рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Статеві органи самки.

Статеві органи самки. - раздел Образование, Модуль 1. Цитологія До Складу Статевих Органів Самки Входять: Яєчники, Яйцепроводи, Матка, Піхва,...

До складу статевих органів самки входять: яєчники, яйцепроводи, матка, піхва, сечостатевий присінок, статеві губи і клітор.

Яєчники – це залози самок з подвійною секрецією. В них утворюються яйцеклітини і гормони, які впливають на розвиток вторинних статевих ознак. Зовні яєчник вкритий одношаровим кубічним епітелієм, під яким розміщена білкова оболонка (рис. 68). У яєчнику розрізняють кіркову й мозкову речовини. Кіркова речовина знаходиться на периферії, мозкова — в центрі органа. У кобили, навпаки, мозкова речовина яєчника розміщена на периферії (за винятком овуляційної ямки), а кіркова — в центрі, лише в ділянці овуляційної ямки вона виходить на периферію.

Строма кіркової речовини утворена волокнистою сполучною тканиною. В ній є багато фібробластів та ендокринних клітин, які продукують статевий гормон самки — естроген. Основну масу кіркової речовини утворюють фолікули різного ступеня зрілості, жовті тіла, атретичні фолікули та білуваті тіла.

В усіх фолікулах на різних стадіях зрілості містяться яйцеклітини, що перебувають у стадії росту (первинний овоцит). Ці фолікули залежно від зрілості поділяють на примордіальні, первинні, вторинні й третинні. Примордіальні фолікули роз­міщені під білковою оболонкою. Вони мають невеликий діаметр, яйцеклітина в них оточена шаром плоских фолікулярних клітин. У первинному фолікулі яйцеклітина оточена одним або кількома шарами кубічних фолікулярних клітин, які діляться шляхом мітозу. Через фолікулярні клітини в яйцеклітину надходять поживні речовини, завдяки яким відбувається їх ріст. Вони ж формують вторинну оболонку яйцеклітини. Фолікулярні клітини також продукують гормон естроген. Навколо фолікулів зі сполучної тканини починає формуватися їхня оболонка — тека.

Яйцеклітина у вторинному фолікулі оточена багатьма шарами фолікулярних клітин. Між ними подекуди виникають значні міжклітинні простори, заповнені фолікулярною рідиною, яку продукують фолікулярні клітини. Міжклітинні простори зливаються і формують порожнину фолікула, яка збільшується і відтісняє яйцеклітину на периферію. У вторинних фолікулах добре розвинена оболонка з численними кровоносними судинами. Третинний (зрілий) фолікул має велику порожнину, заповнену фолікулярною рідиною. На внутрішній стінці фолікула знаходиться яйценосний горбок (кумулюс), у якому знаходиться яйцеклітина, оточена кількома шарами фолікулярних клітин. Оболонка фолікула представлена зовнішнім і внутрішнім шарами. На внутрішньому шарі є фолікулярні клітини. Третинний фолікул має значні розміри. В процесі свого росту він досягає поверхні яєчника і виступає над нею. При цьому його стінка та білкова оболонка потоншуються. Потоншення цих структур призводить до овуляції — розриву стінки фолікула та виходу яйцеклітини з фолікулярною рідиною в перитонеальну порожнину, з якої яйцеклітина потрапляє у яйцепровід.

Порожнина фолікула, з якого відбулася овуляція, заповнюється кров’ю, внаслідок чого утворюється геморагічне тіло, яке заміщується волокнистою сполучною тканиною. Фолікулярні клітини стінки фолікула інтенсивно розмножуються і витісняють сполучну тканину, яка залишається тільки в центрі. Між ними розвиваються кровоносні капіляри. Фолікулярні клітини накопичують жовтий пігмент лютеїн і перетворюються на залозисті клітини. Таким чином, геморагічне тіло перетворюється на жовте тіло. Жовте тіло є тимчасовою залозою внутрішньої секреції. Його клітини продукують гормон прогестерон. Якщо вагітність не настала, жовте тіло редукується. Під час вагітності жовте тіло продовжує розвиватись. Його редукція починається в другій половині вагітності. При цьому воно заміщується волокнистою сполучною тканиною, і формується білувате тіло, яке поступово, впродовж кількох років розсмоктується.

