взаємодія може бути дистантною, суміжною та контактною. Особливо характерною дистантна взаємодія є,…

Тканини

    Тваринні тканини поділяють за розбіжностями в ролі матриксу та міжклітинних сполучень на чотири групи: епітеліальні,…

Рисунок 3. Епітеліальні тканини.

 

В сполучних тканинах клітини розташовані вільно, простір між ними зайнятий позаклітинним матриксом. Матрикс багатий на волокнисті полімери, особливо колаген, і тому саме він, а не клітини, бере на себе більшу частину навантажень, яким підлягає тканина. Клітини сполучних тканин прикріплені до компонентів матриксу, тоді як міжклітинні сполучення не відіграють тут суттєвої ролі. Сполучні тканини заповнюють всі проміжки між іншими тканинами організму і забезпечують його цілісність. Вони виконують опорну, захисну, транспортну, запасаючу, регуляторну та ін. функції в організмі. До сполучних тканин відносяться хрящова, кісткова (рис. 4), жирова та інші тканини.

Рисунок 4. Кісткова тканина.

 

 
 

Нервова тканина складається з двох основних компонентів – це нервові клітини (нейрони) та клітини нейроглії. Клітини нейроглії відносяться до сполучної тканини і виконують опорну, захисну, поживну та ін. функції. Натомість самі нейрони виконують збуджувальну та провідну функції. В нейроні виділяють тіло (сому) і відростки (аксони та дендрити). Аксон може мати мієлінову оболонку, яка періодично переривається перехватами Ранв’є (рис. 5). Нейрони сполучуються між собою завдяки хімічним та електричним синапсами. Завдяки нервовій тканині досягається швидка реакція тваринного організму на різноманітні подразники, а також взаємоузгодження його функцій.

Рисунок 5. Будова нейрона:1 – тіло нейрона; 2 – ядро; 3 – аксон; 4 – дендрити; 5 – мієлінова оболонка; 6 – перехват Ранв’є; 7 – нервові закінчення.

 

М’язові тканини характеризуються щільним розташуванням м’язових клітин і невеликою кількістю позаклітинного матриксу. Для клітин цієї тканини характерним є наявність комунікаційних сполучень, особливо щілинного типу. М’язова тканина поділяється на три основні види: непосмуговану, скелетну посмуговану та серцеву посмуговану (рис. 6). М’язова тканина забезпечує рухливість організму та функціонування окремих його частин.

 
 

Рисунок 6. Непосмугована й серцева посмугована м’язові тканини.

Тканини рослин. У нижчих рослин (водоростей) тіло складається або з однієї клітини, або з багатьох подібних за будовою клітин, кожна з яких виконує однаковою мірою усі властиві клітині функції. У вищих рослин (мохи, вищі спорові, голонасінні, покритонасінні) організм складається з великої кількості різних за структурою і функціями клітин. У квіткових, наприклад, їх нараховують близько 80 типів. Кількість тканин при цьому досягає 20-30.

Чітко визначити кожну рослинну тканину і розділити тканини на групи досить важко. Для цього не досить одного з принципів, тим більше, що кожний з них не є абсолютним. Причини цього полягають в особливостях будови тканин, розміщення їх у рослині і взаємозв’язків у системі рослинного організму: 1) більшість рослинних тканин поліфункціональні: вони виконують дві і більше функції; 2) деякі тканини змінюють свої функції в процесі онтогенезу; 3) у ряді випадків елементи однієї тканини можуть бути розсіяні серед клітин іншої, при цьому вони різко відрізняються за формою і функціями від клітин, серед яких розташовуються; 4) у рослинах існують прості і складні тканини; 5) клітини однієї і тієї ж тканини можуть мати різне походження.

Іноді на препаратах під мікроскопом можна бачити групи подібних за формою клітин, що виявляються не справжньою, а псевдотканиною. З псевдотканини, наприклад, складаються плодові тіла грибів, утворені щільним переплетенням ниток – гіф. У рослин псевдотканину утворюють тіли – вирости паренхімних клітин, які закупорюють судини ксилеми. Іншими словами, псевдотканина не відповідає визначенню тканин, не має всіх її ознак.

