Шш—шшш—т § 4. ЦІЛІ І фуНКЦІЇ ЮРИДИЧНОЇ

відповідальності

Особа в громадянському суспільстві завжди зацікавлена в гаран­туванні державою непорушності її прав і свобод, гарантіях законності і захисті правопорядку, відновленні порушених прав, запобіганні пра­вопорушенням шляхом реалізації регулятивної, охоронної та виховної функцій права. Це поряд з прагненням суспільства до справедливої оцінки правових вчинків осіб з боку суспільства і держави визначає соціальну цінність і зміст юридичної відповідальності, які відображе­но в її цілях та функціях.

Якщо право має своєю метою створити узгоджену систему правопо­рядку, а правопорушення завжди його руйнують, то мета юридичної від­повідальності за їх вчинення має бути одним з проявів загальних цілей і принципів права, втілених в його функціях — регулюванні та охороні суспільних відносин. Тому цілі юридичної відповідальностіможна розглядати як визначення, формулювання того соціального ефекту, ре­зультатів, до яких прагне суспільство і юридично визначає від його імені


Розділ 22. Юридична відповідальність

держава (законодавчо і шляхом правозастосовної, правоохоронної діяль­ності) у випадках вчинення винною особою правопорушення.

Цілі юридичної відповідальності можна поділяти на такі, що мають загапьносоціальне та індивідуальне (для конкретного правопорушника) значення.

Юридична відповідальність якраз і забезпечує реалізацію насам­перед охоронної функції права. Загальносоціальна мета юридичної відповідальності полягає в охороні існуючого ладу та суспільного по­рядку (забезпеченні порушеного публічного інтересу). Конкретна (щодо правопорушника) мета юридичної відповідальності — держав­не примушування особи поводитись у будь-яких правових ситуаціях відповідно до встановленого законом правового порядку шляхом по­карання винного, визначення правових наслідків для нього.

До загальносоціальних належать цілі, що відображають ставлення суспільства в цілому до правопорушень та певні його очікування. До таких цілей можна віднести:

а) захист правопорядку — спрямована на підтримування суспіль­
ства як цілісного організму в стійкому стані, в якому його розвиток,
динаміка спрямовані відповідно до його головних правових вимог;

б) гарантування (забезпечення) принципу непорушності прав
і свобод людини і громадянина;

в) запобігання правопорушуваності (злочинності) як аномальному
явищу, її профілактика на загальносоціальному рівні (шляхом право­
вого виховання та правової пропаганди, просвітницької діяльності
і под.). Отже, виховання є і метою, і засобом досягнення загальної
мети юридичної відповідальності як справедливого і очікуваного сус­
пільством реагування з боку держави на правопорушення.

До індивідуальних (для конкретного правопорушника) цілей мож­на віднести такі, які трансформують загальні цілі відповідальності до рівня конкретної особи правопорушника:

а) відновлення порушених суб'єктивних прав і свобод суб'єктів права — фізичних і юридичних осіб. Інакше кажучи, мета відповідаль­ності на рівні конкретного охоронного правовідношення не може бути звужена тільки до відплати правопорушнику за скоєне ним. Головним для особи, чиї права і інтереси, нормальні суспільні зв'язки порушено, полягає в їх поновленні, створенні впевненості людини в тому, що Держава, притягуючи до відповідальності правопорушника, гарантує охорону, захист і поновлення порушеного протиправною поведінкою стану особи;


Частина п 'ята. Реалізація права

б) компенсація особі завданої їй правопорушенням матеріальної
і моральної шкоди;

в) покарання правопорушника. Це завжди державно-примусове,
законне обмеження прав винної особи, яке виражається в позбавленні
її певних цінностей (особистих, духовних, матеріальних), що їй на­
лежали. Проте покарання правопорушника не може бути самоціллю
суспільства і держави;

г) превенція (попередження) вчинення нових правопорушень кон­
кретною винною особою (приватна превенція). Превентивне значення
має якраз покарання, спрямоване на запобігання новому правопору­
шенню винною особою в майбутньому. Воно також сприяє вихованню
даного правопорушника і усвідомленню ним принципу невідворотнос­
ті юридичної відповідальності.

Мета юридичної відповідальності виявляється на рівні конкретних галузей права, що містять у собі певні правові можливості реагування на правопорушення.

Наприклад, метою покарання за кримінальним правом є не тільки кара (тобто застосування комплексу обмежень прав та свобод засудже­ного, які забезпечать його виправлення), а й виправлення, тобто такі істотні зміни особи злочинця, що засвідчать про позбавлення негатив­них настанов і зумовлюють готовність жити, не порушуючи закон.