Не всі фолікули, в яких відбувається ріст яйцеклітини, досягають зрілості. Частина з них редукується, внаслідок чого утворюються атретичні фолікули. Причини й механізми атрезії (зворотний розвиток) до цього часу точно не встановлені. Під час атрезії яйцеклітина гине і фолікулярні клітини видозмінюються. В подальшому вони заміщуються клітинами внутрішнього шару оболонки фолікула. Частина цих клітин продукує гормон естроген.

Сумісна дія статевих гормонів самки — естрогену й прогестерону та гонадотропних гормонів аденогіпофіза регулює і контролює процеси росту яйцеклітин, розвиток фолікулів та овуляцію.

Строма мозкової речовини утворена пухкою сполучною тканиною. В ній розміщені кровоносні судини, розгалуження яких проникають у кіркову речовину, нервові волокна та закінчення.

Яйцепровід– парний орган, служить для запліднення яйцеклітини і транспортування її в матку. Його стінка утворена слизовою, м’язовою і серозною оболонками. Слизова оболонка утворює численні розгалужені складки. Вона представлена епітелієм і власною пластинкою. Епітелій простий. Серед епітеліоцитів є стовпчасті війчасті і кубічні клітини. Кубічні епітеліоцити продукують секрет. М’язова оболонка утворена гладкою м’язовою тканинною. Її пучки міоцитів мають спіральний напрямок.

Матка. У матці виношується плід. Стінка матки утворена слизовою, м’язовою та серозною оболонками (рис. 69). Слизова оболонкаендометрій — складається з епітелію і власної пластинки. Епітелій у більшості ссавців одношаровий стовпчастий. В окремі періоди статевого циклу він може бути багаторядним або багатошаровим. У рогах матки серед епітеліоцитів слизової оболонки трапляються і війчасті клітини. Власна пластинка добре розвинена. Вона побудована з пухкої та ретикулярної сполучної тканини і містить міоцити. У власній пластинці в ділянці рогів і тіла матки є прості, розгалужені, трубчасті маткові залози. Секрет залоз використовується зародком на ранніх етапах його розвитку для живлення. У жуйних влас­на пластинка формує потовщення — карункули, які у вагітних тварин досягають значних розмірів.

Карункули не мають залоз і містять багато кровоносних судин. У вагітних тварин з карункулами з’єднуються котиледони фетальної частини плаценти. Слизова оболонка шийки матки формує складки різної конфігурації: в її епітелії є багато слизових клітин.

М’язова оболонка матки — міометрій — утворена гладкою м’язовою тканиною. Пучки міоцитів формують три шари: внутрішній — коловий, середній — косий і зовнішній — поздовжній. Коловий шар у ділянці шийки матки утворює її стискач, завдяки якому канал шийки матки закритий. Він відкривається під час родів і в період охоти. Косий шар м’язової оболонки добре розвинений у хижаків. У ньому є багато кровоносних судин, у зв’язку з чим його називають судинним. У корів цей шар м’язової оболонки є лише в ділянці рогів матки. У свиней він відсутній, а в кобил слабко виражений.

Серозна оболонка матки — периметрій — складається з власної пластинки і мезотелію. Вона, як і інші оболонки, під час вагітності потовщується. Серозна оболонка з рогів і тіла матки продовжується в широку маткову зв’язку .

Піхва і сечостатевий присінокмають однаковий план будови характерний для трубчастих органів. Їх стінка утворена слизовою м’язовою оболонками та адвентицією. Слизова оболонка представлена багатошаровим плоским епітелієм і власною пластинкою. У власній пластинці слизової оболонки сечостатевого присінка міститься печеристе тіло, дорсальні і вентральні залози. Дорсальні залози прості, трубчасті, слизові, а вентральні – прості, розгалужені, альвеолярно-трубчасті, слизові. М’язова оболонка піхви утворена гладкою м’язовою тканиною (пучки міоцитів формують внутрішній спіральний шар і зовнішній поздовжній), а сечостатевого присінка – скелетною м’язовою тканиною. Адвентиція утворена пухкою сполучною тканиною.