Класифікація рослинних тканин можлива за різними критеріями. Наприклад, тканини можна розділити за формою клітин на паренхімні і прозенхімні, за наявністю живого вмісту – на живі і мертві, за здатністю її клітин ділитися – на твірні і постійні, за наявністю міжклітинників – на щільні і пухкі, за типом видозміни клітинної оболонки – на целюлозні, зкорковілі, здерев’янілі тощо.

В основу сучасної класифікації рослинних тканин покладений комплекс анатомо-фізіологічних ознак – подібність будови, функцій і походження. Розрізняють такі типи рослинних тканин: твірні та постійні (спеціалізовані). Постійні тканини, в свою чергу, поділяють за функціями на покривні, механічні, провідні, видільні, та основні тканини. Кожний з перерахованих типів тканин має свою класифікацію – поділяється на групи. Вчені вважають, що в рослинах присутні 20-30 різних тканин, в яких чітко виявляється взаємозв’язок структури і функції. Так, до покривних тканин, основною функцією яких є захист рослини від висихання і різних видів пошкодження, а також транспірація, належать епідерма, або шкірочка з продихами, перидерма та кірка, що покривають здерев’янілі стовбури. Механічні тканини поділяють на коленхіму, яка складається з живих клітин, та склеренхіму, утворену мертвими клітинами, від яких залишилися лише оболонки. До провідних тканин відносяться добре відомі ксилема і флоема, якими транспортуються вода і розчинені у ній речовини. Видільні тканини здатні виділяти такі речовини, як вода, солі, смоли та ефірні олії (до них належать різноманітні залозки, смоляні ходи та вмістилища). Основні тканини забезпечують інші процеси життєдіяльності рослин, починаючи від фотосинтезу, і закінчуючи поглинанням води і відкладанням у запас різноманітних речовин.

Деякі тканини розташовуються поруч, взаємодіють одна з одною і тягнуться по всій рослині, утворюють складний комплекс – систему тканин. У рослинах можна виділити принаймні три системи тканин – покривну, провідну і основну. Покривна система утворює зовнішній захисний шар рослини, а провідна займає центральну частину її тіла, вона відділена від покривної й оточена основною паренхімою. Система основних тканин включає основну паренхіму, механічні, асимілюючі, запасаючі тканини та ін.

Тканини як тварин, так і рослин часто використовуються у біотехнології. Досить досконалими вже є технології культивування клітин епітелію та сполучної тканини, тоді як для нервової та м’язової тканини вони знаходяться у стані розробки. Для культур рослинних клітин і тканин найчастіше беруть твірні (мікроклональне розмноження) та основні тканини.

 

Лабораторна робота

Плазмодесми в первинних оболонках клітин запасаючої тканини (ендосперма) насінини хурми (Diospyros kakiL.)

1. Зняти шкірочку з свіжої або фіксованої в гліцерині насінини, зробити тонкий поперечний зріз ендосперма.

2. Помістити зріз в краплю розчину йоду в KIO3, накрити покривним скельцем і розглянути під малим та великим збільшенням мікроскопа.

3. Розглянути на препараті клітини, їхні оболонки та канальні з плазмодесмами, які сполучують цитоплазми сусідніх клітин.

4. Замалювати препарат, зробити відповідні підписи і позначення.

5. Зробити висновки.

 

Питання для самоконтролю засвоєння теми

1. Особливості багатоклітинних організмів. Інтеграція клітин.

2. Типи взаємодії клітин в багатоклітинному організмі.

3. Класифікація міжклітинних сполучень.

4. Прості міжклітинні сполучення, їхня характеристика.

5. Структурно-функціональні особливості адгезійних сполучень.

6. Характеристика щільних міжклітинних сполучень.

7. Будова та особливості функціонування синапсів.

8. Нексуси, їхня характеристика.

9. Особливості комунікації в рослинних тканинах. Плазмодесми.

10. Класифікація тваринних тканин.