Метою матеріальної відповідальності є відшкодування (компенса­ція) шкоди, завданої винними діями працівника власнику майна (ро­ботодавцю). Заходи матеріальної відповідальності є правовідновлюю-чими, тому їх неможливо замінити якимись іншими заходами, а особа, яка завдала шкоди, зобов'язана її відшкодувати.

Мета дисциплінарної відповідальності — забезпечення трудової дис­ципліни, а доцільність її застосування визначається самим роботодавцем (тобто він за законом має право за наявністю підстав накладати дисциплі­нарні стягнення, керуючись власним розсудом і законом, ураховуючи всю попередню працю робітника і доцільність застосування заходу). Заходи дисциплінарної відповідальності є насамперед каральними (наприклад, об'явлення догани працівнику чи звільнення з роботи).

Цілі юридичної відповідальності будь-якого рівня конкретизують­ся в її функціях,які відображають основні напрямки її впливу на суспільство і особу, характеризують її сутність та призначення в суспиіьстві. Ці функції пов'язані з цілями відповідальності, зумов­лені ними і містять засоби їх реалізації. До головних функцій юридич­ної відповідальності належать такі.


Розділ 22. Юридична відповідальність

1. Штрафна (каральна) — відображає напрямок покарання винної особи, який свідчить про негативну оцінку вчинку правопорушника державою та намір держави запобігти вчиненню нових порушень. Вона здійснюється уповноваженим суб'єктом, з одного боку, шляхом обме­ження прав і свобод правопорушника (наприклад, судове обмеження права винної особи на заняття певними видами діяльності), а з друго-г0 — покладення на нього такі нові юридичні обов'язки та обтяження, яких до вчинення правопорушення він не мав (наприклад, перебувати за вироком суду в місцях позбавлення волі, на виправних роботах).

2. Правовідновлююча — спрямована на відновлення незаконно по­рушених прав. Частіше за все така функція «працює» у випадках при­тягнення до майнової (матеріальної, цивільно-правової) відповідаль­ності. Особливістю правопоновлюючої відповідальності є також те, що вона полягає в примусовому виконанні обов'язків, які мала вико­нати винна особа, але не виконала їх протиправно. Примусове стяг­нення збитків з правопорушника поновлює права потерпілої сторони шляхом компенсування її втрат винною особою. Саме тому таку функ­цію ще називають компенсаційною.

3. Виховна — спрямована на сприйняття усіма громадянами цін­ності права, виховання поважливого ставлення до нього з боку сус­пільства, зростання правової активності з метою запобігання право-порушуваності (загальна превенція), а також на виховну корекцію заходами юридичної відповідальності поведінки особи, що вже вчи­нила правопорушення, з метою запобігання вчиненню нею нових протиправних діянь (приватна превенція).

■■ § 5. Принципи юридичної

відповідальності

Принципи юридичної відповідальностіце такі вимоги до неї, які визначають їїзміст, функцій, підстави, гарантії, процедури здійснення.

Форма закріплення принципів юридичної відповідальності може бути як прямою (шляхом безпосереднього фіксування в тексті нормативно-правового акта), так і опосередкованою іншими джерела­ми права.

Юридична відповідальність повинна перш за все відображати за­гальнолюдський принцип справедливості. Він передбачає, що:


Частина п 'ята. Реалізація права

а) умови, підстави притягнення до юридичної відповідальності та
її здійснення визнаються рівними для всіх суб'єктів, які вчинили од­
накові правопорушення. Отже, принцип справедливості в інституті
юридичної відповідальності є втіленням вимог загальноправового
конституційного принципу правової рівності, який урівнює різних осіб
відносно умов відповідальності, процесуальних прав (на захист,
об'єктивний судовий розгляд справи та ін.);

б) юридична відповідальність спрямована перш за все на понов­
лення прав, свобод і законних інтересів, порушених винною особою,
що означає, наприклад, обов'язок винного відшкодувати шкоду, за­
вдану протиправним вчинком правам інших суб'єктів. Такий обов'язок
покладено і на державу, яка зобов'язана відшкодовувати матеріальну
і моральну шкоду особам, які були засуджені безпідставно, а пізніше
реабілітовані. Це цілком відповідає змісту принципу правової держави
щодо взаємної відповідальності держави і особи;

в) санкція як наслідок вчинення правопорушення завжди має відпо­
відати рівню соціальної небезпечності, тяжкості протиправного вчинку;

г) за вчинене правопорушення повинна відповідати тільки та осо­
ба, яка його вчинила, за умов, що її вину доведено: «Юридична відпо­
відальність особи має індивідуальний характер» (ч. 2 ст. 61 Конститу­
ції України). Особу можна притягнути до юридичної відповідальності
лише за її власну поведінку, а за дії інших осіб вона не відповідає (ви­
няток — протиправна поведінка неповнолітніх, які завдали майнової
шкоди власникові майна, за цивільним правом «ретранслюється»
в юридичну відповідальність їх батьків);

ґ) не має зворотної сили закон, що встановлює чи посилює відпо­відальність. Тобто, заборонено притягати до відповідальності особу на підставі нового закону, який встановлює юридичну відповідальність за певні шкідливі вчинки, але набрав чинності після того, як особа їх вже скоїла, і на час вчинення правопорушенням формально не вважа­лося. Навпаки, засуджена особа звільняється від відповідальності за певний злочин у разі набрання чинності нового закону, який скасовує караність такого діяння.