Статеві губи утворені складками шкіри, в основі яких скелетна м’язова тканина. В шкірі є багато сальних і потових залоз.

Клітор. Його основу утворює печеристе тіло, яке вкрите слизовою оболонкою. Остання представлена багатошаровим плоским епітелієм і власною пластинкою. В слизовій оболонці міститься багато нервових закінчень.

У самиць птахів є тільки один яєчник і яйцепровід. Яєчник має гроноподібний вигляд. Він також має кіркову і мозкову речовину. Фолікули не мають порожнин, вони розташовані на тонких виростах сполучнотканинної строми. Після овуляції жовте тіло не утворюється. Стінка яйцепроводу птахів має таку ж будову як і стінка яйце проводу ссавців. У власній пластинці слизової оболонки розташовані специфічні (для кожного його відділів) залози. Яйцепровід відкривається в середній відділ клоаки.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Модуль 1. Цитологія

Модуль Загальна гістологія М язова і нервова тканина Загальна характеристика і... Модуль С п е ц і а л ь н а г і с т о л о г і... Модуль С п е ц і а л ь н а г і с т о л о г і я...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Статеві органи самки.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Модуль 1. Ц и т о л о г і я
1. Історія гістологічних досліджень. 2. Будова світлового мікроскопа. 3. Правила роботи з мікроскопом. 4. Етапи виготовлення гістопрепаратів. 5. Фарбування гісто

Модуль 2. Е м б р і о л о г і я
1. Будова і класифікація яйцеклітини. 2. Розвиток яйцеклітин. 3. Будова і функції сперматозоїдів. 4. Розвиток сперматозоїдів. 5. Гістофізіологія запліднення і йо

Епітеліальна і сполучна тканина.
1. Гістогенез. Основні закономірності гістогенезу. 2. Загальна характеристика і класифікація епітелію. 3. Поверхневий епітелій і його різновиди. 4. Залозистий епітелій. З

М’язова і нервова тканина.
  1.Загальна характеристика і класифікація м’язової тканини. 2.Розвиток і будова гладкої м’язової тканини. 3.Регнерація гладкої м’язової тканини. 4.Розвиток

Нервова система. Серцево-судинна система. Органи кровотворення та імуногенезу. Ендокринна система.
1. Склад нервової системи, її розвиток та поділ. 2. Будова спинномозкового вузла. 3. Будова нерва. 4. Будова спинного мозку. 5. Будова кори півкуль великого мозк

Апарат дихання. Сечо-статева система.
1.Назвіть органи, які входять до складу апарату дихання. Функції апарату дихання. 2.Будова слизової оболонки всіх відділів носової порожнини. 3.Будова трахеї. 4.Що входит

Лекція 1. Вступ
Предмет вивчення гістології, цитології, ембріології і їх місце в системі біологічних та ветеринарних наук. Значення цих дисциплін в підготовці лікаря ветеринарної медицини. Історія і методи гіст

Лекція 2. Хімічний склад і загальна характеристика еукаріотичних клітин
Визначення клітини живого. Поняття про живу речовину (протоплазму). Хімічний склад і фізико-хімічні властивості живої речовини. Прокаріотичні і еукаріотичні клітини. Форма, розміри, строки життя

Лекція 3. Будова еукаріотичної клітини
Будова і функції плазмолеми.. Цитоплазма. Склад цитоплазми. Гіалоплазма, органели і включення. Класифікація органел. Органели загального та спеціального призначення, мембрані та немембранні орга

Лекція 4. Будова еукаріотичної клітини
Мікро- і ультрамікроструктура та функції рибосом, лізосом, пероксисом, клітинного центру, мікротрубочок і мікрофіламентів. Війки і джгутики. Цитоплазматичні включення і їх класифікація.

