Діалогові вікна

Використання меню варто розглядати як найпростіший спосіб уведення інформації користувачем. Більше зробленим методом передачі даних у програму є застосування діалогових вікон. Можливість уведення даних за допомогою діалогових вікон забезпечує логічність дій при роботі з Windows-додатком.

У діалоговому вікні користувач може вибирати опції зі списку, установлювати різні прапорці, здійснювати пряме уведення в поля тексту й цілих числових значень, а також непряме уведення дійсних значень. У діалогових вікнах іноді використаються й спеціальні елементи керування. Прикладом такого може служити поле зі списком, що представляє собою комбінацію однорядкового поля редагування й списку. Діалогові вікна не тільки служать основним засобом уведення даних у програму, але й істотно полегшують програмування, тому що багато операцій з елементами керування діалогових вікон в Windows автоматизовані.

Щоб відкрити діалогове вікно, досить, як правило, вибрати відповідну команду меню.

Графічний дизайн діалогового вікна конвертується у файл опису ресурсу. Редактор діалогових вікон забезпечує стандартний вид і коректну роботу таких файлів, дозволяючи зчитувати й зберігати їх як у текстовому так й у скомпільованому форматі (.res). Використання текстових файлів спрощує комбінування в одному файлі специфікацій меню й діалогових вікон.

Принципи роботи діалогових вікон. Діалогове вікно являє собою дочірнє вікно програми, що з'являється при виборі користувачем певної команди з меню. Після того як у діалоговому вікні будуть зроблені необхідні установки, Windows зможе використати нову інформацію для подальшої роботи.

По способі створення вікна діляться на модальні й немодальні. У більшій мері поширені вікна першого типу. І саме модальне діалогове вікно буде розглянуто як приклад у наступній главі. У випадку активізації модального діалогового вікна всі інші вікна й команди додатка стають недоступними - доти, поки користувач не закінчить роботу із цим вікном, звичайно за допомогою щиглика на кнопці ОК, Cancel або ін.. При натисканні кнопки ОК запускається процедура обробки нових даних, уведених користувачем, а натискання кнопки Cancel повертає програму до вихідного стану й приводить до скасування всіх уведених даних. В Windows кнопкам ОК й Cancel відповідають стандартні ідентифікатори IDOK й IDCANCEL зі значеннями 1 й 2 відповідно.

Немодальні діалогові вікна більше нагадують стандартні вікна додатків. Користувач може вільно переходити між таким діалоговим вікном і його батьком. Немодальні діалогові вікна використаються в тому випадку, коли необхідно паралельно працювати з декількома вікнами. Прикладом подібного вікна може служити палітра квітів у редакторі растрових зображень.