Швидкість руху переднього фронту хмари повітря, забрудненого НХР - Vхм НХР.

Vпан, м/с
Vхм НХР, км/год Інверсія
Ізотермія
Конвекція

За визначеними таким способом значеннями величин Qе1, т і Qе2, т, з використанням даних таблиці 3.9 слід визначити значення величин глибини розповсюдження первинної хмари (Г1, км) і глибини розповсюдження вторинної хмари (Г2, км).

Повну глибину зони можливого хімічного забруднення НХР – Г, км (що зумовлена впливом первинної і вторинної хмари) визначають з використанням співвідношення:

Г = Г' + 0,5Г'', (3.43)

де Г' – найбільша з величин Г1 чи Г2, км.

Саме з радіусом рівним Г (з урахуванням масштабу Плану місцевості «Картки…») виконують дугу сектора ЗМУ. При цьому зовнішні межі вказаної ЗМУ виконують синім кольором, а її внутрішнє поле заштриховують нахиленими паралельними прямими жовтого кольору. Особи виробничого персоналу (населення), що «потрапляють» в межі цієї ЗМУ можуть загинути або отримати отруєння, а матеріальні об’єкти – пошкодження. Тому на Плані авіаційного заводу «Картки …» заштриховують нахиленими штриховими паралельними прямими ті ділянки території заводу, які за прогнозом «потрапляють» в ЗМУ.

Визначення можливої величини втрати основних фондів здійснюють, виходячи з того, що кожна НХР має кислотний чи лужний характер. Тому хімічне забруднення місцевості обов’язково призводить до утворення на поверхні деталей і вузлів матеріальних об’єктів плівки відповідної кислоти (чи лугу), яка спричинює інтенсивну корозію вказаної поверхні. Найбільшу шкоду вказана корозія завдає «незахищеним лакофарбовими покриттями» поверхням, наприклад, електричним контактам, що може спричинити виведення з ладу електрообладнання. Враховуючи, що вартість електрообладнання сучасних промислових об’єктів складає до 15 % загальної вартості їх основних фондів, рекомендується можливу величину втрати ОФ розрахувати з використанням співвідношення:

Втрати ОФ = 0,15 Σ вартість ОФ/МЗП, (3.44)

де Σ вартість ОФ – сумарна вартість основних фондів досліджуваного об’єкта, тис. грн.; МЗП – мінімальна заробітна плата, тис. грн.

Результати таких розрахунків рекомендується відобразити на вільній від інших зображень ділянці Плану місцевості «Картки …» з використанням пояснювального напису у вигляді: «Втрати ОФ = …».

Визначення можливої величини загальних і санітарних втрат виробничого персоналу (населення) рекомендується здійснювати з використанням співвідношень:

, (3.45)

Мсан = 0,65 Мзаг, (3.46)

де Nі зах.НХР – кількість осіб виробничого персоналу найбільшої працюючої зміни, робочі місця яких за прогнозом опиняться в межах ЗМУ, в залежності від ступеня їх захисту (при і=1 – на відкритій місцевості; при і=2 – у виробничих приміщеннях; при і=3 – у сховищах цивільного захисту, фільтровентиляційна система яких «пристосована» для захисту від впливу відповідної НХР); Кі зах.НХР – коефіцієнт захищеності людей в залежності від їх місця знаходження та можливості скористатися засобами особистого захисту – ЗОС (визначається за даними табл. 3.10) та захисними спорудами.

Т а б л и ц я 3.10

Значення коефіцієнта Кі зах.НХР

Місця знаходження людей Забезпеченість протигазами, %
На відкритій місцевості 0,9-1 0,85 0,75 0,65 0,58 0,5 0,4 0,35 0,25 0,18 0,1
У виробничих приміщеннях 0,5 0,45 0,4 0,35 0,3 0,27 0,22 0,18 0,14 0,09 0,04
У сховищах цивільного захисту

Можливість застосування ЗОЗ і укриття у сховищах ЦЗ навіть для тренованих співробітників об’єкта визначається величиною терміну – Тзаст (від моменту оповіщення про загрозу хімічного забруднення до моменту підходу хмари забрудненого НХР повітря):

• для застосування ЗОС необхідно Тзаст ≥ 3 хв;

• для укриття в захисних спорудах необхідно Тзаст ≥ 10 хв.

При цьому Тзаст = tоп + Д/Vхм НХР (tоп = 1÷3 хв).

Результати такого прогнозування слід відобразити на вільній від інших зображень ділянці Плану місцевості «Картки …» з використанням пояснювального напису у вигляді: «Мзаг = … чол» і «Мсан = … чол».

Визначення можливої величини збитків (Зб) внаслідок досліджуваної НСТХ рекомендується здійснювати з використанням співвідношення:

Зб = Втрати ОФ + 18Мсан + 288(Мзаг - Мсан). (3.47)

Результати такого прогнозу слід відобразити на вільній від інших зображень ділянці Плану місцевості «Картки …» з використанням пояснювального напису у вигляді: «Зб = …».

Визначення можливого рівня прогнозованої НСТХ рекомендується здійснювати з використанням таблиці 1.1 за даними про можливі величини (Мзаг - Мсан), Мсан і Зб. При цьому за остаточний результат слід вибирати «найвищий» з визначених таким способом рівнів НСТХ.

Результати такого прогнозу необхідно відобразити на вільній від інших зображень ділянці Плану місцевості «Картки …» з використанням пояснювального напису у вигляді: «Рівень НС - …».

Перелік невідкладних робіт у зоні НС з позначенням обсягів кожної з них повинен включати:

• розвідку ділянок робіт рятувальників – пділ і маршруту руху рятувальників – пмарш, (де пділ = пмарш = п –кількість елементів досліджуваного об’єкта, які «потрапили» в межі ЗМУ);

• пошук уражених (Мзаг, чол) і матеріальних цінностей, діставання їх із загазованих приміщень;

• надання негайної медичної допомоги ураженим (Мсан, чол) та евакуація їх до лікувальних закладів;

• виведення непостраждалого персоналу (1630- Мзаг,) чол., у безпечні райони;

• санітарна обробка непостраждалого персоналу (1630- Мзаг,) чол.;

• облаштування проїздів і проходів (ппр) на забруднених НХР ділянках території досліджуваного об’єкта;

• дегазація ділянок території, будівель (споруд), виробничих приміщень, технологічного обладнання, транспортних засобів, одягу, взуття і т. ін.