Лекція 5. Будова еукаріотичної клітини. Репродукція клітини.
Ядро та його функції. Складові частини ядра. Нуклеонема. Ядерний сік, ядерце і хроматин. Будова хромосом. Репродукція клітин. Клітинний цикл. Мітоз. Ендомітоз. Амітоз та його форми. Неклітинні с

Неклітинні структури організму
Багатоклітинний організм, як зазначалося вище, крім клітин побудований також із неклітинних структур, які є похідними клітин. Неклітинні структури разом з клітинами зумовлюють цілісність і життєдія

Лекція 6. Будова статевих клітин
Загальна характеристика статевих клітин. Мікро- і ультрамікро-структура сперматозоїдів і яйцеклітин ссавців. Класифікація яйцеклітин. Особливості будови яйцеклітини птахів.

Ранні етапи ембріогенезу. Дроблення. Гаструляція
Дроблення — це черговий етап ембріогенезу, який закінчується утворенням багатоклітинного зародка — бластули. Після утворення зигота ділиться шляхом мітозу на дві кл

Ембріогенез амфібій
Яйцеклітину амфібій, як і риб, називають ікринкою (рис. 20). Це мезо- і телолецитальна яйцеклітина, в ділянці анімального полюса якої знаходиться пігмент чорно-бурого кольору. Він поглинає т

Лекція 9. Ембріогенез птахів і ссавців
  Особливості ембріогенезу птахів і ссавців. Позазародкові органи ссавців і птахів. Джерела їх розвитку і значення. Плацента ссавців. Стадії пренатального періоду онтогенезу птахів, в

Стадії ембріогенезу птахів
Ембріональний розвиток окремих видів птахів вивчено недостатньо. Нині найповніше досліджено розвиток зародка (плода) курей. Н.П.Третьяков і М.Д.Попов на основі характеру живлення зародка р

Тканина. Розвиток, регенерація і класифікація тканин
Загальна гістологія вивчає розвиток, будову та функції тканин організму. Тканина — це сформована в процесі історичного розвитку система клітин та їх похідних, які об’єднані спільністю

Класифікація епітеліальної тканини
Існує кілька класифікацій епітеліальної тканини. Найпоширенішими є генетична, морфологічна та функціональна. Генетич­на класифікація ґрунтується на тому, що епітелій походить з різ

Залозистий епітелій. Залози. Секреція
Залозистий епітелій, на відміну від поверхневого, не завжди контактує із зовнішнім середовищем. Однак йому притаманні всі властивості, характері для епітеліальної тканини. Клітини залозистого епіте

Сполучна тканина
Сполучна тканина — одна з найпоширеніших тканин тваринного організму. Вона виконує опорну, трофічну, захисну функції, у зв’язку з чим її часто називають опорно-трофічною тканиною. Сполучну тканину

Власне сполучна тканина
Власне сполучну тканину поділяють на волокнисту і сполучну тканину зі спеціальними властивостями. Волокниста сполучна тканина, як й інші різновиди сполучної тканини, склад

Сполучна тканина зі спеціальними властивостями
Сполучна тканина зі спеціальними властивостями відрізняється від волокнистої сполучної тканини тим, що для неї характерний переважний розвиток окремих клітинних елементів, а також деякі особливості

Хрящова тканина
Хрящова тканина виконує переважно опорну функцію і поєднує такі властивості, як міцність і пружність, завдяки чому вона здатна протистояти стисканню. Властивості хрящової тканини з

Лекція 14. М’язова тканина
  Загальна характеристика, генетична і морфофункціональна класифікація м’язової тканини. Поперечно-посмугована м’язова тканина і її поділ. Скелетна посмугована м’язова тканина. Мік

Лекція 15. Нервова тканина
  Загальна характеристика, склад і розвиток нервової тканини. Мікро- і ультрамікроструктура нервових клітин. Морфологічна і функціональна класифікація нервових клітин. Нейроглія і

Лекція 16. Нервова система
Загальна характеристика нервової системи. Розвиток нервової системи. Соматична і автономна нервова система. Центральна і периферійна нервова система. Мікроструктура нерва і спинномозкового вузла

Головний мозок
Головний мозок побудований з сірої та білої речовини. Сіра речовина утворена нейронами, нервовими волокнами і нейроглією. У формуванні білої речовини приймають участь нервові волокна і нейроглія.

Лекція 17. Аналізатори. Органи чуття
  Аналізатори, їх склад і функції. Органи чуття. Класифікація органів чуття. Мікро- і ультрамікроструктура та гістофізіологія органів зору, завиткового і присінкового.  

Лекція 18. Серцево-судинна система
Мікроструктура стінки серця, артерій, вен і мікроциркуляторного відділу кровоносного русла. Артеріоло-венулярні анастомози. Особливості мікроструктури лімфатичних капілярів,

Лекція 19. Органи кровотворення та імуногенезу
  Загальна характеристика органів кровотворення та імунного захисту. Центральні органи. Мікроструктура і функції червоного кісткового мозку, тимуса і клоакальної сумки. Периферійні

Лекція 20. Ендокринна система
Загальна характеристика ендокринних органів та їх класифікація. Центральні ендокринні органи. Нейросекреторні ядра гіпоталамуса. Розвиток, будова і функції гіпофіза та епіфіза. Периферійні ендок

Нейросекреторні ядра гіпоталамуса
В передній, середній і задній зонах гіпоталамуса знаходиться 32 пари ядер, утворених нейросекреторними клітинами. Дві пари ядер — паравентрикулярні й супраоптичні — містяться в передній зоні гіпота

Лекція 21. Шкіра та її похідні
Розвиток і функції шкіри. Будова шкіри. Похідні шкіри. Залозисті похідні. Розвиток, функції і будова сальних, потових і молочних залоз. Рогові похідні. Розвиток, функції і будова волосся та рого

Лекція 22. Апарат травлення
Загальна характеристика органів травлення. Основні закономірності будови трубчастих органів. Поділ травногого каналу (кишки) на відділи. Головна кишка. Розвиток, функції і будова губ, щік, тверд

Головна кишка
До складу головної кишки входять: губи, щоки, ясна, тверде і м’яке піднебіння, язик, зуби, застінні слинні залози і глотка. Губи, щоки мають єдиний план будови. Їх стінка

Лекція 23. Апарат травлення
Передній відділ травного каналу. Розвиток, функції та будова стравоходу, однокамерного і багатокамерного шлунка. Шлункові залози. Середній відділ травного каналу. Розвиток, будова і функції тонк

Лекція 24. Апарат травлення
Середній відділ травного каналу. Розвиток, будова і функції печінки та підшлункової залози. Задній відділ травного каналу. Будова товстої кишки. Особливості будови органів травлення птахів.

Лекція 25. Апарат дихання
Розвиток та функції органів дихання, їх поділ. Будова та функції слизової оболонки різних відділів носової порожнини, гортані, трахеї і позалегеневих бронхів. Легені. Повітряносні шляхи легень. Буд

Лекція 26. Органи сечовиділення
Загальна характеристика органів сечовиділення, їх розвиток і функції. Будова нирок. Нефрон. Гістофізіологія утворення сечі. Ендокринний комплекс нирки. Сечовивідні шляхи. Будова ниркової чашки,

Загальна характеристика і розвиток статевих органів
Статеві органи забезпечують відтворення тварин, а відповідно, і збереження певного виду. Статевій системі властива також гормональна функція, яка впливає на ріст і розвиток організ

Лекція 28. Статеві органи самця
Склад, розвиток і функції статевих органів самця. Будова і функції яєчка (сім’яника). Сім’явиносні шляхи. Будова придатка яєчка, сім’явиносної протоки і сечо-статевого каналу. Статевий член. Додатк

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги