Класифікація витрат для оцінки запасів і визначення фінансового результату

Вичерпані й невичерпні. Невичерпні витрати – це засоби, витрачені на придбання будь-яких ресурсів, які в майбутнє принесуть прибуток.

 

Наприклад, припустимо, що підприємство витратило грошові кошти на придбання сировини і матеріалів, які в майбутньому будуть використовуватися на виробництво продукції, отже, ці ресурси зможуть принести визначений дохід тільки в майбутньому, що робить витрати на їх придбання невичерпними, тобто не спожитими.

Вичерпані – це витрати засобів на придбання ресурсів, які були витрачені для отримання прибутку і втратили здатність приносити дохід в майбутньому.

Наприклад, припустимо, що ми витратили раніше придбані ресурси на виробництво продукції, яку надалі реалізували і одержали прибуток, виражений в грошових коштах або дебіторській заборгованості. Отже, надалі куплені ресурси вже не зможуть принести прибуток, а значить витрати на їх придбання є вичерпаними (спожитими).

У фінансовій звітності вичерпані (спожиті) витрати відображають у Звіті про фінансові результати як збільшення зобов'язань (дебіторської заборгованості) або зменшення активів у процесі поточної діяльності підприємства.

Невичерпні витрати відображаються у Балансі підприємства як збільшення зобов'язань (кредиторської заборгованості) або збільшення активів.

Витрати на продукт і витрати на період. Витрати на продукт – це витрати, пов'язані з виробництвом або придбанням товарів для реалізації (рис. 2.1).

 

ВИТРАТИ НА ПРОДУКТ (виробничі витрати або собівартість продукції)
Основні матеріали Основна праця Виробничі продукці витрати
Матеріали, які можна фізично легко переробити в продукцію (наприклад, дерево в стіл) Витрати праці основних виробничих працівників на створення продукції, які можна відслідкувати (наприклад, праця робітників складального цеху) Всі витрати на виробництво продукції, окрім основних мате-ріалов і основної праці (наприклад, непрямі матеріали, непряма праця, комунальні послуги, амортизація виробничих будівель і устаткування)

Первинні витрати Додані витрати (витрати, пов'язані з переробкою матеріалів в готову продукцію)

 

Рис. 2.1 – Елементи витрат на виробництво продукції

Витрати періоду – це витрати, що не включаються в собівартість запасів і розглядаються як витрати того періоду, в якому вони були зроблені (рис. 2.2).

 

ВИТРАТИ ПЕРІОДУ (невиробничі витрати)
Витрати, пов'язані з реалізацією Адміністративні витрати
Усі витрати по забезпеченню замовлень і доставці готової продукції і послуг клієнтам (напр., комісійні, реклама, амортизація торгового обладнання, транспортних засобів, доставка і зберігання готової продукції) Усі витрати на загальне управління підприємством в цілому (напр., зарплата адміністративних працівників, витрати на відрядження адміністративного персоналу, амортизація адміністративних будівель і офісного обладнання)

 

Рис. 2.2 – Елементи витрат періоду

 

З'ясувати відмінності між витратами на продукт (запасоємкими) і витратами на період на промислових і торгових підприємствах допоможе табл. 2.1.

 

Таблиця 2.1 Аналіз особливостей визначення витрат на продукт і період залежно від виду підприємства

Тип фірми Витрати на продукцію Витрати періоду Облік
Торговель-не підпри-ємство Собівартість товарів, куплених у постачальників Витрати з реалізації: зарплата продавцям; амортизація торго-вельного обладнання; страхування торговельного обладнання Адміністративні витрати: Зарплата управлінського персоналу; амортиза-ція офісного устатку-вання; страхування офісного обладнання Витрати на продукт відображаються на рахунках запасів до того моменту, доки товари (продукція) не будуть продані. У момент реалізації витрати відносять на витрати як собівартість реалізованих товарів. Витрати періоду напряму списуються на рахунки витрат. Вони класи-фікуються як операційні витрати і зменьшують валовий прибуток
Виробнича фірма Основні матері-али, основна праця, виробничі накладні витрати (включають всі витрати на виробництво, окрім основних матеріалів і основної праці)

 

У фінансовій звітності витрати періоду відображають у Звіті про фінансові результати у складі статті «Операційні витрати».

Витрати на продукт відображаються в Балансі у складі статті «Запаси», а коли товари реалізуються їх відображають у Звіті про фінансові результати по статтях «Дохід (виручка) від реалізації продукції (робіт, послуг)» і «Собівартість реалізованої продукції».

Прямі й непрямі витрати. Прямі витрати – це витрати, викликані певним об'єктом (продукт, підрозділ, проект і т.д.), що дозволяє їх легко пов'язати з конкретним об'єктом обліку. Це дозволяє визначити дві основні особливості даного виду витрат:

- вони звичайно утворюються у процесі виробництва (збуту);

- відмова від конкретного об'єкту витрат (випуск продукції, вид діяльності, ліквідація підрозділу) ліквідовує ці витрати.