Короткі теоретичні відомості

 

Методи розрахунку ефективності капітальних вкладень і нової техніки для мінімізації наведених витрат , що представляють собою суму поточних витрат і капітальних вкладень , наведених до однакової розмірності відповідно до нормативу ефективності , які діють в умовах планової економіки, при переході до ринкової економіки виявилися непридатними.

Поріняльна ефективність, як вихідний методичний принцип оцінки найкращого варіанта, вступив у протиріччя з абсолютною ефективністю прийнятих рішень, проектів. Це виявилося в умовному виборі бази порівняння, розрахункового року, відриву від системи ціноутворення, визначенні прибутку, неможливості розрахунків в умовах інфляції.

Для розрахунку економічної ефективності варто враховувати основні принципи й сформовані в світовій практиці оцінки інвестиційних проектів, адаптовані к умовам переходу до ринкової економіки, в тому числі:

- визначення ефекту за допомогою зіставлення майбутніх інтегральних результатів і витрат з орієнтацією на досягнення необхідної норми доходу на капітал або інші показники;

- приведення майбутніх різночасних результатів і витрат до умов їхньої сумірності щодо економічної цінності в початковому періоді;

- облік впливу інфляції та інших факторів, що впливають на цінність використаних коштів;

- облік невизначеності й ризиків, пов'язаних зі здійсненням проекту.

Для розглянутих умов варто використати показник економічної ефективності, що враховує витрати й результати, пов'язані з реалізацією проекту й припускає вартісний вимір. Таким показником є чистий дисконтований доход (ЧДД) або інтегральний ефект (), що визначається як сума поточних ефектів за весь розрахунковий період, наведена до початкового кроку, або як перевищення інтегральних результатів над інтегральними витратами.

Кращим є варіант, у якого значення ЧДД або максимальне:

 

, (6.1)

 

де - результати, досягненні за весь розрахунковий період ;

- витрати, здійснені за той же період.

 

У випадку тотожності корисного результату або неможливості його визначення кращим є варіант, що має мінімальні витрати -.