д) слід ураховувати всі обставини, що обтяжують та пом'якшують
відповідальність. КК, наприклад, містить перелік таких обставин, при­
чому останній не є вичерпним. Відтак, суддя має право вважати за
пом'якшуючу обставину і будь-яку іншу, не передбачену статтею;

є) визначення заходів відповідальності (покарань і стягнень) не повинно переслідувати мету принижування людської гідності, тобто


Розділ 22. Юридична відповідальність

державно-примусові заходи мають грунтуватися на принципі гуманіз­му, який виключає можливість вибору жорстких, негуманних заходів впливу на винну особу;

ж) можливість застосування до винної особи лише одного покаран­ня за вчинення нею одного правопорушення. Отже, недопустимо по­єднувати дві і більше відповідальностей за одне окреме правопору­шення. Це заборонено. Іноді дане правило в науці розглядають як окремий принцип — недопустимості подвійної відповідальності за одне правопорушення, слушно посилаючись на ст. 61 Конституції Україні.

Відповідальність здійснюється на основі принципу законності. Згідно з ним як правопорушення розглядаються лише ті діяння, які на даний час прямо передбачені чинним законодавством (юридична під­става). Відповідно до ч. 2 ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом правопорушеннями.

Притягнення суб'єкта до юридичної відповідальності можливе тільки за:

- реально вчинене діяння, (дію або бездіяльність), а не за намір
його вчинити;

- діяння, вчинене винною деліктоздатної особою.
Застосування заходів відповідальності допускається виключно

в межах санкцій охоронних норм права.

Притягувати до відповідальності мають право тільки уповноваже­ні суб'єкти, які повинні додержуватися вимог матеріальних охоронних і процесуальних норм, детально зафіксованих у законах.

Принцип невідворотності відповідальності означає, що правопору­шення повинно неминуче за будь-яких умов тягти за собою відповідаль­ність правопорушника. Якщо правопорушення вчинене, а відповідаль­ність не настала, то це спричиняє шкоду авторитету закону, влади, а відтак, і свідомості суспільства, провокуючи в ньому почуття впев­неності у можливість за власним бажанням і попри суспільним ціннос­тям порушувати закон. Тому головний зміст принципу невідворотності відповідальності полягає в тому, що без законних підстав ніхто не може бути звільнений від відповідальності ні за яких умов.

Принцип доцільності втілюється як принцип відповідності заходів покарання, державно-правового впливу цілям юридичної відповідаль­ності. Такі заходи мають відповідати тяжкості вчиненого правопору­шення з урахуванням вимоги індивідуалізації відповідальності (коли


Частина п 'ята. Реалізація права

вибір державно-примусового заходу покарання обґрунтовується і пов'язується із специфікою властивостей особи правопорушника, ступенем суспільної небезпечності його вчинку, колом обставин вчи­неного правопорушення.

Принцип доцільності гарантується правом правоохоронних, судо­вих органів обирати і застосовувати найбільш доцільний захід впливу (санкцію) до винної особи, забезпечити індивідуалізацію примусових заходів. Саме для цього законом передбачено різні види санкцій (аль­тернативних, відносно-визначених), які дозволяють ураховувати кон­кретні умови вчинку і індивідуальність винної особи. А це дає можли­вість досягти цілей відповідальності (виховання, корекція поведінки особи та ін.) саме тому, що вона покладена на конкретного правопо­рушника, який відповідає особисто, а примусові заходи до нього є мак­симально індивідуалізованими.

Принцип доцільності також передбачає обов'язок державних ор­ганів вирішувати питання про можливість пом'якшення мір відпові­дальності або відмову від їх застосування, якщо можливо досягти мети юридичної відповідальності без застосування державно-примусових заходів. Отже, головне полягає не в тому, яку саме буде обрано міру відповідальності, а в питанні про те, чи забезпечить за­стосування такої міри до конкретної особи досягнення суспільно зна­чущих цілей юридичної відповідальності.

»—я- Контрольні запитання

1. Назвіть ознаки юридичної відповідальності.

2. Поясніть зміст поняття «підстави юридичної відповідаль­ності».

3. Які підстави виключають настання юридичної відповідаль­ності?

4. Проаналізуйте головні цілі та функції юридичної відпові­дальності.

5. Як співвідносяться поняття «юридична відповідальність» та «державний примус»?