11. Структурно-функціональна характеристика епітеліїв.

12. Особливості нервової тканини.

13. М’язові тканини, їхня будова та функції.

14. Сполучні тканини, їхня робота.

15. Особливості будови та функцій рослинних тканин.

 

Питання для самостійної підготовки

 

1. Структурно-функціональні особливості одноклітинних і колоніальних організмів.

2. Нейрогуморальна регуляція функцій тваринного організму.

3. Гормональна система рослин.

4. Роль білків інтегринів, кадгеринів та ін. в клітинних взаємодіях.

5. Класифікація та функції епітеліїв.

6. Особливості сполучних тканин тваринного організму.

7. Структурно-функціональні відмінності нейронів.

8. Нейроглія: характеристика, класифікація, функції.

9. Порівняльна характеристика м’язових тканин.

10. Відмінності тканин спорових і насінних рослин.

11. Особливості твірних тканин рослин.

12. Структурно-функціональна характеристика покривних тканин рослин.

13. Організація провідних тканин, їхня роль в життєдіяльності рослин.

14. Механічні тканини рослин: будова, функції, класифікація.

15. Основні тканини рослин, їхня роль в функціонуванні рослинного організму.

16. Особливості організації поживних тканин.

17. Молочники як особлива структура рослинного організму.

18. Видільні тканини рослин.

19. Роль запасаючих тканин в онтогенезі рослин.

20. Структурно-функціональна характеристика систем тканин рослин.

– Конец работы –

Используемые теги: Поняття, про, тканини0.061

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття про тканини

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Питання до екзамену з дисципліни Основи дистанційного навчання 1. Поняття про дистанційне навчання. Перспективи його розвитку
Поняття про дистанційне навчання Перспективи його розвитку... Дистанционное обучение ДО совокупность технологий обеспечивающих доставку обучаемым основного объема изучаемого...

Розділ 1. Поняття про операційну систему. Історія розвитку ОС
Операційна система ОС це група програм які здійснюють завантаження ПК та керують його роботою протягом всього сеансу аж до відключення... однозадачні це такі ОС в яких одночасно може бути запущена на виконання... багатозадачні це такі ОС в яких одночасно може бути запущено на виконання декілька задач що будуть виконуватись...

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Менеджмент. Поняття та зміст менеджменту. Поняття та сутність менеджменту
з дисципліни Менеджмент... ЗМІСТ... Модуль Змістовний модуль Поняття та зміст менеджменту Поняття та сутність менеджменту Зовнішнє та внутрішнє середовище...

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД
ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Поняття про філософію та передумови її виникнення
Особливості структура світогляду Типологія світогляду історичні типи світогляду Світогляд... Давньогрецька натурфілософія досократики Пошуки першооснови... Космос вважався живим мав розум і душу й розвивався за своїми законами головним з яких був Логос закон а Земля...

Поняття про нитратни и фосфатни добрива
За впливом на рослинидобрива под ляють на прям , як безпосередньо збагачують грунт й непрям , щопол пшують умови живлення рослин впливаючи на ф… Головним вих днимпродуктом для виробництва х синтетичний ам ак. Норми внесення… Одержують нейтрал зац ю азотно кислотиам аком. Ам ачнасел тра найпоширен ше н тратне добриво. Вносять п д р зн с…

Урок інформатики в 10 класі на тему: Поняття про Flash-презентації. Знайомство з середовищем Flash
Поняття про Flash презентації Знайомство з середовищем Flash... Тип уроку урок формування знань та вмінь...

Вступ до курсу Людина і світ . Поняття людина як біосоціальна істота, розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини
ЗАНЯТТЯ... Вступ до курсу Людина і світ Поняття людина як біосоціальна істота... Мета розкрити основні завдання курсу уявлення про його роль у формуванні світогляду людини розкрити зміст основних понять людина особистість...

Біогеографія: Поняття про біоту, флору, фауну
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ В Н КАРАЗІНА... Геолого географічний факультет Кафедра фізичної географії та картографії...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам