МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Для виконання завдань необхідно опрацювати матеріал за такими джерелами:

§ конспект лекцій, додатковий матеріал, наведений далі;

§ тренажер з MS Excel (Мои документы\Електронні навчальні матеріали);

§ література: Дибкова Л.М. Інформатика та комп’ютерна техніка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К: Видавничий центр «Академія», 2002. – С.120 – 152; Информатика. Базовый курс. / под. ред. Симоновича С.В. – СПб.: Издательство «Питер», 1999. – С. 302 – 318;

Інформатика: Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології. – К.: Видавничий центр «Академія», 2001. – С. 350 – 444;

Ковальчук Т. В., Мартиненко В.C. Вища математика для економістів: Підручник. – КНТЕУ, 2005. – Ч.1.–35-143 с.;

§ самостійно підібрана література та інші джерела.

Для виконанняпершого завдання опрацювати теоретичний матеріал, що міститься в методичних рекомендаціях, довідковій системі та в спеціальній літературі. Виписати в робочий зошит синтаксис всіх вбудованих функцій для роботи з масивами.

Виконуючидруге завдання, слід як вхідні дані ввести матрицю і два вектори, в електронних таблицях MS Excel подаються у вигляді масивів (див. рис.1).

Рис. 1. Адресація масивів і поелементне обчислення добутку матриці і вектора

Координати масивів на робочому листі позначаються посиланням на лівий верхній кут і правий нижній кут масиву. Адреси відповідних комірок розділяються двокрапкою.

У дану електронну таблицю введені матриця А і вектори X і Y.

Адреса масиву А – комірки B3:E5, масиву X – G3:G6, масиву YB7:D7.

Всі операції над масивами, відповідні операції над матрицями і векторами можна виконувати, вводячи відповідні формули в комірки, призначені для зберігання результатів обчислень. Наприклад, добуток AXобчислюється за допомоги формул, так як це показано на рис. 1. У комірку І3 введено формулу для обчислення першого елемента вектора АХ, який отримується в результаті множення. Потім у комірки І4 і І5 вводяться аналогічні формули для обчислення інших елементів вектора АХ.Проте з масивом працювати зручніше як з єдиним цілим. У Excel є стандартні функції, які реалізують основні операції над матрицями і векторами. Так, добуток матриць реалізується за допомоги функції МУМНОЖ (Матричное Умножение). Виконується це за алгоритмом: